Çin Astrolojisi

 

 

2024  EJDERHA  YILI

 

2024 Çin Yeni Yılı Günü, Çin saat diliminde 10 Şubat 2024 Cumartesi günüdür. Bu gün, Çin Ay Takvimi sisteminde ilk Çin ay ayının yeni ay günüdür. Tam yeni ay zamanı Çin saat dilimine göre 10-02-2024 tarihinde saat 07:00'dır. Ağaç Ejderha Yılı'nın 2024 yılı 4721. Çin Yılıdır.

 

2024 yılı Ejderha olup  Çin astrolojisinde en önemli yıllardan biri de Ejderha yılıdır ve anne olmak için Çinli kadınlar özellikle bu yılı seçerler. Ancak Çin Zodyak’ta sadece burç her şeyin ifade etmez. Beş element teorisini de bilmek gerekir. Bunlar Metal, Su, Ağaç, Ateş ve Toprak olacaktır.

 

Çin Yeni Yılı 2024 hayvan işareti Yeşil Ejderhadır. Çin takvimi güneş, ay ve 60 Kök-Dal sayma sistemini birleştirir. 60 Kök-Dal takvimi, dizileri sıralamak için Yin Yang Beş Elementinin (Metal, Su, Tahta, Ateş ve Toprak) ve 12 hayvanın adlarını kullanır. Beş element beş renge bağlıdır: Beyaz, Siyah, Yeşil, Kırmızı ve Kahverengi. Yani Çinliler yılı saymak için renkli hayvan adını kullanır. 2024 yılının adı Erkek Ağaç (Tahta)  Ejderhadır. Yeşil, Ağaca bağlıdır. Bu nedenle 2024 yılı Yeşil Ağaç, Erkek (Yang)  Ejderha Yılı olarak da anılmaktadır.

 

Ejderha Çin mitolojisinde efsanevi bir hayvandır. Aynı zamanda imparatorun simgesidir. Ejderha gizemli bir renk ile kaplıdır ve dokunulamaz. Aynı anda başını ve kuyruğunu göremezsiniz. Bu nedenle 2024 yılında beklenmedik olaylar hayal edilir. Bundan başka Ejderha yılının simgeleri arasında sinsilik ve yüce akıl yer alır.

Tahtanın  özü ağaçtır. Yang Tahta uzun bir ağaca bağlı. Ağacın içindeki kuvvet gökyüzüne doğru büyümek gibidir. Ağaçlar büyürken sıklıkla birbirleriyle agresif bir şekilde rekabet ederler. Ağaçların özelliklerinden dolayı, Ağaç tipi insanlar kararlı, düzenli, mantıklı, pratik, yenilikçi, benzersiz, iddialı, tesadüfi, bağımsız, meydan okuyan ve direkttirler.

 

Bir kişi 2024 yılındaki talihini aramadan önce Çin burcu ile birlikte ne elementi olduğunu ve Talih elementini bilmelidir. Ejderha yılının ağaç elementi olması talih verecektir. Özellikle ağaç elementli insanlar ve ağaç ile uyum sağlayan toprak ve su elementleri için durum böyledir. Ağaç elementi aynı zamanda iş ve kariyerle ilgilidir. Ağaç elementli yılda bu yanı güçlü insanların iş hayatları başarılı olacaktır.

 

Erkek Ağaç elementli Ejderha yılında sizin haritanızda dişi ateş elementi etkileri varsa  halkla sosyal ilişkilerde talihli olursunuz.  Eğer dişi ateş elementi sizin gün yöneticiniz ise ve cinsiyetiniz kadın ise aşk ve romantizm talihiniz 2024 yılında açılır. Hatta evlilik  talihiniz bile vardır.

 

Dişi metal ve erkek Ateş elementi Ağaç elementinde uyumlu grup oluşturur. Ejderha aynı zamanda ağaç elementi kapsar. Bu nedenle sizin Talih elementiniz ağaç olursa 2024 yılı sizin için  talihli bir yıl olacaktır.

Yeşil Ejder yılının ilk günü Çin Astrolojisinde Çin Yeni Yılı Günü değildir. Kaplan ayının ilk günü Çin Astrolojisi yılının ilk günüdür. Güneşin tropik burçta 315. dereceye girdiği tarih olan bu güne Baharın Başlangıcı denir. Bu gün her yıl 4 Şubat civarındadır. 2024 Çin Yeşil Ejderhası, Çin saat diliminde 4 Şubat 2024'te başlıyor. Bu, Çin Ay Yeni Yılı'nın Yeşil Ejderha Yılı'nın ilk günü olmadığı anlamına geliyor. Bir bebek 4 Şubat 2024'ten önce doğmuşsa bebeğin burcu Ejderha değil Tavşan'dır.

 

Horoz burcu ve Ejderha burcu burç uyumunda  ve metal elementinde olumludur. Eğer doğum burcunuz horoz ise sizin sosyal ilişkileriniz son derece olumlu gidecektir. Eğer metal aynı zamanda sizin Talih elementiniz ise sosyal temaslarınız mükemmel olacaktır. Horoz aynı zamanda Ejderha için romantizm yıldızıdır. Eğer yalnız iseniz ve romantik bir aşk arıyorsanız sizin için olumlu bir yıl sayılır. Eğer haritanızda Gün yöneticisi Horoz ise 2024 size evlilik verecektir.

 

Eğer doğum haritanızda hem Ejderha hem de Tavşan varsa bunlar ağaç elementinde güç kazanırlar. Çünkü 2024 yılı Ağaç elementinin gücünü yükseltir. Böylece ağaç elementine sahip insanlar Su Ejderha yılının nimetlerinden faydalanırlar. Şayet Kaplan burcu haritanızda yer alıyorsa bununla da çok güçlü ağaç ilişkisinde ortaya çıkan Ejderha Talih elementi ağaç olan kişiler için mükemmel bir yıl verecektir. Yılın en iyi ayı Kaplan ayı ile Tavşan ayı olacaktır.

 

Doğum haritanızda Fare ile birlikte Maymun varsa bunlar Ejderha burcu ile mükemmel su uyumu sağlarlar. Bunun anlamı Talih elementi Su olan insanlar için 2024 yılının çok büyük sürprizlere gebe olmasıdır. Eğer Su elementi haritanızda para yıldızını temsil ediyorsa 2024 yılı size maddi anlamda en büyük talihi verecektir. Şayet Su haritanızda talihsizlik elementi ise sizi büyük masraflar ve borçlar bekleyecektir.

Ejderha Çin astrolojisinde ayrıca Su Barajı olarak adlandırılır. Eğer haritanızda sadece Fare burcu varsa Fare ve Ejderha büyük bir su barajı oluşturacaktır. Talih elementi su olan kişiler 2024 yılında büyük şans sahibi olurlar. Özellikle Maymun  ayı (ağustos) çok olumludur.

 

Köpek ve Ejderha uyumsuz grupta yer alırlar. Böylece zayıf anlaşma durumları olacaktır. Şayet erkek ateş elementli Köpek veya erkek Toprak elementli köpek yıl veya gün yöneticisinde yer alıyorsa durum oldukça kötüdür. Bunlar dengesizlik işaretleridir. Zayıf sağlık, ayrılma ve anlaşmazlık işaretleridir. Bu tip insanların çok sakin olmaya çalışmaları ve anlaşmazlıklara körükle yaklaşmamaları gerekir.

 

Kaplan Ejderha için yolculuk yıldızıdır. Haritasında kaplan bulunan kişiler yıl içinde uzun yolculuklar ve ev dışı faaliyetleri ile meşgul olurlar. Bunlar içinde tatiller de yer alacaktır. Ayrıca bir konu etrafında durmadan dönen zihin faaliyetleri anlamına da gelir.

 

Haritanızda Ejderha ile Ejderha karşılaşması varsa ortaya sert anlaşmazlıklar çıkacaktır. Bunlar insanların duygularına, kararlarına ve yargılarına zarar verirler. İnsanlar kaygılı şüpheci ve dik kafalı olur. Hatta kendilerini suçlamaları sıkça görülür. Bu yıl için iyi bir talih işareti değildir. Özellikle ortada çift Ejderha varsa, örneğin bir tanesi doğum haritasının  Yıl kolonunda veya gün kolonunda ve diğeri de 2024 yılında olursa yılın talihi için olumsuz işarettir. Bir kişi çok sayıda Ejderha’ya sahip ise önceden sezilemez davranışlarda bulunan birisi veya sinsi birisi olabilir. Böylece yıl da iyi bir yıl olmaz.

 

Bununla beraber Beş element teorisine göre çift Ejderha işareti daha iyi bir dünya işareti olmalıdır. Eğer Talih elementi toprak ise 2024 onun için talihli bir yıl olmalıdır.

 

ÇİN  BURCUNUZA  GÖRE  2024  YILI  TALİHİNİZ

 

 

Fare yılında doğanlar için önceki Tavşan yılı  oldukça donuk ve sönük sayılırdı. Ejderha yılı ise  çok başarılı ve daima hatırlanacak kadar önemli bir yıl olacaktır. Yeni fırsatlar, yükselme ve onurlanma hepsi bunun içindedir.  Eylül ve kasım ayları kariyer ve iş hayatında başarılarla doludur. Mayıs ve haziran dönemi romantik hayat için unutulmazdır. 2024 Yılı  Fare yılında doğan kişiler için hayatlarının unutulmaz zamanı olacaktır.

 

Öküz yılında doğan kişi için 2024 yılı değişken özelliklere sahiptir.  Kendini rahat ve olumlu hissetmekte her zaman rahat olmayacaktır. Başka insanlara karşı inatçı ve dik kafalı gözükmesi olasıdır.  Kariyer ve iş hayatında en hareketli süreçler mayıs, temmuz, ağustos ve aralık ayları olacaktır. Ağustos ve eylül aylarında güzel zamanlar ve yeni dostluklar olacaktır. Bu yılın bir özelliği de ciddi şekilde diyet uygulanmasının gerekmesidir.  Bu yıl içindeki faaliyetler daha talihli olacak sonraki yılın hazırlıkları yapılacaktır. Ağaç ve su elementine sahip kişiler daha şanslı olurlar.

 

Kaplan yılında doğan kişiler için 2024 yılı özellikle iş ve kariyer alanları için mükemmel fırsatlar ve ilerlemeler sunmaktadır.  Yaz ayları ile kasım ve aralık ayları romantik maceralar, aşk ve evlilik için olumludur.  Ejderha yılında kurulan dostluklar ve arkadaşlıklar uzun ömürlü olur.  Kaplanlar için Ejderha yılı hem eğlenceli hem de ödüllü olacaktır.

 

Tavşan yılında doğan kişiler için 2024 yılı havalar bazen açık bazen kapalı olacaktır. Mart, eylül ve aralık ayları iş hayatında yenilikler ve başarılar zamanıdır. Aile hayatı, romantik maceralar ve aşk için Tavşanlar 2024 yılında mutlu sayılırlar.  Sosyal kişiler olduklarından 2024 içinde eğlenceye ve diğer sosyal aktivitelere zaman bulmaları kolaydır. Yıl içinde yazılı kağıtlar, sözleşmeler ve anlaşmalar çok önemli ve dikkatle incelenmelidir.

 

Ejderha yılında doğan kişiler için 2024 yine bir Ejderha yılıdır.  Bu yıl içinde iş ve kariyer hayatlarında yeni yapılanmalar ve işlerin verimi yüksektir. Özellikle Şubat, kasım ve aralık ayında bekleyen büyük fırsatlar olacaktır.  Ejderha yılında onlar için romantik yaşam son derece ilgi çekicidir. Hayatlarının kadını veya erkeği onların karşısına çıkabilir.  Bu kişiler yıl içinde hem iş hayatında hem de sosyal hayatlarında ummadıkları kadar hareketli ve fırsatlar içinde olacaklardır.

 

Yılan yılında doğan kişiler için 2024 yılı her yönden muazzam ve mükemmel bir yıl olacaktır. Yaz ayları ve kasım ayında iş hayatı zirveye çıkabilir.  Romantik ve sosyal hayatları için sakin ve düzenli bir yıl sayılır.  Çin burçları içinde 2024 yılının en unutulmaz zaman olacağı burçlardan biridir.

 

At yılında doğan kişiler için 2024 yılı iş ve kariyer hayatında ilerlemek ve başarı kazanmak için talihli bir süreç sayılır. Bu yıl arkanıza bile bakmadan parıldayabilirsiniz. Burnunuzu büyütmeyin ama gözlerinizi ve kulaklarınızı dört açın. Bu yıl etrafta büyük bir şenlik var. Ejderhanın yanan enerjisi ve kutla­malara düşkünlüğü hırsınızı artırıyor. Evlenmek istiyorsanız bu yıl tam zamanı. Bütün astrolojik açılar sizin lehinize. Daha­sı, Ejderha parti vermeye bayılır. Düğününüz her yerden gele­cek davetlilerle dolup taşacak. Bu evlilik hakkında düşünmeyin çünkü bu birleşme başarılı olacaktır.

 

Koyun yılında doğan kişiler için 2024 yılı önemli etkinlikler yılı sayılır. Özellikle kendilerini akıntıya bırakan Koyunlar bu yıl başarılı adımlar atabilecekler. Yalnız gö­zünüzü gelecekten ayırmamanız gerekiyor. Başınızın üzerin­den yağmakta olan gün ışığının bir kısmını da son üç ayın baş­larına saklayın. Bu dönemde olacak bazı karışıklıklara karşı ha­zırlıklı olmanız gerekebilir. Ekonomik davranırsanız bu döne­mi rahatlıkla atlatabilirsiniz. Bu da sizi çok sevdiğiniz muhte­şem Yılan yılına doğru uçuracaktır.

 

Maymun yılında doğan kişiler için 2024 yılı çok heyecan verici yenilikler ve değişimler sunacaktır. Hayatınızın en iyi yıllarından birisi önünüzde. Ejderhalar ve Maymunlar çok iyi ortaklık yaparlar. Ejderha Maymunlara hayatın yeni açıları­nı bolluk içinde  bulunmaktan mutluluk duyacaksınız. Sıkça fikriniz sorulacak, bir çok zor problemi çözmeniz ve karışık sorunların üstesinden gelmeniz istenecektir. Yeni planlarınız ve projeleriniz var. Para kesenizin ağzını bağlı tutun. Malınızı mülkünüzü herkesten ve hatta kendi­nizden bile saklayın çünkü nazara inanmak durumunda kalabilirsiniz !

 

Horoz yılında doğan kişiler için 2024 yılı gerçekten tam olarak talihli bir yıl olmaya adaydır. Ejderha yılında karşılarına o kadar mükemmel fırsatlar çıkar ki kendileri de talihlerine şaşar kalırlar. Bu yıl yeni bir İşe başlamak için iyi bir yıl olacak. Ya da birisiyle ortak olarak işlerinizi genişletebilirsiniz. Haziran, temmuz ve kasım iş hayatının parlak zamanlarıdır.Bu yıl evliliği de düşünebilirsiniz. Aşk tekrar kapınızı çalıyor. Sağlık sorunlarınız olabilir. Safrakesesi veya karaciğer sorunları görü­lebilir. Ciddi olmayacaktır ama iyi bir doktora görünmelisiniz. Ancak iyi bir yılda olmanız sizi sorunlardan kurtaracaktır.

 

Köpek yılında doğan kişiler için 2024 yılı önceki yıla göre daha fazla mücadele gerektiren zorlu bir süreçtir. Gürültücü Ejderha yılları hassas sinir­lerinizi bozuyor. Sanki gürültü yetmiyormuş gibi sahne ışıkları­nı da çalıp eve götürüyorlar. Bu yıllarda ne kadar uğraşırsanız uğraşın kendi koşullarınızda bir ilerleme kaydedemeyeceğinizi hissediyorsunuz. Sürünerek uzaklaşmayın, homurdanmayın ve suratınızı asmayın. Dinleyin. Ejderhanın bilgilerinden yararla­nın. Ne kadar da gösteriş meraklısı olursa olsun o aslında bir şifacıdır, bir bilgedir ve politika sahnesinin her yönünü bilen bi­ridir. Parti sona erdiğinde ve havai fişekler bittiğinde onun söz­lerini hatırlayacak ve ona göre hareket edeceksiniz.

 

Domuz yılında doğan kişiler için 2024 yılı sürprizlere gebedir. Domuzlar Ejderha yıllarını çok sev­mezler. Ortalık çok gürültülü olduğundan huzursuz olursu­nuz. Böylesine karmaşanın sonunda ortada bir şey de yoktur. Ejderhalar gürültü yapmak için gürültü yaparlar. Kutlamak için hayattadırlar. Bazen ortada hiçbir neden yokken sokaklara dökülüp deli gibi dans etmeye başlarlar. Siz de tatil yapmaktan büyük zevk duyarsınız ama kutlamalarınızı evinizde sıcak bir ortamda yapmak İstersiniz. Bu sene daha çok paranız olacak. Bununla birlikte kendinizi huzursuz hissedebilirsiniz çünkü et­rafınızda olanlar çok rahatlatıcı şeyler olmayabilir.

 

 

 

Yapıcı Element Devresi

Tahta - Ateş -Toprak - Metal - Su - Tahta

Yıkıcı Element Devresi

Su- Ateş-Metal- Tahta-Toprak- Su

 

ELEMENT

SİMGELEDİKLERİ

GEZEGEN

TAHTA

Büyüme,Yaratma ve beslenme süreci

JÜPİTER

ATEŞ

Eylem, Motivasyon ve Kültür

MARS

TOPRAK

Denge, Katı, Güven ve itimat

SATÜRN

METAL

Mal varlığı ve Parasal başarı

VENÜS

SU

Açıklık, İletişim ve Fikir alışverişi

MERKÜR

Yukarıdaki tabloda Çin horoskopu Elementleri görülmektedir. Güneş ve Ay Yin ve Yang olarak görülmelidir.


Çin Yükselen Burç Tablosu

 

Çin Astrolojisinde Yükselen Burç doğum saatine göre bulunur ve tüm yıl için aynı tablo verileri kullanılır. Aşağıdaki Tabloda doğum saatine göre belirlenmiş Yükselen Çin burçları görülmektedir.

 

DOĞUM

SAATLERİ

YÜKSELEN

BURÇ

DOĞUM

SAATLERİ

YÜKSELEN

BURÇ

23.00 – 01.00

FARE

11.00 – 13.00

AT

01.00 – 03.00

ÖKÜZ

13.00 – 15.00

KOYUN

03.00 – 05.00

KAPLAN

15.00 – 17.00

MAYMUN

05.00 – 07.00

TAVŞAN

17.00 – 19.00

HOROZ

07.00 – 09.00

EJDERHA

19.00 – 21.00

KÖPEK

09.00 – 11.00

YILAN

21.00 – 23.00

DOMUZ

 

 

Çin Burçlarına Göre Eşleşim (Synastry)

 

Çin burçları arasında birbiriyle en uyumlu olan burçların hangileri olduğunu öğrenmek için Mistik Eşleşim Üçgenini deneyin. Bu tabloya erişmek için yukarıdaki konu başlığını tıklayınız.

 

 

 

Çin  Doğum  Horoskopunun   Analizi  Nasıl  Yapılır  ?

 

Çin doğum horoskopunda Ying ve Yang enerjileri arasındaki dengenin kurulması temel prensiptir. Her alan ve konuda enerjilerin bir noktada denge kurmaları gözetilir. Aşağıda 17 Mayıs 1973 tarihinde İstanbul'da saat 04.45'de dünyaya gelen erkek kişinin Çin horoskopu verilmiştir.

 

 

 

Çin horoskopunda yıl işareti siyah öküz olup dişi (Yin) Su elementidir.  Horoskopun kişiyi temsil eden en önemli yeri gün işareti olup burada da siyah öküz ve dişi (Yin) Su elementi vardır. Bu durumda horoskop sahibi su elementinin uyum sağladığı element yılları ve Yin enerjileri ile uyum sağlayacaktır. 2015 Yılının sembolü Koyun, Ağaç elementlidir. 12 Zodyak burcu arasında 8.hayvan burcudur 6.Burç Yılan v 7.Burç At olmuştu. Yılan, At ve Koyun  5.element teoriye göre ateş grubudur. Böylece 2015 yılı Ateş grubunun son yılı olacaktır. Bu nedenle 2013 ve 2014 yıllarında ateş talih vermişse böylece 2015 yılında da talih devam edecektir. Örnek kişinin Talih elementi Su olduğundan ateş elementi talih vermez. Bu nedenle 2014 yılı onun için iyi bir dönem sayılmaz. 2015 Yılında yaşanacak Koyun yılı da ateş elementlidir. Bu durumda yılın su elementli kişiye talih vermesi beklenmemelidir.  Element uyumunu anlamak için elementlerin uyum ve uyumsuzluk tablolarına bakmak gerekiyor.  Metal ile Su arasında destekleme uyumu vardır. Metal su için  destekleme elementidir. Su metalin özgür kalmasını sağlar. Bu bakımdan ikisi birbiriyle uyumludur ve 2016 yılı Maymun yılı nedeniyle  metal elementinin yılı olduğundan  kişi için olumlu bir sene olacaktır. Bu horoskopta başarıyı yükselten diğer faktör Gün sembolünün kişiyi temsil etmesi (Day Master) ve  Su elementi olmasıdır. Böylece iki yönden yılın talihi destek görüyor. Horoskopta İş-kariyer evinde Toprak elementi görülüyor. Toprak ile yılın elementi olan metal uyumludur. Elementlerin uyum tablosunda  toprak ve metal uyumludur. Bu bakımdan kişinin Maymun yılında yeni bir işi olacaktır. Bu konuda Su ve metal ayları olumludur.  Çin astrolojisinde yıl 12 parçaya bölünür ve her parçanın bir yönetici hayvan sembolü vardır.

 

Analizde önemli seçeneklerden biri de "Talih Elementi" bulunmasıdır. Talih elementi beş element içinde en küçük puana sahip olan element olur. Bu horoskopta en düşük puan (11) Metal elementine aittir. Bu seçimin kuralı metalin dengeyi kurması için destek istemesidir. Talih elementini bulmak için diğer yol şudur : metal (11) + su (81) = 92 ; ateş (112) + toprak (102) = 214. Bu durumda metal grubundaki metal elementi Talih elementi olur. Talih elementi metal olan kişi için metal Maymun yılının talih vermesi beklenir. Talih elementi metal yerine  ateş olsaydı talihli sayılmazdı. Çünkü ateş ve su birbirine düşmandır.

 

Beş element tablosunda ilk kare (su) kişiyi temsil eder. İkinci kare (ağaç)  Çocukları gösterir. Üçüncü kare (ateş)  Para sembolüdür. Dördüncü kare (toprak) iş-meslek-kariyer sembolüdür. Beşinci kare (metal) anne sembolüdür. Ayrıca hayatta kişiyi destekleyen tüm insanları gösterir.  Eğer  Para gücü ve Kariyer gücünün toplamı kişilik ve anne gücünün toplamından daha büyük ise zengin olmayan ortamda dünyaya geldiğiniz anlaşılır. Para gücünü yönetmeniz ve zengin olmanız talih elementinin hayatta çalışmaya başladığı zaman olacaktır. Eğer Talih elementini horoskopun yıl ve ay kolonunda görebilirsek çok olumlu bir aile içinde dünyaya geldiğimiz ve ebeveynler ile çok iyi ilişkilerimiz olduğu anlaşılır. Talih elementini Eşi temsil eden element evinde bulursak (gün)  eşimizin bizi kariyer, iş ve meslek alanlarında tüm gücü ile destekleyeceğini yorumlarız. Talih elementini saat hanesinde bulursak çocuklarımızın iyi hayatlara sahip olacaklarını ve bizim yaşlılık yıllarımızın refah ve mutluluk içinde olacağını yorumlarız. Eğer beş element tablosundaki Kişilik ve anne puanları diğerlerinden büyük ise çok güçlü irade, arzu ve iyi sağlık sahibi oluruz. Bu kişi bir lider olabilir. Çünkü gücü elinde tutmaktadır. Ancak böyle bir kişi diğer insanları ezebilir ve incitebilir. Eğer kişilik ve anne puanları diğerlerinden düşük ise  kişi azim, kararlılık ve hedef tayin etmekte zayıftır. Bu kişi çok kolay ve çabuk hastalanabilir. Bu kişi takım oyununu öğrenmelidir. Ayrıca kendi başına iş kurmakta zayıftır. Ancak Talih elementleri her zaman hayatına girerse başarılı olabilir. Hayatın tüm olayları beş elementin diğeri ile uyumu veya uyumsuzluğu ile ilgilidir. Hastalıklar, başarısızlıklar veya yükselmeler ve başarılar gibi. Bu bakımdan yılın nasıl olacağını anlamak için beş elementi ve Talih elementini analiz yapmak gerekir. Sadece yılı temsil eden hayvan sembolü tek başına bir anlam taşımaz.

 

Burada örnek verilen horoskopun sahibi kişi 1991 yılında üniversite'de istediği fakülteyi kazandığı zaman  metal (yin) koyun yılı yaşanıyordu. Birincilikle fakülteden mezun olduğu 1995 yılında  yin ağaç domuz yılı vardı. Görüldüğü gibi öncelikle Yin yıllar başarı vermektedir. Bundan başka ağaç ve metal elementleri de yıl ve gün elementi olan su ile uyumludur. Bu nedenle başarı gelmiştir. Çin astrolojisinde ayrıca çok önemli bir kural vardır. Bazı burçlar arasında üçlü güç noktaları ortaya çıkar. Örneğin Köpek, Horoz ve Maymun arasında (Gang of three) destekleme kuvveti ortaya çıkar. Köpek yılında doğan birisi en büyük başarısını horoz veya maymun yılında kazanır. Aynı şekilde Öküz-Domuz-Fare arasında su grubu gücü ortaya çıkar. Horoskopun sahibi 1995 yılında büyük başarı kazanırken sadece element uyumu değil aynı zamanda gücü destekleyen Domuz yılı vardı. Ödülü aldığı temmuz 1995 içinde Yin (dişi) Su elementinde Koyun ayı vardı. Görüldüğü gibi başarının gelme zamanı bile ortaya çıkmaktadır.

 


ÇİN  BURÇLARININ  EŞLEŞİM  UYUMU

 

Çin burçlarının birbiriyle uyuşum ve eşleşim analizi yanda verilen Eşleşim Çemberinden rahatlıkla yapılabilir. Şekilde birbiriyle en uyumlu olan ve anlaşma zemini sağlayan burçlar aynı renkte çizgilerle birleştirilmiştir.

 

Bir örnek verelim. Öküz burcuna girenler için en uyumlu burçlar Horoz ve Yılan burçları olacaktır. Aynı şekilde Horoz burcundan olanlar için en uyumlu burçlar Öküz ve Yılan grubundan olanlardır.

 

Bu şekilde birleşen burçlar eğer dört element içinde de anlaşıyorlarsa sinastri açısından olumlu bir sonuç sayılır.