Astroloji Gündeminin Haftalık Konusu

 

 

Siyaset  Hayatı

Demokrasiye  Noldi  Temel  ?

 

 

Mars - Ketu  mu  yapıyor   bunları  ?

 

 

Agresif Mars ile Ejderhanın kuyruğu Ketu Oğlak burcunda  sisli, anlaşılması zor ve kafa yedirici enerjiler üretirken oluşan gölgeli zaman ileri-geri hareketler yüzünden aylarca sürüyor. Bu yerleşim doğum haritasında düştüğü eve ve görünümlere bağlı olarak insanları rahatsız ediyor. Türkiye'nin Mundane haritasında  Mars-Ketu transiti 8.evde yerleşmiş. Gezegenlerin verdiği enerjiler anlaşılması tuhaf olaylara neden oluyor. Örneğin seçimlerin sonunda yanıtlanması şu sırada mümkün olmadığı anlaşılan ve  kafaları karıştıran bir dizi soruları ortaya döktü.

 

Ana muhalefet partisindeki olaylar ise daha da karmaşık. Yatağında yaşam sonunu bekleyen bir adamı ve karnı burnunda doğum yapacak bir kadını milletvekili yapıyorlar. Son derece mücadeleci ve agresif bir milletvekilini ise  aday göstermeden adeta timsahlara kurban ediyorlar !  Gözden çıkardıkları vekil tutuklanıp hapse atılıyor. Kafalar öyle karışık ki yapılan hatalar yıllarca muhalefete bağlı seçmenleri kopartıp uzaklaştırıyor.  İktidara gelince gayet rahat ve pişkin davranarak ekonominin adeta yangına dönen ateşini görmezden geliyorlar.  Bu duruma göre kafası  karmakarışık olan halk hala Yunanistan veya Gürcistan'da et fiyatının Türkiye'nin üçte biri olduğunu çözemiyor ! Neden fiyatı dörde katlanan patatesi iç savaşta yerle bir olan Suriye'den aldığımızı anlayamıyor.  Transit Mars ve Ketu mu yapıyor bunları ?

 

Yükselen Burç çizgisi Batı horoskopunda (Placidius) İkizler burcunda olan ve 1.evin yarısında Yengeç burcu bulunan bir bayan okurumuz "Ben hep kendimi Yengeç burcu gibi hissediyordum. Bu nasıl oluyor ?" diye sormuş. Yükselen burcu 20 derece İkizler burcunda ve 1.evde yerleşik gezegen yok. Yengeç yöneticisi Ay ise 20 derece Oğlak burcunda. Ay buradan Yükselen Burç çizgisi ile Quincunx yani 150 derecelik görünüm yapıyor. Bu horoskopun sahibi kendini Yükselen Yengeç etkisinde hissedecektir. Astroloji böyle ilginç ve karmaşık etkilerle doludur. Ama sözde astrolog kafası sadece Burç yorumlarına takılı kaldığından bunları açıklayamaz. Burç yorumları yazarken Balık burcu kişiler için "Mükemmel bir gün Balık'ları bekliyor" diye yazar. Oysa bir Balık Maldiv'lerde tatil yaparken başka bir Balık hastanede yoğun bakımda olabilir.

 

Astroloji ne kadar karmaşık ise doğal olarak insanlar da o kadar karmaşıktır.  Bir bakarsınız hayatında kimseye yumruk atmamış bir adam kıyasıya bir dövüşün içindedir. Bu sırada Progres (İlerletilmiş) Mars Yükselen çizgisi ile kavuşumdadır. Savaşlarda büyük cesaret örnekleri göstermiş ve kahraman olarak madalya almış insanlarda buna benzer gözünü karartan gezegen görünümleri olabilir. Ruhsal bozukluk gösteren ve suç işleyen bazı insanlar birileri kulağıma fısıldıyordu diye savunma yaparlar.  Bir kaç ay daha Mars-Ketu enerjilerinin bozduğu yaşam tabloları yaşayacağız. Türkiye'de ve dünyada  insanlara çok tuhaf gelen olaylar görülecektir. Özellikle ardışık iki Güneş ve bir Ay  tutulması yaşayacak dünyamız bu kadar yoğun kaosa ne kadar katlanır kimse bilemez !

 

 

 

©Yücel Sügen

08.07.2018

 


 

 

 

 

 

Demokrasiye     Nooldi     Temel   ?

 

 

Temel kahvede sohbet ediyor. Bir arkadaşı ile seçimden önce iddiaya girmiş. Kazandığı  kahveyi höpürdeterek  nispet yapar gibi içerken  iddiayı kaybeden arkadaşı İdris kızgınlıkla soruyor. "Temel, demokrasiye nooldi ?"  Temel kulak arkasında sakladığı sigarasını yakar ve bir nefes aldıktan sonra sırıtarak cevap verir : "Fadime ile demokrasi konusunda anlaştık. Gece canım ne isterse yaparsam demokrasi olduğu içundur.  Fadime ancak ramazanda karşı koyar ama o zamanda iftar var değil mu ? "

 

 

 

©Yücel Sügen

05.07.2018

 


 

 

 

 

Bazıları için  Siyaset  hayatı  bir  hayaletle   yaşamaktır

 

Siyaset hayatındaki kaybetme riski diğer tüm kariyer hayatlarından çok daha fazladır. Olay sadece bir mevki veya koltuk kaybetmekle kalsa çok da tehlikeli sayılmaz. Kaybedilecek değer bazen siyasetçinin hayatı olmuşsa bir an durup değer mi demek gerekir ! Karşılığındaki tehlike büyüdükçe siyaset tutkusunun daha beter baştan çıktığı ve kendini kaybettiği görülmektedir. Tarih bunun örnekleriyle doludur ama beni en fazla etkileyen ünlü Roma senatörü, düşünür, filozof CİCERO olmuştur. "Hayat yokuşunu tırmanırken rastladığınız insanlara iyi davranın. İnişte yine onlara rastlayacaksınız çünkü" sözünü pek çok insan bilir. 03 Ocak MÖ 106 tarihinde Arpinum'da dünyaya gelen  Marcus Tullius Cicero zamanla Romalı devlet adamı, hatip, yazar ve başarılı bir hukukçu olmuştur.

 

MÖ 44 Yılında Sezar Roma'da öldürülünce Cicero'nun popülaritesi artmış ve Senato'nun en güçlü, sözü geçen adamı olmuştur. Bu dönemde güçlenen Octavianus ve Antonius'a karşı cephe almış ama ikinci Triumvirliği kuran düşmanları onu defterden silerek, 7 Aralık MÖ 43 yılında başı kesilerek idam edilmesini emretmişlerdir. Kesilen başı ve elleri Roma'da halka teşhir edilmiştir. 63 Yaşında korkunç şekilde öldürülen ünlü bir siyasetçiyi hangi engellenemez hırs veya kader böyle bir sona sürüklemişti ? Düşmanlarının sadece zamanımıza adları kalmışken Cicero'nun dünyanın her diline çevrilen ünlü kitapları vardır.

 

Ünlü bir hukukçu olarak servet kazanan ve yaptığı konuşmalarla tüm Roma halkının saygısını kazanan bir bilge kişilik bir kılıç darbesiyle  kafasını kaybederken son aklından geçenler acaba neler olmuştu ? Böyle bir sonu hak etmek için hangi hayaletlerle birlikte yaşadığını anlamış mıdır ? Bu soruların yanıtlarını vermek mümkün değil ama ona hayatı boyunca eşlik eden hayaleti tanımamız mümkün. Doğduğu gün horoskoptaki gezegen yerleşimlerine bakacağız. Bu konuda gerekli bilgilere ulaşmamızı sağlayan  Astro Dienst tarafından hazırlanan Ephemeris'den yararlanacağız. MÖ 106 yılının 3 Ocak gününe ait gezegen yerleşimleri aşağıda verilmiştir.

 

Güneş 10 Oğlak / Ay 08 Aslan / Merkür 06 Oğlak / Venüs 16 Oğlak / Mars 01 Oğlak / Jüpiter 28 Terazi / Satürn 12 Akrep / Uranüs 01 Oğlak

 

Doğum horoskopunda Mars - Uranüs tam kavuşumu vardır. Başına gelen korkunç ölüm bu görünümün eseridir. Ölüm günü olan MÖ 43 yılının 7 Aralık günü transit Satürn 01 derece oğlak burcundadır. Böylece T.Satürn ile N.Mars ve N.Uranüs kavuşumu da ölüm zamanını göstermektedir. Yaşamda çok iyi bir konuşmacı olmasının nedeni doğumda Merkür ile Jüpiter arasında sextile görünüm olmasıdır. Merkür-Jüpiter görünümü ortaya mükemmel bir hatip çıkartır. Örneğin Cumhurbaşkanı adayı Sn. Muharrem İnce'nin horoskopunda Merkür-Jüpiter kavuşumu vardır. Konuşurken ekranı okuyan başka bir siyasetçi Promter aygıtı durunca olduğu yerde kalmıştır. Onun da horoskopunda Jüpiter-Merkür kare açısı vardır. Bazı yandaşları onu çok iyi hatip sayarken astroloji gerçeği gösteriyor.

 

Anlaşıldığı gibi Cicero hayatı boyunca esiri olduğu hayaletin kendisini sürüklediği korkunç sondan kurtulamamıştır. Fakirliğin  kader olduğu bir  zamanda servet kazanarak mal ve mülkler edinmiş bir düşünür olarak asırlar boyunca tüm dünyayı etkilemiştir.  Tüm bu düşünceler, saçma ve anlaşılmaz  sözler ederken kırk yıldan fazla siyaset hayatında olduğunu açıklayan bir siyasetçiyi dinlerken aklıma gelmişti. Hayaletleriyle birlikte yaşamanın farkında olmayan  her insan  bir gün doğum günü hazırlanan ağın içine düşecektir.  Yaşamların temel amacı diğer insanlara dersler hazırlamaktır. Önemli olan bu derslerden faydalanmayı bilmektir. Doğum horoskopunda Merkür geri (Retro) olan bir siyasetçiden kurtulamayan uluslar gün gelir saçlarını başlarını yolarlar !

 

 

©Yücel Sügen

15.06.2018

 


 

 

 
 

 

 

Horoskopun Şifresi

Yaşamın Anlamı

Rüyanın Gerçekleşme Şansı

Mutluluğun  Resmi

Mantığın  Efendisi  Duyguların  Kölesidir

Burca Göre Partner Seçimi

Teos Günleri

Borsa ve Talih

Dünyanın durduğu gün

Dört Boyutlu Horoskop

Tanrıyı  Savunmak  Zamanı

Bir şampiyonun kötü Zamanı

Talihin  Güzel Zamanları ve  Kötü  Zamanları

 

Özgür  İrade   Olsaydı...

Yaşam Bazen Pamuk ipliğine bağlıdır

Tutkunun Sonsuz Yolculuğu

Astroloji Ne  İşe Yarar ?

Kalan son çare

Çocuk Sağlığı

Horoskopun  Şeytani  Görünümleri

Halkımızdan birinin portresi

Karanlık   tarafın  kapısı

Talihin Döngüsü

Tanrı Geleceği Niçin Açıklar ?

Kadın  Ruhunun  Hassas  Dengeleri

Astrolojinin  Anlamını  Kavramak

Eş  Zamanlık   veya  Karmik  Etkileşim

Kala Purusha  Uygulaması

İnsan her zaman yanlış bir burç altında doğabilir. Dünyada onurlu 

biçimde kalmaksa kendi yıldız falını gün gün düzeltmek anlamına gelir.