Astroloji Gündeminin Haftalık Konusu

 

 

Türkiye'nin  İbretlik  Fotoğrafı

Vedik Astrolojinin Mistik İncelikleri

Ergenekon Çökmüş

 

 

2019  YILINDAKİ  BÜYÜK  KOZMİK  DERS

 

 

Yeni bir yıla girmeye sadece günler kaldı. Türkiye önemli bir ekonomik krizden kurtulmaya uğraşan bir ülke durumunda. İnsanların moralini bozan ve geleceğe umutla bakmalarını engelleyen çeşitli sorunlarımız var.  Böyle zamanlarda kişisel horoskoplardaki  kozmik işaretler nelerle karşılaşacağımızı ve hangi dersleri alacağımızı gösterir. Bazı önemli doğa olayları bile anahtar görevi yüklenebilir. Örneğin Güneş tutulmaları (Ekliptik) birer kozmik şifre olabilir. En büyük ders verici Satürn gökyüzünün ebedi şefidir. Transit Satürn henüz 2019 yılının ilk ayının başında oluşacak yılın ilk Güneş tutulmasında çok önemli bir rol yükleniyor. 06 Ocak 2019 günü oluşan Güneş tutulmasında transit Satürn Ekliptik içinde yer alıyor.  Bu durumda gezegenin bulunacağı horoskop evi ve yapacağı görünümler büyük önem taşıyacaktır.

 

Türkiye'nin Mundane horoskopunda yılın ilk Güneş tutulmasında Ekliptik ekseni 7.evde kurulduğundan T.Satürn de burada  olup 1.evdeki natal Plüto ile sert karşıt görünüm yapmaktadır. Doğal olarak daha büyük açısal toleransa sahip olan Güneş ve Ay da Ekliptik ekseni üzerinde natal Plüto ile karşıt olmaktadır. Böyle bir kombinasyondan çok etkili ve önemli bir Satürn dersi çıkacağı açıkça bellidir. Bu konuda görünüm, 14-15 yıllık geçmiş bir sürecin hesabının görülmesi anlamına geldiğinden Türkiye'nin geçtiği siyasi yolun sanki yansımasıdır. İktidar da bu kadar  süre boyunca hatalar yaparak sonunda Satürn dersine layık bir kötü performans göstermiştir.

 

Türkiye mundane horoskopunda karşımıza tutulma sırasında çıkacak Satürn-Plüto karşıt (opposite) görünüm  astroloji'de bir devrin kapanması ve başka bir devrin başlaması şeklinde yorumlanmaktadır. Ülke insanlarının sahip oldukları ve eksiklik konusunda bilinçli bir farkındalık böyle bir zamanda ortaya çıkabilir. Bu çok önemli bir süreçtir. Çünkü dışlanmak için haklı gerekçeler birikimi oluşmuştur. Genel olarak bu bir sonlanma zamanıdır. Böylece hayatın bir bölümü artık kapanışa hazırlanmaktadır.  İnsanlar için bir şey bittikten sonra yerini alacak başka bir şeyin  mevcut olduğunu anlamaları yaşamın  önemli derslerinden biridir. Bu döngünün olanakları sınırlayan çabası daha fazla kayıplara neden olacağından özellikle zararın nedeni siyaset olunca insanlar artık bir nokta koymak zamanının geldiğini hissederler. Ne kadar zor görünse de belli bağları kesmek gelecekteki kurtuluşu hazırlayacağından yapılması artık zorunludur. Yaşanmakta olan olaylar güç kullanımındaki kötülükleri insanların anlayacağı dilden konuşmaya başlar. Hayal kırıklığı en acil arzularımıza karşı çıkabilen bir şekle bürünmüştür. Eğer daha fazla zorlama yolu seçilirse sert bir meydan okuma ile karşılaşmak olasıdır. Bu da enerjilerin boşa harcanması ve sahip olunan daha değerli şeylerin kaybedilmesine yol açabilir. Eğer dönüş noktası iyi seçilirse kurtarılacak çok değerler olduğunu anlayabiliriz. Kazanmak için kaybetmek gereken şeyler vardır ama bundan daha önceki durumdan daha iyi olanaklar sağlanması için son noktadır. Aksi halde kayıplar olağanüstü olabilir. Çünkü transit Satürn daha sonra gireceği 8.evde unutulmaz dersler vermeye devam edebilir !

 

2019 Yılının henüz başında oluşacak birinci Güneş tutulmasında, Ekliptik üzerinde olacak T.Satürn  bir dost değildir ve haddini bilmeyenlere vereceği dersleri hazırlayan  evrensel  kozmik bir güçtür. Ben bu yoldan vazgeçmem diyen ve işaretlere aldırmayan sabit fikirlilere tokadını defalarca indirmiştir. İnsanlık tarihi bu derslerle doludur. İşte 2019 yılının sürprizi budur ve kendini daha yılın ilk günlerinde göstermeye başlamaktadır.

 

©Yücel Sügen

12.12.2018


 

 

ERGENEKON    ÇÖKMÜŞ  !  

 

Medya'da haber başlıkları şöyle : "Ergenekon çöktü". Haber konusuna gelince şu satırlar yer alıyor. "Daha önce verilen beraat, görevsizlik ve düşme kararları sonrasında 235 sanık yönünden devam eden Ergenekon davasında mütalaasını açıklayan savcılık, örgütün varlığı ispat edilemediği gerekçesiyle tüm sanıklar hakkında terör suçundan ceza verilmemesini talep etti."

 

Ergenekon soruşturması Trabzon jandarmasına geldiği iddia edilen bir ihbar telefonunun ardından 12 Haziran 2007'de, Ümraniye'de bir gecekonduya yapılan operasyonda 27 el bombasının bulunmasıyla başlamıştı.  Emekli askerler, siyasiler, akademisyenler ve gazetecilerin içinde bulunduğu sanıklar için savcılar  ağır hapis cezaları istemişlerdi. Olayın medyada yer almasıyla bilgi sahibi olduktan sonra benim konuyla daha fazla ilgilenmeme neden olan  ise tutuklu bir general eşinin beni aramasıydı. Kocasının haksız yere bu davanın içine çekildiğini ve ağır bir ceza verilmesinin söz konusu olduğunu belirten asker eşi hanım çok üzüntülüydü ve bütün hayatlarının alt üst olduğunu belirtmişti. Eşinin doğum bilgilerini aldıktan sonra astroloji kulvarında olayı araştırmaya başlamıştım.

 

Astrolojik manzara çok açıktı. Generalin böyle bir olaya katılmasını gösterecek hiç bir kozmik işaret yoktu. Doğum horoskopuna göre tertemiz bir kişiydi ve gelecek zamanda başına gelmesini yorumlayacağım bir kötü gelişme de gözükmüyordu. Generalin eşine rahatlamasını önerdim. Generalin bir süre sonra aklanacağını bildirdim. Gerçekten de gelişmeler General için olumluydu ve 1,5 sene sonra serbest bırakıldı. Türkiye'deki astroloji dünyası sanki Ergenekon gibi bir olay yokmuş gibi sessizdi. Bir tek astrolog bile web sayfalarında bu konuyu içeren yazılar kaleme almadı.

 

Generalin horoskopunu inceledikten sonra Ergenekon olayını defalarca Astromistik sitesinde haftanın konusu yaptım ve makaleler yayınladım. Bilimsel mantıkla savcıların iddianamesindeki kanıtları inceledim. Silah ve cephanelerin  bulunduğu söylenen yerlerin fiziksel durumunun buna uygun olmadığını belirttim. Bu sırada Türkiye'de pek az insan alt perdeden de olsa seslerini çıkartıyordu. Fakat bu konuda yine tek bir astrolog bile görüşünü yazacak cesareti göstermiyordu. Benim yaptığım bir analizin bölümlerine kendi açıklamasını yazan ve astrolog imzası atan kişiler öğünerek gündemde yer alırken Ergenekon konusuna el atan bir kişi bile yoktu.

 

Zaman zamanı kovaladı ve ilk başarı ödülüm generalin tahliye edilmesi oldu. Bundan sonraki final aşaması da Savcılık ve mahkemenin Ergenekon davasını çöktürmeleri oldu ! Bu olayın en tuhaf yanı da  iddianameyi hazırlayan İstanbul Cumhuriyet savcısı Zekeriya Öz'ün yurt dışına kaçmasıydı. Bu gün gelinen nokta birilerin hazırladığı kumpasın yıllar önce defalarca yazdığımız gibi göçmesi oldu. Bizim çok bilmiş bazı insanlarımız belki yine sahneye çıkarak ben demedim mi diye yaygaraya başlayacaktır.  Türkiye'nin bu kadar aptalca işlerle uğraşarak başına gelenler insanların zamanında doğru olmadığını bildikleri kumpaslara hiç ses çıkartmamalarıdır.  Bilgisi olmayan insanda cesaret de olmaz  !


 

©Yücel Sügen

01.12.2018


 

 

 

TÜRKİYE'NİN   İBRETLİK    FOTOĞRAFI

 

 

 

Yukarıda verdiğimiz resim,  parayı betona gömme ekonomisinin fotoğrafı  olup ibretlik bir belge olarak tarihe ikram edilmiştir !  Beton resminin yeri, Beylikdüzü bölgesinde yer alan Ambarlı limanın hemen yanındadır.  1999 Depreminde bu bölge beşik gibi sallanmış ve sahil kesiminde yer alan tek katlı evler bile zarar görmüştür. Arazinin yer yer yarılması sonucu senelerce bu bölgede doğal gaz boruları bile döşenmemiştir. Birinci derece deprem bölgesidir.

 

2002 Yılının  sonunda AKP iktidara geldikten sonra bilindiği gibi bütün ülkede hızlı bir imar faaliyeti başlamıştı. Türkiye'nin 2 trilyon dolar kadar parayı betona gömdüğü hesaplanmaktadır. Buna paralel olarak deprem bölgesi olan Beylikdüzü sahil bölgesinde imar faaliyetleri de başlamıştı. Beylikdüzü Belediyesi AKP elindeyken riskli sahil bölgelerinde yüksek binaların yapılmasına izin verilmediği bir gerçektir. Son yerel seçimde Beylikdüzü Belediyesini CHP kazanmıştı. İmar çılgınlığı bu kez olaya en fazla karşıt olan CHP tarafından muazzam boyutlara çıkartılmıştır. Yukarıdaki fotoğrafta 1.derece deprem bölgesi olan Ambarlı sahilinde on katlı binaların yapıldığı görülüyor.

 

Geldiğimiz nokta Türkiye'de geleceği düşünmemek çılgınlığının bir parti meselesi olmadığını gösteriyor. İktidarı  ele geçiren kim olursa olsun doğa kanunlarını bile görmezden gelmektedir. Bunun sonucunda deprem bölgelerinde insanların nefes bile alamayacağı sıkışıklıkta yüksek binalar her yeri doldurmaktadır. Ekonomik kriz yaşanırken böyle bir savurganlığın yapılmasına göz yumanlar gelecekte olası doğa felaketi kayıplarının da sorumlusu sayılırlar. Bu körlüğün ve aldırmazlığın ülkede bir siyaset konusu olmadığı da anlaşılıyor. Hangi parti iktidarda olursa çılgınlık devam etmektedir.

 

Astroloji  bu konuda neler söylüyor ? 2019 Yılının ilk Güneş tutulmasında Ekliptik ekseninde yer alan SATÜRN natal PLÜTO karşısından geçecektir. Güneş, Ay ve Düğümlerin enerjileriyle birleşen Satürn ve Plüto enerjileri olumlu işaretler vermemektedir.  Bir ülkede akıl tutulması yaşanıyor ve doğa kanunları bile iplenmiyorsa sonucun olumlu gelişmesini beklemek aptallık sayılır ! 

 

 Ancak bunu düzeltecek bir tek  siyasetçi yok ortada. Tarihin en büyük felaketi gözlerimizin önünde gerçekleşmektedir.  Yıllar sonra bu günlerin öyküsü yazılırken eğer ülkede adaleti kuran bir sistem hakim olmuşsa bizler için ne akılsız kazlarmış onlar diyecektir !

 

©Yücel Sügen

14.11.2018


 

 

 

VEDİK  ASTROLOJİNİN   MİSTİK  İNCELİKLERİ

 

Astroloji denince dünyada pek çok insanın anladığı şey burç fallarıdır. Burcunun o hafta nasıl günler yaşayacağını öğrenmek çekici sayılır. Ancak bu konuda ne şarlatanlıklar yapıldığını insan bilemez ! Bir gazete editörü çalışanlardan birini çağırır ve Burçlara göre haftanın yorumunu yapacak kişinin hasta olduğunu ve bu haftanın yorumlarını yazmasını ister. Şaşkınlık geçiren muhabir ben bu konudan anlamam diye çıkışır. Editör şu yanıtı verir. "Ne olacak bilmezsen, burçlar için önceki  haftalarda yazılanları başka bir burca kaydırırsın olur biter !" Oysa astroloji, özellikle Vedik astroloji  insan için kimsenin hatta en yakınlarının bile bilmediği hayatın acı gerçeklerini yansıtır. Astroloji konusunda farklı bir yazı yazarken geçen hafta içinde öğrendiğim komik bir olayı açıklamak istiyorum. Halen ABD eyaletlerinden birinde olan ve ticaret yapan bir  bayan okurumuz "Guru" diye adlandırdığı bir astrologa gider. Astro takı taşları ile ilgili bir bilgi alınca bu konuyu İstanbul'daki Yücel Sügen ile görüşüp karar vereceğim  diye yanıtlar. Birden Amerikalı Guru köpürüp bağırmaya başlar ve kadını dışarı kovar ! Bu olayı öğrenince eşim kendisine teskin olması için şunu söyler : "Merak etmeyin Türkiye'de de durum bundan farklı değildir. Astrolog olduğunu düşünenler başka bir astrologu asla beğenmezler ve arkalarından konuşup dururlar "  Demek ki, bu dünya artık tuhaf bir yer dostlarım !

 

BALIK

10.Ev

AY

 

KOÇ

11.Ev

BOĞA

12.Ev

İKİZLER

Yük.Burç

1.Ev

BALIK

11.Ev

 

KOÇ

12.Ev

BOĞA

Yük.Burç

1.Ev

 

İKİZLER

2.Ev

JÜPİTER

KOVA

9.Ev

 

VEDİK

 

RASHİ (1)

 12 Eylül 1984

 

YENGEÇ

2.Ev

KOVA

10.Ev

 

VEDİK

 

RASHİ (2)

12 Şubat 1990

YENGEÇ

3.Ev

KETU

OĞLAK

8.Ev

ASLAN

3..Ev

MERKÜR

GÜNEŞ

OĞLAK

9.Ev

MERKÜR

RAHU

GÜNEŞ

ASLAN

4.Ev

YAY

7.Ev

JÜPİTER

09.44

AKREP

6.Ev

KETU

MARS

TERAZİ

5.Ev

SATÜRN

BAŞAK

4..Ev

VENÜS

YAY

8.Ev

MARS

SATÜRN

VENÜS

AKREP

7.Ev

TERAZİ

6.Ev

BAŞAK

5.Ev

AY

 

 

Vedik  Sisteminde  Mistik   İşaretler

 

Vedik astroloji sisteminin ne kadar büyülü ve mistik özellikler barındırdığını gösteren iki örnekle karşınızdayım. Burada yer alan doğum bilgilerine göre horoskopları Batı astroloji sisteminde kurarsak asla gerçek yaşamın işaretlerini göremeyiz. Rashi (1) ve Rashi (2) Doğum haritaları doğum tarihleri verilen iki bayana aittir. Şimdi bu haritalardaki bilgileri kullanarak yaşamın iki farklı olayını yorumlayacağız.

 

Birinci haritanın Vimshottari Dasa tablosunda, KETU Maha Dasa 03.02.2006 - 03.02.2013 tarihleri arasında yaşanmıştır.  Bu kişi 29.12.2010 tarihinde evlenmiştir. Bu tarihte T.Jüpiter Balık burcundadır. T.Jüpiter ile N.Venüs arasında görünüm olduğundan evlilik işareti sayılır. Ancak evlilik zamanında Ketu Maha Dasa yaşanıyordu. Ketu ile haritanın evlilik elemanları arasında bir ilişki olduğu görülemez. O halde bu evlilik nasıl gerçekleşmiştir ? Evlilik evinde (7.Ev) yerleşen yönetici Jüpiter 09,44 derece Yay burcundadır. Jüpiter bu yerleşime göre  "Moola" nakshatra içindedir ve takımyıldızın yönetici gezegeni KETU olur. Böylece Ketu Maha Dasa evlilik vermiştir.

 

Birinci haritada 6.evde (Akrep) yerleşen Mars-Ketu beraberliği Vedik sisteminde ilginç bir Yoga oluşturur. Bu Yoganın adı  "Pisacha Badhaka" olup  özellikle 6.evde olursa eşinden büyük zarar göreceğini gösterir.  Bu Yoga ile kişi ruhsal sorunlardan zarar görebilir. Mars ve Ketu birleşimi, rekabet, kavga ve saldırganlık için kendi kapasitesini gerçekleştiremeyen bir kişiyi ortaya çıkartır. Böyle birisi hasmına bir bıçak salladığı zaman yaptığının farkında bile değildir.

 

İkinci örnekte yer alan kişi de bir bayandır. Aile yakınları tarafından cinsel tacize uğramıştır. Rasi haritasında Mars-Satürn-Venüs birleşimi Yay burcunda ve zararlı 8.evdedir. Böyle bir yerleşim kişinin başına büyük bir suçtan zarar görmeyi verebildiği gibi büyük bir suça da bulaştırabilir. Burada Mars-Satürn ikilisi Venüs ile ilişkili olduklarından ortaya cinsel bir suç çıkartmıştır.  Beşinci evdeki (Başak) Ay da anaretik gezegen olup Satürn görünümü almaktadır. Yaşanan olayların büyük bir travma nedeni olduğu anlaşılıyor. Baba temsilcisi Güneş de anaretik derecede yerleşmiştir ve Ekliptik eksenindedir. Anne ve Baba da yaşanan olaylardan suçludur. Genç kızı koruyamamışlar veya sessiz kalmışlardır.

 

Ne kadar hazindir ki, ülkemizde yaşanan sorun sadece ekonomik kriz değildir. Ahlak da büyük çöküş içindedir. Tünelin ucunda  ışık  da maalesef gözükmüyor !

 

 

©Yücel Sügen

26.09.2018


 

 

 

 
 

 

 

Horoskopun Şifresi

Yaşamın Anlamı

Rüyanın Gerçekleşme Şansı

Mutluluğun  Resmi

Mantığın  Efendisi  Duyguların  Kölesidir

Burca Göre Partner Seçimi

Teos Günleri

Borsa ve Talih

Dünyanın durduğu gün

Dört Boyutlu Horoskop

Tanrıyı  Savunmak  Zamanı

Bir şampiyonun kötü Zamanı

Talihin  Güzel Zamanları ve  Kötü  Zamanları

 

Özgür  İrade   Olsaydı...

Yaşam Bazen Pamuk ipliğine bağlıdır

Tutkunun Sonsuz Yolculuğu

Astroloji Ne  İşe Yarar ?

Kalan son çare

Çocuk Sağlığı

Horoskopun  Şeytani  Görünümleri

Halkımızdan birinin portresi

Karanlık   tarafın  kapısı

Talihin Döngüsü

Tanrı Geleceği Niçin Açıklar ?

Kadın  Ruhunun  Hassas  Dengeleri

Astrolojinin  Anlamını  Kavramak

Eş  Zamanlık   veya  Karmik  Etkileşim

Kala Purusha  Uygulaması

İnsan her zaman yanlış bir burç altında doğabilir. Dünyada onurlu 

biçimde kalmaksa kendi yıldız falını gün gün düzeltmek anlamına gelir.