H O R O S K O P L A R

 

MV. BAMBURİ   ÖYKÜSÜNDE   YER   ALAN   KİŞİLERE  AİT  HOROSKOPLAR

 

MV. Bamburi adlı geminin öyküsünde yer alan kişilere ait Doğum horoskopları ve bunlarla ilgili açıklamalar bu sayfada yer almaktadır. Burada adı geçen her kişi bir öykü kahramanı değil gerçek birisidir. Bu nedenle astroloji ile ilgilenen okurlarımız için burada bir "Horoskop" sayfası hazırlamayı düşündük. Gerçek serüvenlerin doğum horoskopuna nasıl yansıdığını ve yazgının nasıl mistik bir yaşam kuralı olduğunu bundan daha iyi gösteren bir delil olamaz.

 


 

1) Metin Bener : 12 Ağustos 1944 / Adana

 

 

Metin Bener'in Batı tipi Doğum horoskopu

 

Yukarıdaki doğum horoskopunun en önemli özelliği tüm gezegenlerin Güney (üst) yarım kürede toplanması. Bu bir "Çanak tip" horoskop yerleşimidir ve kişinin ev yaşamını benimsemediği ve dış dünyaya açık bir yaşam istediği görülmektedir. Merkür Baş ucunda ve Başak burcundadır. Son derece zeki ve nüktedandır. Başak burcunda toplanan gezegenler çok fazla detaycı ama işinde çok başarılı bir kişilik oluşturmuştur.  Gezegen yerleşiminde toprak grubu çok güçlü ama su grubu zayıftır. Duygusal bir insan değildir. Evlilik evindeki Ay İkizler burcundadır ve ortaya çapkın ve flörtçü , çok fazla ilişkiye giren ve birden fazla evlenen erkek çıkmıştır. Ay ile Yükselen burç karşıt açısı duyguların rahatsızlığını gösterir. Daha çok kadınlara ve evliliklerine yansıyan ruhsal bir durumdur ve sert davranışlara itmektedir. Aslında gezegenler  değişken grupta toplandığında herkesle kolay anlaşan ve ikna yeteneği olan birisidir.  Horoskopta 8.evdeki Satürn ile Neptün arasındaki sert kare açı onu nikotin ve alkol bağımlısı yapmaktadır. 9.evdeki Jüpiter etkisiyle yaşamı yolculuklarda ve uzun yollarda geçen bir talihe sahiptir. Para evinin (2.ev) yöneticisi Satürn 8.evdedir. Bu yerleşim onu başkalarının paralarından çok fazla istifade ettirmiştir. Oğlak burcundaki para evi çizgisi nedeniyle cebinden çok zor para çıkan ve borçlu olduğu kişileri bekleten bir karaktere sahiptir.

 


 

 

2) Uday Hussein ( Eski Irak Başkanı Saddam'ın vurulan oğlu) : 18 Haziran 1964 / Tikrit (Bağdat)

 

 

Uday Hussein'in Batı tipi Doğum horoskopu

 

Bamburi Öyküsünde yer aldığı konu ile ilgili olarak Uday için yapılan açıklamalar ve yakın tarihte Irak'da gerçekleşen olaylar nedeniyle bu kişilik hakkında genel olarak insanların fikri mevcuttur. Son derece sert, acımasız ve eğlenceye (kumar-kadın) düşkün bir karakterdir. Bunları yukarıdaki doğum horoskopunda görüyoruz.  Horoskopta gezegenlerin dağılımında su grubu zayıftır. Duyguları Satürn ile körelmiştir. Hayatının, karakterinin ve yaşam sonunun özeti üç gezegenin oluşturduğu T-Kare görünüm ile açıklanabilir. Horoskopta Satürn-Mars-Uranüs arasında T-Kare görünüm vardır.  T-Kare görünümün eksik ayağı kişilikteki eksikleri gösterir. Bu eksik ayak (gezegen) Yay burcunda gözükmektedir. O halde bu kişilik vicdan olarak sakatlanmıştır. Vicdan olgusu yok denebilir. Bu arada Satürn ile Mars karesi ve Satürn-Uranüs karşıt açısı acımasız bir despot ortaya çıkartmaktadır. Bir maçı kaybeden Irak futbol takımına verdiği ceza ünlüdür ve onun nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu göstermektedir. Böyle oluşan bir karakterin sonu da aynı Mars-Uranüs karesinin çizdiği şekilde olmuştur. Mars 8.evin çizgisi ile kavuşumdadır ve şiddet dolu bir yaşam sonu vermiştir. Uday saklandığı yeri basan Amerikan askerleri tarafından vurulmuştur.

 


3) Saadettin  Tantan (Kaçakçılara ve suçlulara göz açtırmayan Polis müdürü) : 1 Ocak 1941 / Sapanca

 

 

Saadettin Tantan'ın Batı tipi Doğum horoskopu

 

Saadettin Tantan ünlü bir polis müdürüydü. Daha sonra yazgısı onu politikaya sokup Bakan  bile yapmıştı. Kariyer evindeki Satürn ve Jüpiter yerleşimi bunları açıklamaktadır. Su grubunda gezegen yoğunluğu zayıftır. Polis olup suçluların peşinden koşan birinde daha ılımlı bir harita beklenmemeli. Bu arada yöneticisi olduğu akrep burcunda yerleşen Mars mesleğini ve gezegenin Ay ile yaptığı kare görünüm de sert tavırlarını ve mizacını göstermektedir. Oğlak burcunda yerleşen Güneş aynı zamanda Yükselen burcun yöneticisidir. Mantığını yöneten Merkür de disiplinli Oğlak burcundadır. Son derece düzgün karakterli, sporcu ve maddi çıkarlar peşinde olmayan bir kişiyi gösteren horoskop pek çok da düşmanlar işaret etmektedir.

 


 

4) Yücel Sügen'in doğum horoskopunda 05.09.1988 günü saat 23.30 transitleri :

 

 

Yukarıda gösterilen transit gezegen görünümleri için en önemlisi T.Jüpiter tarafından oluşan açılardır.  T.Jüpiter natal (doğumdaki) AY ile kavuşum yaparken N.Neptün (Denizcilik) ve Başucu Noktası (Kariyer) ile üçgen (trine) görünümler yapmaktadır. Bunlara ek olarak yolculuk evinden (3.ev) geçmekte olan T.Rahu (Kuzey Ay Düğümü) ile natal Rahu üçgen (trine) görünüm yapmaktadır. Bu da girişilen işin başarısını ve bir akraba (soy) ile ilişkisini belirtmektedir.

 

Hayatımda Güneş tutulmalarının önemli olayları gösterdiğini gördüm. Yolculuğa başladığım Eylül ayının 11. günü tam Güneş tutulması Ekliptik ekseni 9.evde ve natal Jüpiter üzerindeydi. 9.Ev uzun yolculuklar evidir. Burası Jüpiter'in doğal evi olduğundan böyle bir kozmik işaret başarı için önemli bir işarettir.