GÜNEŞ    BURÇLARI

Aşağıdaki tablodan Güneş Burcunuzu bularak tıklayınız. Güneş Burcunuz doğum tarihinde Güneş'in yerleştiği doğum burcunuzdur. Doğum zamanı iki burç arasında kalan insanlar iki burçtan etkilenirler.

 

          KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşak

          TeraziAkrepYayOğlakKova - Balık

 


 

Koç       


21 MART - 20 NİSAN

 Koç burcu, horoskopta birinci ev ile ilişkilidir. Yüksek bir enerji gücü Koç burcunun göstergesidir. Coşkunluk , faaliyet, ateşli mizaç, girişimcilik, cesaret ve serüvencilik gibi nitelikler göze çarpan özelliklerdir. Bütün bu konular liderlik, yükselme ihtirası ve başarı nedeni olur. Burada ‘ego’ odak noktasıdır. Koç burcunun başka bir niteliği, her zaman kesin olmasa da olumlu bir zeka düzeyi ve yüksek beyin kapasitesi göstermesidir.

Genel olarak burcun yönetici gezegeni olumlu etkiler veriyorsa, uyumlu bir mizaç çıkar fakat, Güneş ve Mars güçlü etkiler yapıyorsa yıkıcı özellikler belirir. Yönetici gezegenlerden ilki Mars’tır. Bunun verdiği etkiler Koçların yapısında önemlidir. Ayrıca yeni gezegenlerden Plüto’da burç üzerinde hakimiyet kurar. Koç kişiliği doğru bildiğini söylemekten çekinmeyen dobra biridir. Yarar sağlamak için ezilip bükülmek onun ruhunda yoktur. Çünkü içten ve dürüst davranmayı yaşam olayında kural olarak benimsemiştir. Burcun insanları arasında yaşamları boyunca telaştan veya umursamazlıktan kaynaklanan baş ve yüzünün bir yerinden yara almaları çok rastlanan olaylardandır. Ayrıca kesikler, yanıklar ve baş ağrıları göze çarparsa da, burcun insanları kronik ve uzun süreli hastalıklardan pek etkilenmezler. Zaten hastalıkların kökeninde ruhsal kötümserlik ön koşul olduğu için bunların Koç kafasında uzun süre yaşamayacağı bellidir. Koç, ateş ve savaş yıldızı Mars etkisi altında çabucak öfkelenen bir mizacı gösterir. Bazen hiddet ve kin duygusu öyle güçlü olur ki, zarar vereni ele geçirse türlü biçimlerde intikam almayı düşler. Yine de en fazla yapacağı bağırıp çağırmak olur. Dışarıya karşı sakinleşen öfke krizleri sinir sisteminde yıpratıcı olabilir. Bu nedenle Koç’ların kendilerine hakim olmayı öğrenmeleri gerekir.

Mars yıpratıcı bir enerji verebildiği gibi kişiyi bulutların üstüne çıkartacak bir hayal gücü iletebilir. Büyük bir buluş veya değerli bir edebiyat eseri böyle enerji yoğunluğu sırasında oluşturulmuştur. Sevimlilik, çekicilik, ve şirinlik Koç’ları başarıya götüren özellikler olduğu halde kıskançlık ta yıkıcı sonuçlar doğuran özellikleri arasındadır.

Koç burcu insanı tatlı ve akıcı konuşması ile toplumda sivrilen biridir. Dikkatleri üzerine çekmeyi başarınca keyiflenir ve üstünlük duygusuna kapılır. Bu tarafları medya ve sahne sanatçıları için oldukça itici bir güç oluşturur.

Koç burcu kafa bölgesini yönetir ve bu burçta doğan kişiler de baş ağrıları görülebilir. Enerjik ve atılgan olduklarından uzun süre dinlenmeden çalışarak yatağa düşebilirler. Yatağa bağlanmaktan nefret eden Koç’lar hastalığın kendiliğinden geçmesini beklerler. Fiziksel yapıları sağlam olduğundan çabuk iyileşmelerinde etken olur. Bol meyve ve sebze yemeleri faydalı olacaktır.

 

Başa Dön

 


 

Boğa


21 NİSAN - 20 MAYIS

Boğa’lar varlıktan hoşlanan, sakin, değişmez, pratik, kararlı, ve amaçlarına bağlı kişilerdir. Güvenilir, sabırlı, iş yaşamında uyumlu, dayanma gücü yüksek, değerli, lüksü ve iyi yiyecekleri seven, soğukkanlı, sadık ve sevecen olurlar. Amaçlarına ulaşma konusunda kararlı davranırlar. Eyleme geçmekte ağır kanlı fakat kızgınlıkta zapt edilmesi güç bir mizaç sayılır. Boğa’ların dışa vuran özellikleri arasında sabırlı olmak, elinden iş gelmek, ve mülkiyetçilik sayılabilir. Boğa burcunun mülkiyetçiliği hem maddiyata hem de insanlara uzanır. Genellikle kibar, uyumlu, bencil olmayan ve çevresine özenlidir. Doğal olarak sabrının sınırlarını zorlayan bir davranış karşısında bir yanardağ gibi patlayabilir. Boğa’lar rahatsız olacakları durumlardan kaçınmaya çalışırlar. Mülkiyetçiliği duygu ve hayal gücünün zayıf olmasının nedenidir. Ayrıca kıskançlık, oburluk ve maddiyatçılığa karşı dikkatli olmalıdırlar. Boğa burcunun yönetici gezegeni Venüs’tür. Bu gezegen kişinin güzellik, ahenk ve kibarlık duygusunu güçlendirici bir etkinlik yapar. Venüs astrolojide en büyük ödül olarak mutluluğu verecektir. Gezegenin yaşamı güzelleştirdiği söylenebilir. Haritamızda Venüs güçlü ise, genellikle hoş ve zevk veren bir hayat ortağı olduğumuzu ve bizimle yaşamanın zor olmayacağı anlaşılır. Haritadaki zayıf bir Venüs de kişilikteki narsizmi ve zayıf istek gücünü belli eder. Venüs biyolojik olarak bezeler ve hormon sistemini, böbrekleri, toplardamarları, erotizmi, boğazı, deri ve mesaneyi yönetir.

Boğa’lar yaşamı güzelleştiren insanlar oldukları gibi burçtan dikkati çekecek güzellikte erkek ve kadınlar çıkar. Ayrıca Boğa'lar müzik ve güzel sesten zevk alan ve aralarında çok sayıda müzisyen çıkan insanlardır. Sesi kalın ve kaba olan bir Boğa bile şarkı sözleri mırıldanmadan duramaz. Boğa gibi güçlü insanların kavgacı ve gürültücü olacaklarını sananlar yanılırlar. Onlar çekingen ve bir kenarda sakince kalmak isteyen kişilerdir. Üzülmek, hırçınlaşmak ve sinirden yumak yumak olmak Boğa’ların işi değildir. Yaşamda ilerlemesine zarar verecek kusurları arasında aşırı inatçılığını sayabiliriz. Şefkatli, ateşli, ve tutkulu olduğu halde bu duygularını kolay kolay açıklayamaz. Bazıları sanat kollarından birini kullanarak içindeki sevgiyi tanımlayabilir. Boğa insanlarının yaşam boyu uğraşacakları aşırı iştahlı olmaları ve oburca yemeleridir. Bu nedenle devamlı tartılmak ve aşırı kiloları vermek için kara kara düşünmek bir Boğa’nın tipik özelliğidir.

Burcun dünyevi zevkler arasında önem verdiği tipik bir unsurda seks meyli olur. Burcun erkekleri de kadınları da seksi yemek ve içmek gibi önemli bir yaşam içgüdüsü olarak kabul ederler. Yine de bunların erotik maceralar peşinde olduklarını sanmayın, her şeye gerektiği kadar yer ayırmasını ve önem vermesini becerirler. Boğalar para burcunda doğan ve yaşamında maddiyatın önemli bir rol oynadığı insanlardır. Rahat ve konforlu bir yaşam sürmek için paraya olan gereksinimi en iyi Boğa’lar bilirler. Bunu elde etmek için kendi tarzına uygun bir yol seçerek, bunun üzerinde dengeli ve emin adımlarla ilerleyecektir. Bu alanda kılavuz Venüs olacağından parayı zevkli ve beğendikleri bir alandan elde etmeyi de becereceklerdir. Aklına koyduğu bir proje için her türlü zorluğa ve engellere dayanma gücü Boğa’larda bulunmaktadır. Boğa burcu insanı oldukça sağlam yapılı ve iri yarı vücutlu olurlar. Bazıları olağanüstü sayılacak derecede kuvvetli olabilirler. Kolay yorulmadıklarından bedenen ve uzun süre çalışabilirler. Hasta olmaktan asla hoşlanmazlar. Bu burçtan hastalık hastası tipler çıkmaz. Ayrıca dayanıklı olurlar ve sabırlı bir hasta sayılırlar. Boğa burcu insanı kışın özenli davranmazsa boğaz ağrısı, bronşit ve ses kısılması görülebilir. Ağır yemekler ve oburluk nedeniyle de genç yaşta vücudun kalınlaşması olasıdır.

 

Başa Dön


 

İkizler


21 MAYIS - 20 HAZİRAN

        İkizler insanı canlı, uyumlu, her işe yatkın, entelektüel, çabuk kavrayan, konuşkan, hareketli, yazmaya ve yabancı dillere yetenekli, zamana ve şartlara uyum sağlayan, duygusal olmaktan ziyade mantıklı birisidir. Geçmişten edinilen deneyimlere dayanarak sorunlara çözüm bulmaya meyillidir.

İkizler kişiliği her işe yatkın ve çift karakterlidir. Çabuk düşünürler, çabuk hareket ederler. Bir an neşeli bir an mutlu olabilirler ve başkaları onları anlamakta zorluk çeker.

Yönetici gezegeni Merkür iletişimi ve zekayı temsil eder. Akıl ve zeka özellikleri arasında yargı gücü, mantık, entelektüellik, gerçekleri kavramak ve idrak keskinliği sayılabilir. Merkür ayrıca sesi kontrol eder ve güçlü Merkür etkisinde olanlar konuşmada, şarkı söylemede ve nutuk atmakta çok başarılı olurlar. Merkür yolcuları himaye eder, eğitim ve araştırma yapanları ödüllendirir.

Bu burcun insanları için sevmek zor bir duygusal meseledir. Başkalarına kendilerini kolayca sevdirirler ama onların hevesi çabucak geçebilir. İkizler burcu çift karakterli olduğundan çift kısmetlidir. Harita da uygunsa birden fazla evlilik yapma olasılığı mevcuttur. Tek evlilikte kalsalar bile çeşitli ilişkiler onları epey oyalar. Zeki ve işlek bir kafaya sahip olan İkizler insanı eğitimde de başarılı olurlar. Aralarından oldukça başarılı öğretmenler çıkar. Burcun bir yönü de konuşmak ve gevezelik etmektir. Düşüncelerini yazıya dökmekte usta olan İkizler, aynı zamanda başarılı yazarlar ortaya çıkartır. Eğlenceyi sevdiğinden gezip dolaşmayı da sever. Bunlarda bilgi ve deneyimi arttıran unsurlardır. Bu insanların uykusuzluk nedeniyle sinir sistemini hırpalamaktan çekinmeleri gerekir.

Kişiliğin olumlu taraflarından biri de inanılmaz bir satış gücünün bulunmasıdır. Başkalarına planlarını kabul ettirmekte ustadır. Bunun zararlı bir sonucu da işlek zekasını kötüye kullanabilme olanağıdır. Hayali bir projeden çıkar sağlamasını becerenler İkizler burcundan çıkabilir. Bu insanların zarif ve biçimli elleri olacak ve onları konuşurken kullanmasını bilecek. Ayrıca dostluğa önem verecek ve dostlarının bilgili, akıllı, kültürlü, aydın insanlar olmasını isteyecektir. Merkür bu burcun insanlarına entelektüel bir tabiat verir ve insanları aynı anda bir kaç işi yapabilen kimselerdir. Neşeli ve mutlu oldukları bir sırada, huysuz ve suratsız bir maskeye bürünebilirler.

İkizler kişiliği gevezelik, çekingenlik, kararsızlık, yüzeysel olmak, kurnazlık ve bencillik, ve de vefasızlık karşısında korunmayı becerebilmelidir.

 

 Başa Dön

 


 

Yengeç


21 HAZİRAN - 20 TEMMUZ

 Yengeç insanı dişil kutupsallığı sahip olduğundan dışardan gelen etkilere göre davranan, istediğini aramak yerine kendine göre çeken manyetizmaya sahiptir. Duyarlı, iyi kalpli, sevimli, hayal gücü kuvvetli, analık ve babalık içgüdüsü gelişmiş, koruyucu, vatansever, amacından şaşmayan, becerikli, yuvaya bağlı bir karakter gösterir.

Yönetici gezegeni Ay çok güçlü manyetik enerji yayar ve kuvvetli etkiler oluşturur. Büyük okyanusların sularını kabartan ve alçaltan gelgit olayları gücünün kanıtıdır. Astrolojide Ay duyguları ve sezgisel davranışları yönetir. Ay soğuk ve sisli bir etkiye sahiptir. Dişi özellikler gösterir. Astrolojide Ay içgüdüsel reaksiyonlarımızı temsil eder, Güneş yaşam gücü verir, Ay ise bilinç gücü verir.

Yengeç burcu insanı mantıktan fazla sezgiye bağlı olmaya meyillidir. Ruhları sakin, yumuşak ve duyarlıdır. Ay ve Yengeç, genellikle birbirlerinin olumlu özelliklerini daha da güçlendirirler. Yengeç’lerin özellikleri iş yaşamında çevreleri ile sorunlar yaşamalarına neden olabilir, bazen ağzı sıkı olmak da yanlış yorumlara neden olur. Yengeç’ler ancak sevgi ile yönetilebilirler. Aşık bir Yengeç’in yapamayacağı şey yoktur. Burçlar kuşağında en iyi aşçılar Yengeç burcundan çıkar.

Yengeç’lere Ay’ın verdiği özellikler arasında altıncı hissi, merhameti ve yardımseverliği sayabiliriz. Kimseye muhtaç olmadan rahat bir yaşam sağlamak amacındadır. Burcun insanları paranın kıymetini bilirler ve elleri de bereketli sayılır. Biriktirdikleri paraları sağlam işlere yatırırlar.

Yengeç insanları tutucu sayılırlar ama tek görüşlü değillerdir. Ana ve babadan gördüklerini uygulayan, köklerine bağlı insanlardır. Ay etkisindeki bu insanlar son derece içli, duygulu ve romantiktir. Sevmeye ve sevilmeye gerek duyarlar. Sevgide hem şüpheci hem de kıskançtır. Yengeç’lerin yapılan kötülüğü asla unutmadığı bilinir. Ayrıca küçük de olsa iyilikleri yıllarca hafızasında korur.

Yengeç burcu insanı intikam alma konusunda da eşsiz olurlar. Aldıkları öcü unutmaya imkan yoktur. Çekingen bir tabiatı olan Yengeç insanı hislerini açıklamakta biraz zorlanır. Bu nedenle Yengeç’ler ilişkilerde zamanla ısınarak kıvam bulurlar. Bu insanlar mümkün olduğunca kendileriyle ilgili her şeyi gizlemeye çalışırlar, bu nedenle başkaları onları sadece dışa vuran görünümleriyle tanırlar.

Yengeç burcu göğüsleri ve mideyi yönetir. Kuruntulu ve çabuk üzülen insanlar olduklarından hazımsızlık çekebilir hatta ülser olabilirler. Yengeç’ler acıya kolayca dayanamazlar. Hastalıklarını abartırlar ve kuruntu ile hastalığı önemserler. Hastalandıklarında onlara bakanları bezdirirler. Bu insanlar beslenmelerine özen göstermeli, spor ve hareketli yaşamı seçmelidirler.

 

Başa Dön

 


 

Aslan


21 TEMMUZ - 20 AĞUSTOS

Aslan kişisi güçlü, eli açık, yüce gönüllü, coşkun, heyecanlı, düşüncede kararlı ve geniş boyutlu, örgütlemede başarılı biridir. Ateş karakteristikleri olarak önderlik yeteneklerine, heyecan yaratıcılığa ve yüksek enerjiye sahiptir. Yönetici gezegeni Güneş kişiye canlılık ve otorite gücü veren en etkili astrolojik gezegendir. Güneş Aslan için gerçekten isabetli bir yöneticidir. Kişinin amaçlarına ulaşmasında etkendir. Aslan’lar eğer dost kalmak istiyorlarsa herkesin önlerinde eğilmelerini isterler. Bu durumda da yenmek zorunda olacakları pek çok düşmanları olacaktır. Her zaman dürüstçe davranırlar ve arkadan vurmazlar. Genellikle başarılı olurlar ve bununla gururlanırlar. Aslan’lar lükse ve hovardalığa düşkün olurlar. İyi giyinmek ve pahalı şeyler almak isterler. Aynı zamanda çok savurgandırlar. Parayı kazandıkları gibi harcarlar. Aslan’lar zor evlenirler. Evlilikte kumandayı ellerinde tutmak isterler. Duygusal ilişkilerinde coşkulu ve etkin olurlar. Karşısındakini elde etmek için riske girmekten çekinmezler. Büyük ve pahalı bir evde yaşamak, iyi bir semt de oturmak için isteklidirler. Aslan’ları en iyi tanıtacak kelime coşkunluk olacaktır. Burcun öteki adı “Kral burcu” dur. Diğer burçlarda az görülecek şekilde canlı ve enerjisi yüksek bir burçtur. Aslan burcu kişiye üstünlük duygusu ve gurur verir.

Yaşamda daha özel şeylere ve yerlere hakkı olduğunu düşünür. Karakterinde ikiyüzlülük ve arkadan vurma yoktur. Düşmanının karşısına dikilip fikrini söylemeyi yeğler. Aslan burcu yaratıcılığın burcudur ve sanat alanlarında başarılı kişiler çıkartır. Aklına koyduğu işlerde başarı şansı yüksek olduğundan, sanat alanında da zirveye çıkmasını başarırlar. Dostluğa ve manevi olgulara değer veren Aslan’lar aldatılmaktan nefret ederler. Onlara yumuşak davranıldığı sürece olumlu karşılık almak mümkündür. Aslan burcu spekülasyonu temsil ettiğinden, burcun insanları kumar ve benzeri oyunlara düşkün olabilir. Gece yaşamı ve eğlencenin vazgeçilmez olduğunu düşünenler çoğunluktadır fakat, aynı zamanda bir aslan karakterinde yuvasını ve çocuklarını gözetir. Ayrıca, evinin lüks ve konforlu olmasını, çocuklarının en faydalı eğitimi yapmasını isteyecektir. Aslan burcu insanları hastalıklara karşı dayanıklı olurlar. Çabucak iyileşerek eski yaşamlarına dönerler. Spor yaptıkları ve açık havayı sevdikleri için sağlam vücutları vardır. Fazla çalışmadan dolayı kendisine bakmayan Aslan sinir sistemini yıpratabilir. Gösteriş hevesinden dolayı kazalara neden olabilir. Yataktan çabuk kalkmak isteyen bir hasta olduklarından onlarla ilgilenenleri eleştirirler.

 

 Başa Dön

 


 

Başak


21 AĞUSTOS - 20 EYLÜL

Başak kişiliği tedbirli, ayırt edici, pratik, inceleyici, dürüst, düzenli, titiz ve dakiktir. Toprak karakteristikleri olarak güvenli hareketi yeğleyen, maddi ve mesleki konularla ilgilenen özelliklere sahiptir. Değişken grubun geçmişle ilgilenmek ve deneylere dayanarak sorunları çözmek eğilimi vardır. Yönetici gezegeni Merkür zeka, konuşma ve hareket simgesidir. Aklı, anlayışı, idraki ve mantığı yönetir. Etkisi gergin bir mizaç oluşturabilir. Başak burcunun sembolü “bakire” saflık ve arınmışlığı, iffet ve çalışkanlığı temsil eder. Başak burcunu bilinç, şuur, idrak, anlayış ve akıl kavramlarının ortaklığından çıkacak bir oluşum tamamlayabilir. Başak insanı fazla duygusal sayılmaz. Yönetici gezegeni Merkür’ün duygularla pek ilgisi yoktur. İkizlerde kafayı etkileyen Merkür, Başak’ta daha maddileşen bir zeka ortaya çıkartır. Sakin tavırları, mantıklı açıklamaları ve görevine düşkünlüğü ile Başak kişisi ciddi bir hava taşır. Buna karşın mükemmel bir mizah ve yaratma kabiliyeti vardır. Bazen çekingenliği nedeniyle kendini ortaya çıkartamaz ama, güçlü yıldızların etkisiyle sanat gücünü ortaya çıkartır ve ünlü olabilir. Başak kişisi giyim kuşam yönünden de titiz ve dikkatli birisidir. Ancak gösteriş yerine iyi cins, sade ve pahalı giyecekleri yeğler. Yine de burcun insanları giyinmeyi sevenler grubuna girer. Girdiği ortamda açılmak fırsatı bulunca hemen yeteneklerini sergilemeye başlar. Kelimeleri kullanmasını, ses tonunu ayarlamasını ve tavırları ile konuşmaya canlılık katmasını başarmak Başak için olağan şeylerdendir. Merkür tatlı dilli iyi bir konuşmacı yaparken neşeli olmasını da sağlamıştır.

Başak’larda mükemmel bir hafıza vardır. Bu nedenle deneyimlerden yararlanmasını bilir. Tenkit edilmekten hoşlanmayan ve alaylara kızan Başak’lar haksızlıktan nefret ederler. Onlar için hayattaki en önemli şeylerden bir tanesi de dostluktur. Kendisi fevkalade bir dost olduğundan bunun karşılığını görmek isteyecektir. Başak kişiliğinin en büyük gereksinimi yapacak bir işi olmasıdır. Parası olmalı, gelecek korkusu taşımamalıdır. Her konuda mantık ve gerçek araması yüzünden bazen insanları kırabilir. Kendisi de kolayca sinirlenip aksileşir. Hoşuna gitmeyen bir konuda karşısındakini kolayca tersleyebilir. Kendi yararlarını kollayan birisi olarak bazen bu konuda aşırı davranabilir. Her zaman mantık süzgecini yeğlemek, hisleri arka planda tutmak da doğru değildir.

Başak burcu daima sabır üreten ve bunu zamana yayan yorum ile anılmıştır. Mükemmellik en önemli özelliğidir. Yararlı duyular, soğukluk ve işe uygunluk Başak’ların özelliklerini biçimler. Sağlıklı olmak ve özellikle iyi beslenmek ilgi noktasıdır. Sabretmeyi bilmesi ve işe yatkın olması sayesinde aklını kullanarak derhal bir çıkış noktası bulmasını sağlar. Her şeyin dosdoğru ve kurallara uygun yapılmasını istediklerinden duygusal insanlar ile pek bağdaşamazlar. Kusursuz bir insan aradıklarından çok zor evlenirler. Dış görünüşe itibar ederler ve tutumlu olmak aşırı derecelere varabilir. Başak’lar genellikle kendilerine özen gösterdiklerinden sağlıklı olurlar. Yediklerine, içtiklerine dikkat ederler ve başkalarına da fikir verirler. Bazıları hastalık hastası olur ve üzerlerine titrenmesini bekler. Başak’lar beslenmelerine özen göstermeli, sebzeye dayanan bir gıda tarzını benimsemelidir.

 Başa Dön

 


 

Terazi


21 EYLÜL - 20 EKİM

Terazi insanı sanatkar, büyüleyici, uyumlu, geçimli, duygusal, diplomatik, parlak ve toplumculuğa meyilli birisidir. Hava karakteristikleri olarak entelektüel, canlı bir zihne sahip, düşünce alışverişine ve insan ilişkilerine meyilli olur. Öncü grubun özelliği olarak da içinde bulunduğu koşullara göre hareket etme yeteneğine sahiptir. Yönetici gezegeni Venüs astrolojide aşk ve güzellik tanrıçası olarak bilinir, aynı zamanda zevkleri, sosyal amaçları, sanatı, süs ve ziyneti yönetir. Gezegen etkileri kişide kendine düşkünlüğü ve lüks merakını oluşturur. Terazi insanını özetleyecek kelime cazibedir. On iki burcun en hoş, çekici ve dengeli olanı Terazi’dir. Yönetici gezegeni güzellik, sevgi ve sanat temsilcisi olan Venüs olduğundan, hava grubundan Terazi’de hislerin ve düşüncelerin öne çıkmasını sağlar. Boğa insanı da sevgiye meyilli fakat tutucudur. Terazi ise, daha havai ve flörtçü karakter gösterir. Konuşurken etkili olabilen, kelimelerini tatlı ve uyumlu kullanan insandır. Bu nedenle tartışmaların galibi Terazi olur. Burcun sembolü iki kefesi olan bir terazidir. Bu dengeyi ve adaleti temsil eder. Hava grubundan birinin yaşam boyu bu dengeyi koruması ender sayılabilir. Hele sert bir gezegen etkisi varsa terazinin kefelerinden birisi çökecektir.

Terazi burcu evliliği ve ortaklığı temsil ettiğinden, bu insan evliliğe de önem verecektir. Bu kişilikte vicdanın sesi çok önemlidir. Haksızlık karşısında hemen harekete geçmek ister. Düşünerek başka birine kötülük yapacak birisi değildir. Hatalarından ders alan ve başkalarının işine gerekmedikçe karışmayan karakter gösterir. Terazi kişileri rahat ve uyumlu bir yaşam istemektedir. Kavga, gürültü, patırtı ve tartışmalar yerine, dostları ile birlikte olacağı sakin bir yaşam özlemektedir. Venüs’ün etkisi sonucunda güzelliklere hayran olan Terazi insanı, güzel kokuları, müziği, lüks eşyaları, cazibeli giysileri ve konforu da arayacaktır. Terazi kişisi dostluğa büyük önem verdiğinden çevresinde beğendiği ve önem verdiği rafine insanların bulunmasını ister. Değer verdiği insanın yaralamasını ise korkunç bir düşmanlık olarak görür. Duygusal tarafı da güçlü olduğundan aşk yaşamı heyecanlıdır. Sevdiği kimseyi kendisine bağlamasını başaran yaklaşımlar gösterir. Venüs’ün verdiği gizemli etkiler aşkta başarılı olmasını sağlayacaktır. Sevdiği sürece sadık ve sevecen bir aşık olan Terazi’ler, en ufak bir hata karşısında aşkını kolayca unutabilir. Havai karakteri yüzünden başka bir dala konmayı kolayca başaracaktır.

Terazi burcu bir denge göstergesidir fakat, doğumda etkili olan sert gezegenler nedeniyle çok zıt ve itici tipler de çıkabilir. Kendine düşkün, zevk ve lüks için yaşayan bu tipler kader nereye sürüklerse oraya giderler. Terazi kişisi asla maddi birisi değildir ama, yaşamda arzuladığı güzel şeyleri elde etmek için paranın gücüne inanır. Rahat, huzurlu, konforlu ve uyumlu bir hayat sürmesi için para şarttır ve parayı kazanmasını da başaracak güce ve yeteneklere sahiptir. Terazi’ler yapılı fakat güçlü kuvvetli olmayan insanlardır. Sağlıklı görünüşlerinin aksine kolayca hastalanırlar. Soğuk algınlığından bulaşıcı hastalıklara kadar hepsine yakalanabilirler. Hasta olduklarında sessizce durmaz, alaka ve özen isterler. Hastalığını herkesin bilmesini isterler ve kötü bir hasta sayılırlar. Bu kişiler vücutlarını zorlayacak durumlardan kaçınmalı, kendilerini zorlamamalı ve aşırı yorgunluktan kaçınmalıdırlar.

 Başa Dön

 


 

Akrep


21 EKİM - 20 KASIM

Akrep insanı sezgili, duygusal, amacına bağlı, anlayışlı, sabırlı, süreklilik ve kararlılık sahibi kişiliktedir. Su karakteristiği olarak duyarlık ve tahayyül gücüne sahiptir. Değişmez grubun özelliği olarak da hedef ve amaçlarına ulaşmakta kararlı tutum gösterir.Yönetici gezegeni Plüto eski çağların yer altı ve ölüm tanrısıdır. Plüto yaşam safhalarının bitimlerini ve yeniden başlamalarını simgeler. Eğer yaşam dramatik bir değişikliğe uğramışsa, örneğin bir amaç uğruna çok çalışmış ve bunun tahrip edildiğini veya sona erdiğini görmüşsek, bu durum yeni bir başlangıcın da habercisidir. Evlerini terk eden ve yabancı bir ülkede yeni bir hayata başlayan insanlar güçlü Plüto etkisinde kalmışlardır. Politika ve devlet işlerinde parlak bir kariyere sahip olan insanlar da olumlu Plüto etkisinde kalanlardır. Gezegenin güçlü olumsuz etkileri sonucunda da kişilerde zalimlik, sadist meyiller, hainlik ve suç işleme eğilimleri görülür. Akrep burcunu tanımlayan kelime idealizm olabilir. Bu aşırılıkların burcudur. Asıl yönetici, eski koşulları yok ederek yenilikler getiren Plüto’dur.

Bu gezegenin etkisiyle Akrep’ler esrarlı şeylere meraklı, güçlü sezgilere sahip olmaya ve bilinmeyeni araştırmaya meyilli olurlar. İkinci yöneticisi ise, savaş, çekicilik ve erotizm gezegeni olan Mars’tır. Akrep’lerin özelliklerinden bir tanesi de ileriyi görme yetenekleridir. Bakışları ile karşısındakini etkileyen Akrep, başkalarının içini adeta okuyan sezgi gücüyle sırasında sakıncalı birisi olabilir. Mars, burcun insanlarına kıskançlık, şüphe ve kin gibi rahatsızlık veren karakter özellikleri saçmıştır. Toplumu peşinden, hipnotize ederek sürükleyen Akrep’ten politikacılar sırasında büyük zararlar verebilirler. Mars, burcun karakterine yükselme arzusu vermekte, Plüto’da bunu her şeye rağmen gerçekleştirme vizyonu ilave etmektedir. Sır saklamasını ve çok şeyi gizli tutmasını beceren insanlardır. Ağzı öyle sıkıdır ki, dostunun sırrını asla açıklamaz. Ancak kıskançlık aklını kemirmeye başlarsa bu huyundan vazgeçebilir. Şüpheci ve kuruntulu bir tip olmasına rağmen dostluğa ilgi gösteren ve önem veren biridir.

Akrep’ler oldukça kıskanç insanlardır. Şüphe ve kıskançlığın üçüncü kardeşi olan kin de onu yalnız bırakmaz. Gururuna düşkünlük yoğun ve etkili olduğundan belki de aşkını en çok bu duygular etkileyecektir. Gurur, Akrep için paradan, hatta yaşamını etkileyen aşktan da değerlidir. Gurur, kibir halini almazsa kişiye toplumda itibar sağlayabilir. Akrep burcu insanı için sevgi ve seks yaşamın ana fonksiyonlarıdır. Yemeği, içmeyi ve eğlenceyi sevdiği gibi cinsel hayata da düşkün olacaktır. Romantik ve duyarlıdır. Aşk onu doldurur ve tamamlar. Seveceği kişiyi bulduktan sonra bakışlarını yaşamın öteki alanlarına çevirebilir ve potansiyelini kullanabilir. Sabırlı bir insan sayılmaz ve yaşamda ağır gelişen olaylar onu rahatsız eder. Akrep burcu cinsel organları yönetir. Burcun insanları hastalığa karşı savaşan bir ruh taşırlar. Hastalandıklarında güçlü irade ve enerjileri ile ayakta kalmaya çalışırlar. Hastalıkta sabırsız olurlar. Acıya dayanıklı ve iyi huylu bir hasta sayılırlar.

 Başa Dön

 


 

Yay


21 KASIM - 20 ARALIK

Yay burcu insanı enerjik, hırslı, özgürlük aşkına sahip, güler yüzlü, kibar, coşkun, açık düşünceli, felsefe ve yargı yeteneğine sahip, dürüst ve güvenilir olur. Yeni fikirlere ve keşiflere açık biridir. Ateş grubu özelliği olarak karakterinde önderlik yeteneği, heyecan yaratıcılık ve yüksek enerji vardır. Değişken gruptan olarak da, hal ve gelecekten ziyade geçmişle ilgilenmek ve deneyimlerden yararlanarak çözümler üretme özelliği taşır. Yönetici gezegeni Jüpiter astrolojide, iyi talih, iyimserlik, genişleme, bolluk ve bereket gezegenidir. Astrolojide Jüpiter “ Büyük Talih”, Venüs ise “Küçük Talih” olarak tanımlanır. Jüpiter’in haritadaki konumu kişinin maddiyat ve parasal amaçlarında dışarı vurumlarını ve sempatisinin yansımasını gösterir. Ayrıca hangi kariyerde başarılı ve şanslı olunacağını işaret eder. Eğer Jüpiter haritada kişiye yardım edecek konumdaysa, asla onun için “batmak” söz konusu olmayacaktır. Doğum haritasında Jüpiter seçkin durumdaysa kişi popüler, geniş fikirli, dostça davranan, sevimli, iş hayatında ve kariyerde başarılı birisi olacaktır. Jüpiter’in aşırı etkinliği sonucunda da kişide savurganlık, tembellik, lüks sevgisi ve hovardalık su yüzüne çıkar. Yay burcu insanlarını tanımlayan sözcükler iyimserlik, içtenlik ve serüvencilik olabilir. Çift karakterli bir burç olan Yay, ateş grubundan fakat, biraz hava özelliklerine de sahiptir.

Yay’lar çok yönlüdür ve ilgi çekici yanları fazla olan kişilerdir. Doğum haritasında sert bir etki yoksa, Jüpiter yaşam boyu yardım edecektir. Yay insanının tek bir amaç veya konu ile uğraşması zordur. Meraklı ve araştırıcı birisi olduğundan konudan konuya atlayarak bazen enerjisini israf edebilir. Konuşma yetenekleri sayesinde politikada başarılı olabilirler. Bildiği veya bilmediği konulara özgüvenle atılacağı gibi, yabancı çevrelerde de uyum sağlayacak özelliklere sahip olur. Ayrıca yalan söylemeyi sevmeyen ve gerçek ne kadar acı olsa da açıklamayı yeğleyen birisidir. Yaşamı seven birisi olmasına karşın çift karakterli bir burcun özelliğinden dolayı zaman zaman huzursuz olabilmektedir. Sıkıldığı zaman her şeyden kaçmak isteyecektir. İşte serüvencilik ruhu bu noktada işe yarayacaktır.

Yay burcu uzun yolları ve deniz aşırı ülkeleri temsil eder. Bu nedenle seyahat etmek onlara büyük keyif getirir. Yay burcunda doğanların yabancı lisanlara yetenekli olduğu da bir gerçektir. Yay’lar eğlenceyi seven, gündüz yapılan spor olaylarından gece hayatına kadar her alanda göze çarpan insanlardır. Gezerken ve eğlenirken yanında sevdiklerini de görmek isteyen Yay’lar, hızlı yaşam nedeniyle giderek kalınlaşmaya ve kilo almaya başlayabilirler. Bu nedenle yaşamları aşırılıklarla savaşım ile geçer. Yay’lar cömert olurlar, her yerde eğlence ve keyif için düşünmeden para harcarlar. Eş seçmekte pek titiz davranmazlar. Eşlerine karşı duygusal bir yakınlık beslerler. Güneş Yay burcundayken sadakat gibi bir özellik vermez, kişiyi gizli aşk ilişkilerine sokar. Cinsel isteklerinde duygusal davranırlar. Yay burcu insanı çocuklarına karşı çok iyi davranır, onlarla arkadaş olur. Yay burcu insanlarının zayıf noktalarından biri sinir sistemleridir. Açık hava aktivitelerini ve sporu sevdiklerinden böyle alanlarda kazalara uğramaları olasıdır. Enerjilerini yolunca kullanmaya ve dinlenmeye özen göstermezlerse hastalanabilirler. Onları genel olarak romatizma rahatsız eder. Ayrıca uyluklar ve kalçalar Yay’ın kontrolü altındadır. Kilo almaya karşı dikkatli olan Yay’lar yaşlanıncaya dek formlarını korumaya gayret ederler.

  Başa Dön

 


 

Oğlak


21 ARALIK - 20 OCAK

Oğlak burcu insanı ihtiyatlı, güvenli, kararlı, tutkulu, özenli, düzenli, sabırlı ve disiplinli olur. Güç kullanmak yerine kurnazlığını yeğler. Yaşamda güvenliği arar. Toprak grubunun özellikleri olarak pratiklik, güvenli hareket, maddi ve mesleki konulara meyil gösterir. Öncü gruptan olarak içinde bulunduğu koşullara göre hareket etmek yeteneğine sahiptir. Yönetici gezegeni Satürn sorumluluk, engeller, kısıtlama, sınırlandırma ve disiplin temsilcisidir. Kişideki etkileri sabır ve dayanma, denge, olgunluk ve gerçekçilik çıkartır. Gezegen yardımı ile engelleri aşmak ve zorlukları yenmek mümkündür. Gezegenin etkisi hak edilinceye kadar ödülleri geciktirmek üzerinedir. Sabretme yeteneği ile donattığı kişilik çok olumlu bir mizaç sayılır. Satürn’ün olumsuz etkileri neticesinde aşırı hırslı, hesapçı, bencil, yalnızlığa meyilli, hasis ve mutsuz kişilik ortaya çıkar.

Oğlak’ları kararlı, ciddi, tutucu ve güçlü iradeleri ile tanıyabiliriz. Burçlar kuşağının en fazla çalışan tiplerinden bir tanesidir. Başkalarının dikkatini çekmesi ve saygısını kazanması hemen gerçekleşir. Genel olarak sebatlı, inatçı, çalışkan, medeni, neşeli, yükselmeyi amaçlayan, kafası güçlü birisidir. Oğlak’lar toprak grubundan olduklarından maddi şeylerin kıymetini iyi bilirler. Cimri birisi değildir ama savurganda olamaz. On iki burcun içinde para kazanmasını en iyi becerenler Oğlak’lardan çıkar. Ayrıca en disiplinli ve fazla çalışanlar da Oğlak insanlarıdır. Oğlak’larda bir işi tasarladıktan sonra yürütme ve başarma yetenekleri de vardır. Büyük işleri yönetirken başkaları kadar yorulmazlar. Yapılanları unutmamak ve şüpheci olmak gibi duygular engelleyici sayılabilir. En olmayacak yerde tutan inatları bazen zararlı sonuçlar getirir. Satürn burcun insanlarını koruyacak ve yükselmesini sağlayacaktır ama, gezegenin iyi karakterini simgeleyen özellikleri taşımaları şartıyla...Oğlak’lar kişilik üstünlüğüne ve seçkinliğe çok önem verirler. Kafası iyi çalıştığı için başarılı bir eğitim yapması olasıdır.

Fazla sayıda dostu olması beklenemez fakat, seçtiği dostlar ömür boyu sadık kalacaktır. Aşırı ciddi ve ketum hallerinden dolayı çevrelerine soğuk insanlar olarak görünebilirler. Sevgi konusunda çekimser, kuşkulu ve dikkatli birisidir. Sevdiği insanı mutlu edecek özelliklere sahiptir fakat, duygularını açmakta zorlanır. Onun ciddi halini görenler de yaklaşmaktan çekinirler. Oğlak erkeği çok iyi bir iş adamı olur. Oğlak kadını da eşlerinin yükselmesi için ellerinden gelen desteği verirler. Geleneklere bağlı kişilerdir ve genç kuşaklarla pek geçinemezler. Gösterişi sevmezler ve gereksinimlerini karşılayacak şeyleri isterler. Aile sorumlulukları gelişmiştir ve aile bağları güçlüdür. Oğlak burcu dişleri ve kemikleri yönetir. Doğum anında olumsuz bir etki yoksa Oğlak’ların kemik yapıları mükemmeldir. Özellikle kadınların vücutları biçimli ve güzel olur. Hastalandıklarında acılara yakınmadan dayanır ve karşısındakilere belli etmemeye çabalar. Romatizmalı ağrılar onların başlıca sorunları olmaya adaydır.

 

Başa Dön

 


 

Kova


21 OCAK - 20 ŞUBAT

Kova burcu insanı iddialı, bağımsız, yapıcı, orijinal ve yaratıcıdır. Ayrıca insancıl, arkadaş canlısı, iradeli, ileri görüşlü, devrimci ruhlu ve ülkücü bir karaktere sahip olur. Hava grubu özellikleri olarak entelektüellik, zihin canlılığı, düşünce alışverişi ve canlı insan ilişkileri göze çarpar. Değişmez grubun özelliklerinden amacına ulaşmakta kararlı tutumu ile kendini gösterir. Yönetici gezegeni Uranüs beklenilmeyenin ve değişimin, buluşların ve bilimin gezegenidir. Uranüs ani değişimler ve fırsatlar getirir. Sanat ve bilimde olsun insan yeteneklerini ateşleyerek yaratıcılığı meydana çıkartır. Alışılmışın dışında davranan, yenilikler üreten, özgün düşünceler çıkartan, renkli ve çarpıcı insanların haritalarında Uranüs çok güçlü bir konumdadır. Kova burcu kişileri insanlık sevgileriyle tanımlanır. Dünyanın geleceği ve daha iyi bir yer durumuna getirilmesi ile ilgilenirler. Burcun ikinci yöneticisi Satürn kararlılık, sabır ve irade göstergesidir. Bu iki gezegen birlikte etkileyerek Kova insanına eşsiz özellikler kazandırır. Burca “dahiler burcu” denmesinin nedeni bu etkilerin sonucudur.

Kova burcu insanı bağımsızlığına çok düşkündür. Bu konuda aşırı olması yaşam temaslarında bazen sert karışıklıklara neden olur. Bu nedenle Kova’ların en fazla bu yönlerini düzeltmeleri gerekir. Kova kişisi için işi ve mesleği de önem taşır. Bu burcun insanları sevdikleri işlerde ve alanlarda daha başarılı olurlar. Çoğunlukla para kazanmak asıl amaç değildir. Maddeye çok fazla önem vermezler. Para konusunda kayıtsız oldukları gibi ellerindeki parayı da kolayca harcayabilirler. Bu insanlar zamana uymasını bilen, modern ve kafaları yeniliklerle dolu kişilerdir. Bazen yenilik yarışında aşırılığa kaçtıkları görülebilir. Onlar insanlığı seven tipler olduklarından dünyaya dost gözlerle bakarlar. Herkesi ayrı ayrı analiz etmeye meyilli olurlar. Çok ünlü birisi ile kimsenin aldırmadığı birine aynı ilgiyi gösterebilirler. Kişilik sahibi olmaya önem verirler. Konuşmaları çok etkili ve yetenekli olduğundan başkalarını kolayca etkilemeleri mümkündür. Haritada çok sert etkiler yoksa hile, yalan ve dolan onlara göre değildir. Önce dürüstlüğe prim verirler. Yalnız ender olarak bu burçtan istediği kimseleri kolaylıkla kandıran tipler de çıkabilir. Onlar da akıllıdır fakat aklını kötü yolda kullanırlar. Bu durum haritada ki sert etkilere bağlı olarak gelişir.

Nazik, bilgili, görgülü ve öteki insanlara saygı göstermesini bilen insanlar olduklarından toplumda itibar görürler ve inanırlar. Züppelik, kibir ve başkalarını aşağı görenlerden nefret ederler. Böyle sevilen ve aranılan insanların bazen yalnızlık istedikleri de görülür. Çok hareketli bir yaşamları olduğu halde Kova’lar yuvalarına da düşkün olurlar. Yuva, onlara huzur veren, dinlendiren ve rahat ettiren yerdir. Evlerinde her şey düzenli, temiz ve yerli yerindedir. Kovalar idealist burçlar grubuna girerler ve özellikle seks ile bağlantıları yoktur. Kova’nın dış görünüşü dostçadır ve hümanist bir dostluk, aşk ve paranın yerini almıştır. Bu nedenle evlilikte kafa dostluğuna önem verirler. Kova burcu vücudun kan dolaşımını ve ayak bileklerini yönetir. Hastalandıklarında hastalığın niteliğini kafası sayesinde iyi kavradığından, hem akıllı hem de uysal bir hasta olurlar. Genellikle yaşlanıncaya kadar kendilerine iyi bakarlar ve sağlıklı yaşarlar.

 Başa Dön

 


 

Balık


21 ŞUBAT - 20 MART

Balık burcu insanları alıcı, sezgili, duygusal, mistik, duyarlı, uyumlu, kolay etkilenen, iyi kalpli, merhametli, anlayışlı ve çok değişken olurlar. Su grubundan olmaları duygusallık ve sezgi gücünü yoğunlaştırmıştır. Ayrıca değişken grubun karakteristik özelliği olan geçmişle ilgilenmek ve deneyimlere dayanarak sorunları çözmek meyli vardır. Yönetici gezegeni Neptün hayal ve hülya, büyü ve çekicilik, gizem ve sır, aldanma ve kanma gezegenidir. Gezegen kişinin rüya hayatını ve mistik kalitesini temsil eder. Neptün’ün gücü gizli, ruhsal, ilham biçiminde ve dünyevi olmayan tarzda etkiler. Harita da gezegen güçlü ve seçkin olduğunda kişi mistizmle yoğrulur, psişik hayaller veya gündüz rüyaları ile etkilenir. Neptün olumsuz etkilendiğinde insan hayal ile gerçeği kolaylıkla ayırt edemez. Yaşam sorunlarını unutmak için alkol ve uyuşturucu maddelere sığınır, ileri vakalarda suç işleme meyli ortaya çıkar. Biyolojik olarak gezegen epifizi, vücuttaki lekeleri, uyku ve uyuşma halini, bilinç altını, omuriliği, mimikleri ve rüyaları yönetir. Balık mistizm ve rüyalar burcudur. Balık’lar sezgilere ve duygulara güvenirler. Gizliliği severler ve kolayca alt üst olabilirler. Burcun sembolü olan iki balık şekli bunların çift karakterli olduklarını gösterir. Su grubunun duygusallığı ile zaman zaman bocalayan bir tabiat ortaya çıkar. İkinci yönetici gezegen Jüpiter cömertlik, neşe, bolluk ve bereket gezegenidir.

 Esas güçlü olan yönetici Neptün, bazen Venüs gibi çalışır. Kişiyi hassas, yumuşak, merhametli, güzelliklere düşkün ve şefkatli bir karakter verir. Haritasında Neptün ile Jüpiter arasında olumlu bir etkileşim olan insanlar çok başarılı olurlar. Balık mizacı başkalarına yardım etmeye bayılır. Bunu mütevazı ve kendini gizleyerek yapar. Yükselme hırsı olumlu ve güçlüdür. Yine de amacın peşinden koşma sürekliliği yoktur. Balık’ların hayatlarında güzellik ve güzel şeyler çok önemli rol oynar. Güzellik aşkları tabiattaki her şeye yöneltilir. Bunlara sahip olmak için para kazanmak gerekir. Uyum, huzur ve rahata düşkün olduklarından yumuşak başlı sayılırlar. Venüs’ün üstün halini simgeleyen Neptün onları çok hisli yapmaktadır. En gerekli ihtiyaçları aşktır. Aşık olunca tüm yaşamları değişir ve farklı ruh hali kazanırlar. Aşkta hem çok mutlu olmak, hem de acı çekip gözyaşı dökmek Balık’lara özgüdür. Ayrıca, derin bir aşktan sonra başka birinin çekimine kapılmak da onların tarzıdır. Balık’lar merhametini, sevgisini ve şefkatini çabuk ve kolayca ortaya dökebilir.

Neptün sayesinde adete gündüz rüyaları gören insanlardır. Yaşamda başarılı olabilmek için kuşkusuz hayalin yeri büyüktük ama, gerçekleri gözden uzak tutmamak da gereklidir. Bu insanlar aldatan hayallerden kaçınmalı, kafasını kullanmayı ve cesaret kazanmayı denemelidir. Çok güçlü olan hafızası sayesinde geçmiş deneyimlerden aldığı dersleri anımsayarak sorunları ele alacaktır. Aşırı iyimserliğe veya karamsarlığa kapıldığı anlarda bulunduğu ortamdan uzaklaşmayı denemelidir. Balık’lar zevkli insanlardır ve konforlu evlerde yaşamak isterler. Çocuklarına gereken disiplini vermekte yumuşak davranırlar. Kadercidirler ve dünyevi şeylere iltifat etmezler. Sezgi gücü onlar için çok önemlidir. Evlilik onlar için ayak uydurmakta zorlandıkları bir konudur. Ama iyi bir aşık olurlar. Balık burcu ayakları ve sinir sistemini yönetir. Ayaklarını üşütmeleri, soğuk algınlığı ve sinirsel gerilimler başlıca hastalıklarıdır. Hasta olduklarında huysuz ve gergin davranırlar. Orta yaştan sonra kilo alma problemleri olabilir.

 

Başa Dön