VEDİK  AY   DÜĞÜMLERİNİN    GİZEMİ - KALASARPA  YOGA      

 

 

BALIK

8

Mars

KOÇ

9

Satürn  Venüs

BOĞA

10

KETU

İKİZLER

11

KOVA

7

Güneş

Merkür

 

VEDİC

 

RASİ

 

 

 

YENGEÇ

12

OĞLAK

6

ASLAN

Yük.Burç

1

YAY

5

AY

AKREP

4

RAHU

TERAZİ

3

BAŞAK

2

 

Vedik haritada Kala Sarpa Yoga

 

 

Hint (Vedic) Doğum haritasında Kuzey Ay Düğümü (k) “Rahu” ; Güney Ay Düğümü (l) “Ketu” adını alır. Bunların doğum haritasındaki yerleşimleri “Kala Sarpa Yoga” adı verilen özel bileşimler meydana getirir. Bu yoganın oluşması için aşağıdakiler gerçekleşmelidir :

 

1. Rahu veya Ketu Rashi haritasında gezegenlerin başında ve sonunda yerleşmelidir.

2. Diğer yedi gezegen Rahu ve Ketu arasında sıkıştırılmış olmalıdır. Rahu veya Ketu ile birleşen gezegen olması durumu değiştirmez.

 

Analizler pek çok eğitimli, kültürlü ve yetenekli insanın bu yoga ile doğduğunu ve pek çoğunun yaşamda pek sorunla karşılaştığını veya bu nedenle öldüğünü göstermektedir.

 

Eski Hint kaynakları bu yoganın zararlı olduğunu ve sıkıntılar getireceğini açıklamaktadır. Başka bir özelliği de haritada yer alan başka olumlu yoga varsa bile çalışmaz duruma gelmektedir. Fakat bazı özel durumlarda Kala Sarpa yoga mükemmel sonuç üretebilmektedir.

 

Bu yoga nedeniyle oluşan sorunlar Rahu’nun yerleştiği ev ile alakalı olmaktadır. Rahu ile aynı evde bulunan bir gezegen yoganın olumsuzluğunu azaltabilir. Ancak, bu yerleşimin olumlu çalışması için şunlar olmalıdır :

 

1. Söz konusu evde zararlı bir gezegen olmamalıdır.

2. Bu ev zararlı bir gezegen tarafından görünüm almamalıdır.

3. Evin yöneticisi Yanık durumda olmamalıdır.

4. Evin yöneticisi muzır evlerden birinde (6,8,12.evler) yerleşmemelidir.

5. Evin yöneticisi düşman evde veya zayıf durumda bulunmamalıdır.

 

Rahu-Ketu ekseni dışına yerleşen her hangi bir gezegen Kala Sarpa yogayı bozar ve bu gezegene “Kurtarıcı” adı verilir.

 

Rahu-Ketu ekseni dışına yerleşen birden fazla gezegen varsa zararlı yoga tamamen ortadan kalkmış olur.

 

Bu yoganın oluşturacağı tüm etkiler Rahu veya Ketu’nun dasa veya bhukti’leri sırasında ortaya çıkar. Yoga yaşamda sıkıntı,sorunlar, gerilim ve başarıyı elde etmekte gecikmeler nedenidir. Böyle insanlar çok çalıştıkları halde başarıya zorlukla ulaşabilirler. Yoganın yerleştiği evlerin özellikleri zarar görür.

 

Yoganın      Oluşma      Biçimleri

 

1) Rahu ve Ketu 1. ve 7.ci evlerde : Bu yerleşim kişiye ruhsal alanlarda meraklar oluştururken evlilik olaylarında sorunlara neden olur.

 

2) Rahu ve Ketu 2. ve 8. Evlerde : Bu yerleşim parasal konularda olumlu değildir. Böyle birisi başkasının kazanması için çalışacak ve para kolay gelip kolay gidecektir. Seks ve cinselliğe aşırı düşkünlük sağlığı bozacaktır. Faydalı görünüm varsa kişi maddi konularda cömert olur.

 

3) Rahu ve Ketu 3. ve 9.Evlerde : Bu yerleşim kişinin kendi doktrinleri (öğretileri) nedeniyle mutsuz olacağını gösterir. Kendi enerjisi ve çalışması ile başkalarının dikkatini çekebilir.

 

4) Rahu ve Ketu 4. ve 10. Evlerde : Bu yerleşim aile konularını ön plana çıkartacaktır. Zorluklar, sorunlar, hayal kırıklığı, başarısızlık ve gözden düşme olayları görülecektir. Çocuklar nedeniyle aile yaşamı zarar görecektir.

 

5) Rahu ve Ketu 5. ve 11. Evlerde : Bu yerleşim kişinin kötü arkadaşlar nedeniyle zarar görmesine ve sorunlar yaşamasına neden olur. Aşırı serbest yaşam isteği tehlikeler getirebilir. Kişi çocuksuz kalabilir.

 

6) Rahu ve Ketu 6. ve 12. Evlerde : Tutuklanmak veya kısıtlanmış yaşam görülebilir. Ruhsal alanlarda yetenekli ve kısmetli olabilir. Bu yerleşim bazen büyük yararlara bazen de büyük sorunlara neden olur. Kafa yapısı olarak toplumun karşısında  birisi veya düşmanı olabilir.

 

Rahu     ve     Ketu’nun     Özellikleri

 

Rahu ve Ketu doğal olarak zararlıdır. Rahu şaşırtıcı derecede maddi ve tam olarak bencildir. Rahu etkisindeki kimse başkalarının aleyhine olsa da dünya zevklerinden yararlanmak ister. Rahu ilk altı burcun etkileyicisidir. Ketu da sonraki altı burcu etkiler. Rahu insanın zihin ve duyu organları ile bütünleşirken, Ketu ruh ile kenetlenir.

 

Rahu ve Ketu 3,6 ve 11. Evlerde faydalı bir gezegenden görünüm aldıklarında mükemmel sonuçlar üretirler. Sağlam ve güçlü bir beden, tanınmış ve ünlü kişilik, varlık ve mutluluk verirler.  3.cü evdeki Rahu insanı varsıl yapar ama, güzel huylarla bezemez. İnsanın çocukları olur ama üzüntüden kurtulmaz. Hırsızlardan ve yangından aşırı korkar.

 

Kala Sarpa yoganın oluşması için Rahu yükselenin önünde olmalı ve Ketu da gerisinde yerleşmelidir. Bunun tersi durumda yani, Ketu yükselenden itibaren ilk altı burçtan birinde yerleşirse ortaya “Kalam Rita Yoga” çıkar. Bu yoga negatif olmadığı gibi oldukça güçlü bir Raja yogadır.  Bu yoganın sahibi yaşamda yüksek mevkilere gelir, ün, varlık ve genç yaşlarda başarı sahibi olabilir. Ancak bu tür KSY enerjileri daha ziyade ruhsal olarak etkilidir. Psikolojik sorunlar oluşturur.

 

Rahu ile çeşitli bileşimler yapan gezegenlerin oluşturduğu yogalar aşağıdadır :

 

ASTA LAXMI LAGNA : Rahu 6.evde ve Jüpiter köşe (kendras) evlerden birindeyken oluşan yogadır. Hastalıklar ve yenilmesi güç düşmanlar gösterir ama varlık verir. Bu yoganın en olumlu şekli Jüpiter’in 10. Evdeki durumudur.

 

PAISACHAG RASTHA YOGA : Rahu ve Ay Yükselende yerleşirken doğal zararlı gezegenler köşe evlerden birinde olursa kişiye kötümser bir mantalite ile ruhsal dengesizlikler verir. Böyle birisi intihar meyli taşır.

 

GURU CHANDALA YOGA : Rahu ile Jüpiter kavuşumundan meydana gelen yogadır. Böyle birisi toplum tarafından kabul edilmiş doktrinlere inanmayan ve karşı gelen birisi olur. Kadın haritasındaki sonucu daha sert ve etkilidir. Kuşkulu bir karakter ve başkalarına inanmayan kişilik oluşturur. Bundan başka varlık sahibi olması oldukça zordur.

 

Açıklama

 

 

  Bazı okurlarımız Kala Sarpa Yoga konusunda ortaya çıkabilecek Kalan Rita Yoga işaretinde hatalı düşüncelere sahip olmaktadır. Bunun olması KSY için bir kurtarıcı sayılmaz. Ortaya çok başarılı olacak insanı çıkartabilir. Hatta bazılarının dünyada Başbakan görevlerine geldiği görülmüştür. Ancak Yoga 12 farklı şekilden birinde olduğundan bununla ilgili sorunları verecektir. Örneğin Ketu 5.evde ve Rahu 11.evde yerleşen bir haritada Yoga'nın adı  "Vishdar Kalsarpa Yoga" olacaktır. Bu kişi çocuk konusunda sorunlar yaşar. Gözleri ve kalbi ile ilgili sağlık sorunları olur. Ancak hayatta başarılı bir iş adamı olabilir ve büyük bir serveti yönetebilir. Böyle bir haritaya sahip çok ünlü bir sanayici ailenin damadı çok zengin olmuş ama çocuk sahibi olamamıştır. İşte KSY 12 tarzından birinde yine muhakkak bazı zararlar verecektir.Hindistan'da KSY dan korunmak için aşağıda gösterilen yüzük kullanılır.