Horoskopun  Şeytani   Görünümleri

KADERİ  OLUMLU  YÖNDE  ÇEVİREN  MİSTİK  TRANSİTLER   OLDUĞU  GİBİ  HAYATI  KABUSA  DÖNDÜREN  ŞEYTANİ  GÖRÜNÜMLER  VE  TRANSİTLER  VARDIR

Hayatımızda her şey yolunda giderken ve yaşam hevesimizi ve ağzımızın tadını bozacak bir şey ortada yokken birden ufuk kararmaya ve talihimiz dönmeye başlar. Kaos ortamına girilmeye başlanmıştır. Artık ertesi günün sadece bela getireceği düşünülerek travmalar yaşanır. Eskiden şeytan görünümleri denecek sert açılar  ödül almak veya paye kazanmak için padişahın huzuruna giren Paşa'nın Bostancıbaşı'nın emrindeki cellada kellesini bırakması sonucunu getirirdi. Daha sonra insanı zamanı belirsiz şekilde hapiste tutmak ve soruşturmayı uzatmak gibi modern uygulamalar idamın yerini aldı ! Burada etkin rol oynayan astrolojik gerçekler kozmik değişimler mi yaşanıyor sorusunu akla getirebilir. Neden geçmişte kelleyi götüren şeytan görünümleri artık sadece travma ile yetiniyor ? Belki de bir an sürecek ölüm korkusu ile yaşam boyu sürecek ruhsal kaos arasında büyük bir fark yoktur !

 

Soyut gevezelikleri bir yana bırakıp biz işimize yani astrolojiye dönelim. Burada açıklanacak astroloji kuralları ve nasıl yorumlanacakları bilgileri Vedic astrolog olduklarını düşünen bazı insanlar için yeni bir aydınlanma sayfası oluşturabilir. Bilmediklerimiz bildiklerimizden ne kadar fazla ve yaşam bunu hep kafamıza vuruyor !

 

Vedic (Hint) astroloji sisteminde "iyi zamanı seçme" diye Horary (Prasna) sisteminde yer alan bir uygulama bulunur. Önemli bir işe veya girişime başlamadan önce zamanın uygun veya olumsuz olduğu araştırılır. Şeytan görünümleri bu sırada ortaya çıkarsa ilk adımı atmadan önce yüz defa düşünmek gerekir. İşte bu muzır görünümler geleceğimizi biçimleyebilir ve sonu çöküş olan ruhsal kaos ortamlarını haber verebilir. Şeytan açılarının nasıl çalıştıklarını yorumlamak için yaşamdan somut kareler almak yararlı olacaktır. Bu konuda Başbakan RTE 'nin Vedic Rashi (Doğum) horoskopunu ele alacağız. Kuralların analizinde Ay yerleşimi önemli olduğundan haritada Yükselen Burç gerekmiyor. Aşağıda RTE'nın Vedic Rashi (Doğum) horoskopu görülmektedir.

 

BALIK

 

 

KOÇ

 

 

BOĞA

 

JÜPİTER

İKİZLER

KETU

 

 

KOVA

GÜNEŞ

MERKÜR

VENÜS

 

VEDİC HARİTASI

 

RASHİ

 

 

 

 

YENGEÇ

 

 

OĞLAK

 

 

ASLAN

 

 

YAY

RAHU

AKREP

AY 

MARS

TERAZİ

SATÜRN

BAŞAK

 

 

 

Rashi horoskopunda önce Ay Yükselen (Chanda Lagna) hesabına göre Jüpiter ve Satürn incelenecek ve hayatı yöneten gezegen aranacaktır. Yukarıdaki horoskopta Jüpiter ön plana çıkmaktadır. Jüpiter Ay'a göre 7.evde yerleşerek "Gajakesekari Yoga" oluşturmuştur. Düşman (enemy) burçta olmasına karşın güçlüdür. Satürn de zararlı 12. evde yerleşmiştir ama "dost" burçta olduğundan gücünü korumaktadır. Sonuç olarak yaşam olaylarını Jüpiter belirleyecektir. Satürn de olumlu transit görünümleriyle büyük başarılarda rol oynayacaktır.

 

OLUMLU  ZAMAN  BELİRLEME   KURALLARI

 

Olumu transitler ile Şeytan transitleri başlıca iki durumda ortaya çıkarlar. Gezegen natal Ay'a göre seçkin veya muzır konumdadır. Gezegen belirli yerleşim kurallarına göre olumlu veya muzır nakshatra (takımyıldız) içindedir. Her iki şartın negatif olduğu bir durum daha vardır ; Vedha yani perdelenme olayı. Görüldüğü gibi hayatımız aniden değişmeye başladığında, Jüpiter veya Satürn gibi ağır hareket eden bir gezegenin bir kaç derece yer değişimiyle böyle bir sonucun  ortaya çıkmasını şaşkınlık ile karşılarız ! Oysa astrolojik olarak çok önemli bir değişim yaşanmıştır. Aynı burçta bulunan gezegen farklı bir kozmik enerji tufanına girmiştir.

 

Gezegenlerin Nakshatra (Takımyıldız) etkileşim kuralları şunlardır :

 

1) Janma Tara : Gezegenin doğumdaki konumudur. Eğer transit gezegen doğumdaki nakshatra'dan 10.  (Karna) ve 19. (Adhana) nakshatra (takımyıldız) içinde olursa yine "Janma Tara" olur. Bu çok olumlu ve seçkin bir pozisyondur. Böyle bir yerleşim "Murthi" (Statü) olarak "Swarna" (Altın),  "Rajata" (Gümüş), "Taamra" (Bakır)  veya  "Loha"  (Demir) olabilir. Bu durumlar da değerlendirmede rol oynar.

 

2) Sampat Tara (Varlık) : Maddi ve manevi varlık yani büyüme veren bir nakshatra yerleşimidir. Gezegenin Doğum konumundan (Janma) itibaren 2., 11. ve 20. nakshatra içinde bulunmasıdır.

 

3) Vipat Tara (Tehlike) : Maddi ve manevi tehlikeli bir süreci işaret eder. Doğum nakshatra'dan (Janma) itibaren gezegenin 3., 12. ve 21. takımyıldız içinde yerleşimidir.

 

4)  Kshema Tara (Mutluluk) : Maddi ve manevi olarak güçlü, dayanıklı  ve mutlu olmak sürecidir. Doğum nakshatra'dan (Janma) gezegenin 4., 13., ve 22.takımyıldız içinde yerleşimidir.

 

5) Pratyak Tara (Engeller) : Maddi ve manevi olarak engeller ve kısıtlanmalar sürecidir. Doğum nakshatra'dan (Janma) itibaren gezegenin 5., 14. ve 23. nakshatra içinde yerleşimidir.

 

6) Saadhana Tara (Başarı) : Maddi ve manevi olarak başarı kazanma ve ilerleme sürecidir. Doğum nakshatra'dan (Janma) itibaren gezegenin 6., 15. ve 24.nakshatra içinde yerleşmesidir.

 

7) Naidhana Tara (ŞEYTAN) : Maddi ve manevi olarak kabus ve kaos sürecidir. Ölüm açısı sayılır. Horoskopun diğer kötü yerleşimleri ve görünümleriyle birlikte yaşamı karmakarışık yapar. Doğum nakshatra'dan (Janma) itibaren gezegenin 7., 16. ve 25. takımyıldız içinde yerleşimidir.

 

8) Mitra Tara (Dost) : Maddi ve manevi olarak dostluk ve arkadaşlık sürecidir. Enerjiler yardımcı olacaktır. Doğum nakshatra'dan (Janma) itibaren gezegenin 8., 17. ve 26. takımyıldız içinde yerleşimidir.

 

9) Parama Mitra (Yüce dost) : Maddi ve manevi olarak en büyük yardımların alınacağı dostluk sürecidir. Doğum nakshatra'dan (Janma) itibaren gezegenin 9., 18., ve 27. takımyıldız içinde yerleşimidir.

 

TAKIMYILDIZ  DEĞİŞİMİYLE   OLAYLAR  NASIL   DEĞİŞİYOR  ?

 

RTE'nin Rashi horoskopunda Ay  12.46 derece Akrep burcunda ve  17.Anuradha nakshatra içindedir ve yöneticisi Satürn olur. Bu takımyıldız "Janma" (Doğum) takımyıldızıdır. 01. Ocak 2008 tarihinde T.Jüpiter  09.06 derece Yay burcundadır ve  19.Moola takımyıldızındadır. Doğum yıldızından itibaren sayılırsa Jüpiter  üçüncü nakshatra içindedir. Yukarıda açıklanan kurallara bakarsak gezegen "Vipat Tara" (Tehlike) gösteren takımyıldızdadır. Bu durumda Jüpiter olumlu çalışmayacak ve negatif enerjiler üretecektir. Ancak  Jüpiter  20 Ocak 2008 tarihinde Yay burcunda  13.24 dereceye ulaşınca nakshatra olarak  "Purvashadla" takımyıldızına girecektir. Bu yerleşim Jüpiter için  "Kshema Tara" dır. Böylece  mutluluk ve başarı  veren bir süreç başlayacaktır.

 

İşte, gezegenin burç değiştirmeden birbirine tamamen zıt enerjiler vermesinin nedenleri arasında "Tara" yerleşimi önde gelir. İnsanlar her şey iyi giderken birden değişmenin nedenlerini horoskoplarından çözemezler. Bu süreç içinde T.Satürn de "Kshema Tara" içinde olduğundan yaşamda kaos olmadan yola devam edilir. Bu sırada iki gezegen de "Murthi" (statü) olarak "Rajata" yani gümüş statüde olduklarından ve Vedha (perdeleme) olmadığından büyük bir  olumsuz değişim ortaya çıkmaz.

 

YAŞAMDAKİ  ÖNEMLİ  OLAYLARDA  TARA  ETKİLERİ

 

RTE'ın Rashi horoskopunda gezegen transitlerini inceleyerek hayatındaki önemli olaylardaki Tara etkilerini göstereceğiz. Böylece önümüzdeki süreç içinde nelerin olacağını yorumlayacağız.

 

A) 26 Mart 1989 : Beyoğlu Belediye Başkanlığı seçiminde seçimi kaybedince görevli hakim ile sürtüşme sonucu ilk tutuklanma olayı gerçekleşmiştir. T.Jüpiter 8.43 derece Boğa burcunda ve "Krittika" nakshatra içindedir. Bu durumda  "Pratyak Tara" (Engeller ve kısıtlamalar) yaşanmaktadır.

 

B) 27 Mart 1994 : İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu seçimi kazanmıştır. T.Jüpiter 19.46 derece terazi burcunda ve "Swati" nakshatra içindedir. Bu süreç "Mitra Tara" (dost) olup başarı verir. Bu süreçte T.Satürn  13.02 kovada ve "Satabhisha" nakshatra içinde olarak "Mitra Tara" süreci yaşanmaktadır.  Her iki gezegen için Vedha (perdelenme) yoktur. Başarı vermiştir.

 

C) 12 Aralık 1997 : Bir toplantıda okuduğu şiir nedeniyle kovuşturma başlatılmış ve daha sonra 4 ay hapis yatmıştır. T.Jüpiter 24.36 Oğlak burcunda ve "Dhanistha" nakshatra içinde olarak "Naidhana Tara" yani Şeytani enerjilerin hakim olduğu süreç yaşanmaktadır.  Bu arada Jüpiter'in Oğlak evindeki "ashtakavarga" puanı sadece "1" olarak düşüktür. Hayatın benzer süreçlerinde daima bir kaos veya sorun ile savaşacaktır.

 

D) 04 Kasım 2002 : Genel seçimlerde AKP'nin kazanması ve seçime girmediği halde tartışmalı şekilde Başbakan olduğu süreçtir. T.Jüpiter 22.46 derece Yengeç burcunda ve "Aslesha" nakshatra içindedir. Bu durumda gezegen "Sampat Tara" sürecindedir. Murthi (statü) olarak "Swarna" (Altın) periyottur. T.Jüpiter aynı zamanda natal Ay'a göre 9. evden geçmekte olup en güçlü ve olumlu zamanıdır.

 

E) 22 Temmuz 2007 : Genel seçimlerde 2. kez kazanma zamanıdır. T.Jüpiter  16.20 Akrep burcundadır ve "Anuradha" nakshatra içinde olarak  "Janma Tara" (Doğum) sürecinde olup en güçlü zamanıdır. Bu durumda  başarının gelmesi beklenmelidir.

 

GELECEK  YORUMU

 

RTE'ın Jüpiter ve Satürn transitlerine bakınca  Aralık 2008'den itibaren T.Jüpiter  28.15 derece Yay burcunda ve "Uttarashada" naksjatra içinde, T.Satürn de 26.56 derece Aslan burcunda ve "Uphalguna" nakshatra içinde olacaktır. Her iki gezegen de "Pratyak Tara" sürecinde olarak engeller ve kısıtlamalar işaret etmektedir. 2009 Yılında  T.Jüpiter ilkbahardan itibaren "Naidhana Tara" sürecini göstermektedir. Daha önce açıkladığımız gibi Şeytan görünümü sayılır. Jüpiter Oğlak burcundan geçerken  ashtakavarga puanı "1" olduğundan zararlıdır.

 

Bu sayfada verilen bilgiler doğrultusunda neden düşüşlerin ve kaos dönemlerinin başladığını daha iyi anlayacaksınız. Bu nedenle "Ben neyim ?" demek yerine "Ben ne olacağım ?" diye sormanın daha mantıklı ve doğru olduğu ileri sürülür. Bu sorudaki astrolojinin yine  gizemini Vedic sistemi açıklamaktadır.