Astrolojinin  Anlamını   Kavramak

 

ASTROLOJİ  YARDIMINI   ALMAK  İÇİN  ANLAMINI  KAVRAMAK   GEREKİYOR

 

 

Bir bayan okurumuz çocuk sahibi olmak için çeşitli tıp yöntemleri denediğini ve tüp bebek dahil olmak üzere başarılı olamadığını yazıyor. Düşük yapmasının nedenlerini tam olarak ortaya koyamayan tıp çevreleri şöyle bir açıklama yapılmasına neden olmuş : "Doktorum bana yumurta problemim olduğunu ve ancak başkasının yumurtası ile hamile kalabileceğimi söyledi.." Bu konuda astrolojinin yardımını almak için gerçekten bu bilimin anlamını  iyi kavramak gerekiyor.

 

Böyle bir sorun ile karşılaşan bir Vedic astrolog önce kişinin Vedic Rashi ve Navamsa haritalarını kuracak ve çocuk konusu ile ilişkisi olan tüm yerleşim ve işaretleri analiz yapacaktır. Başvuran kişinin kimliğini saklı tutmak için doğum bilgilerini vermiyoruz. Aşağıda yer alan Vedic Doğum haritası (Rashi)  doğum verilerine göre hazırlanmıştır. Başvuru sahibi bayan 33 yaşındadır. Vedic Rashi haritasında  18 Ocak 2000 tarihinde Jüpiter Maha Dasa'ya girmiştir. İlk düşük yapma tarihi  8 Nisan 2006 olarak açıklanmıştır.

 

BALIK

7.Ev

 

T.RAHU

KOÇ

8.Ev

 

KETU

BOĞA

9.Ev

 

JÜPİTER

 

İKİZLER

10.Ev

Kshetra Sphuta

 

T.MARS

KOVA

6.Ev

 

 

VEDİC RASHİ

 

(Doğum)

 

HARİTASI

YENGEÇ

11.Ev

SATÜRN

T.Satürn

 

OĞLAK

5.Ev

 

ASLAN

12.Ev

 

 

YAY

4.Ev

VENÜS

AKREP

3.Ev

GÜNEŞ MARS MERKÜR

TERAZİ

2.Ev

RAHU

 

BAŞAK

Yük.Burç

1.Ev

AY

T.KETU

               

 

Yanda gösterilen Vedic haritada düşük yapma tarihine ait sert gezegen transitleri kırmızı yazı ile belirtilmiştir. Yükselen Burç Başak olup AY burada yerleşmiştir ve "Vargottama" gücündedir.

 

Rashi haritasında Çocuk evi olan 5.ev oğlak burcundadır ve yönetici gezegeni Satürn düşüşte olduğu yengeç (11.ev)  burcunda yerleşmiştir.

 

Rashi haritasında Ay  yerleşimi Yükselen burçta olduğundan, Ay Yükselen (Chandra Lagna) hesabına göre Çocuk evi aynı kalıyor. Bu bakımdan Rashi'nin genel görünüşü bile çocuk sorunu konusunda bilgiler verecektir.

 

Rashi'de Çocuk evi (oğlak) ile görünüm yapan Satürn aynı zamanda Yükselen Burç ile görünüm yaparak çocuk konusunda gecikmeleri, sorunları ve engelleri göstermektedir. Satürn "aslesha" nakshatra içindedir ve yönetici gezegen Merkür aynı zamanda Yükselen Burç yönetici gezegenidir.  Üreme organlarını temsil eden akrep burcunda yerleşmiştir. Satürn aynı zamanda sağlık evinin yönetici gezegeni olduğundan daha ilk araştırmalarda haritanın hamile kalmakta sorun oluşturacak işaretlere sahip olduğu anlaşılıyor. Yükselen Burç yönetici gezegeni zayıfladığı "shad bala" yerleşiminde olduğundan ortaya "Ragagrastha Yoga" çıkmıştır. Sağlık olarak zayıf direnç veren yükselen anlamına gelir. Bu noktada ilginç olan işaret Jüpiter ile Mars ve Merkür arasında görünüm olmasıdır. Jüpiter çocuk temsilcisi (Putrakaraka) gezegen olduğundan sağlık sorunlarının çocuk ile ilgili olacağını anlıyoruz. Ayrıca Jüpiter-Mars görünümü için Vedic kaynakları  hamilelikte düşük yapmak sorunlarını gösterir.

 

İlk düşük yapma ve çocuğu kaybetme zamanında transit gezegenler olayı tüm çıplaklığı ile  göstermektedir. T.Satürn yengeç burcunda, Yükselen burç ile ve çocuk evi ile görünüm yapmaktadır. Transit gezegenin zararları bulunduğu Nakshatra yerleşimine bağlıdır. Bu sırada T.Satürn  "Pushya" nakshatra içindedir ve yönetici gezegeni Satürn olduğundan son derece zararlıdır. T.Mars ikizler burcundadır ve Vedic kurallarına göre Yükselen burç ve çocuk evi (oğlak) ile görünüm yapmaktadır. T.Ketu yükselen üzerinden geçmektedir. Burada yerleşen N.Ay üzerinden geçen T.Ketu hayattaki en büyük üzüntülerin zamanını gösterir. T.Rahu balık burcundadır ve yükselen burç ve Ay ile görünüm yapmaktadır. Bu kadar zararlı görünümlerin olduğu bir zamanda çocuğu kaybetmek sürpriz sayılamaz !

 

Vedic doğum haritasını analiz yaptıktan sonra çocuk konusundaki sorunlar olduğunu gördük. Ancak bunların neden kaynaklandığını anlamak için Kadın haritasında "Kshetra Sphuta" yani yumurtalık verimi analizi yapılmalıdır. Kadın haritasında Jüpiter, Mars ve Ay boylamları kullanılır.

Kshetra Sphuta Analizi :

 

Jüpiter 32.28˚ + Mars 215,04 + Ay 176,50˚ = 423,82 - 360 = 63,82 = 3,82˚ İKİZLER

 

Kshetra Sphuta İkizler burcunda yerleşmiştir. İkizler erkek burç olduğundan kadın için olumsuzdur. Kshetra Sphuta'dan itibaren 5.evde  "RAHU" yerleşmiştir.  Rahu yerleşimi zararlıdır ve kadın için biyolojik sorunları gösterir. Buradan çıkan sonuç ile tıp otoritelerinin ileri sürdüğü teşhis uyuşmaktadır. Bu noktada astrolojinin en büyük faydası sorunun ne zaman çözüleceğini göstermesidir.

 

Rashi'de Ay "vargottama"  gücünde olduğundan çok önemlidir. Çok beklenen mutluluk gecikmeli olsa da ortaya çıkar. Rashi'de Jüpiter boğa burcunda 2.28 derecede yani ilk ondalık içinde olduğundan çocuk sahibi olmayı orta yaşlarda gerçekleştirir. Yaşanan Jüpiter maha dasa içinde 2012 yılında yaşanacak "Jüpiter-Ay Dasa" çocuk sahibi olmak için talih verir. Son olarak T.Jüpiter'in olumlu yere gelmesi gerekir. Bu sırada T.Jüpiter boğa burcunda  ve N.Ay'a göre 9.evde olacaktır. Jüpiter transiti de çocuk için talih işaretidir. Böylece astroloji bize neden çocuk konusunda sorunların çıktığını, bunların kaynağının ne olduğunu ve sorunların ne zaman aşılacağını gösteriyor. Ancak astroloji sorunun hangi yoldan aşılacağını tıp bilimine bırakıyor. Bu konuda astrolojinin anlamını iyi kavramak gerekir. Bir insanın yakalandığı kötü bir hastalıktan ölmeyeceğini astroloji gösterir ama nasıl kurtulacağını tıp  bilgisi ve olanakları tayin eder. Bu astroloji biliminin temel kuralıdır. Aynı zamanda magazin astrolojisi ile gerçek astroloji arasındaki önemli farkı oluşturur.