Ekonomik kriz, kıtlık ve spekülatör talihi

 

DÜNYADA ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN BAZI İNSANLAR LİDYA KRALI KROİSOS (KARUN) GİBİ NEYE EL ATARLARSA PARAYA  ÇEVİRİRLER. BUNUN ALTINDA YATAN KOZMİK SIR NEDİR  ?

Dünyanın içine girdiği ekonomik kriz ve kıtlık haberleri medyanın birincisi konusu oldu. Gazetelerde yer alan haberlere göre BM Gıda Hakkı Raportörü Jean Ziegler kıtlık ve pahalılığın sessiz bir katliama yol açtığını söylemiş. Şöyle açıklamış Ziegler : "Açlığın kader olduğunu düşünen insanlar çıldırmış... Her ölümün ardında aslında bir cinayet var. Sessiz bir katliam yaşanıyor. Dengesiz ve dehşet verici bir dünya yaratan, giderek vahşileşen borsa simsarları, spekülatörler ve mali haydutlar çetesi ile karşı karşıyayız. Buna bir son vermeliyiz.*

 

PARA    TANRILARI

 

Hollywood olanaklarına sahip olsam hayatını film yapacağım bir insan tanıdım: Borsa şirketinin sahibi Mehmet Kutman! Para kazanma becerisi ile hayatın farklı boyutundaki zevklerin adamı olan Kutman’ı yakından tanıyan birisi Lidya kralı Karun ile tanışmış olur. Ondan daha zengin olan insanlar vardır Türkiye’de ama para kazanma becerisi ve talihi ile bu kadar donatılmış sayılamazlar !

 

1980’lerde bir yük gemisinin ortağı olmuştum. Karaköy’deki büromuzda gemiyi yöneten bir grubumuz vardı. Geminin yük bulmasında çalışanlara “Broker” (simsar) denir. Mehmet Kutman çok yetenekli bir simsardı. Ancak çalışmaya uzun saatler vermezdi. Öğlene doğru büroya gelir, o zamanların haberleşme aracı olan teleksin başına geçerdi.  Bir yandan teleks ile İsrail’de bir firma ile görüşürken sağ ve sol kulaklarına dayadığı iki telefonda Avrupa’da iki ayrı ülkedeki yük sahipleri ile pazarlık yapardı. Geminin yükünü bağladıktan sonra kazandığı para ile Beyoğlu’nun  pahalı mağazalarına giderdi. Yeni kıyafetlere avuç dolusu para öder ve geceyi çılgın bir partide geçirdikten sonra ertesi sabah öğlene doğru büroya gelirdi. Sadece bir gecelik kullandığı pahalı gömleğini bürodaki çöp sepetine atardı. Partide yaşadığı çılgınlıkları telefonda arkadaşlarına anlatırken kahkahaları tüm binayı çınlatırdı.

 

Mehmet Kutman denizcilik piyasasında para ve ün sahibi bir ailenin ferdiydi. Dayısı Başbakanlık  ve enişteleri Bakanlık yapmıştı. Eğitimini İsviçre’de yaparken 3 lisanı mükemmel öğrenmişti. Ayrıca farklı yaşantıya sahip ama çok yetenekli yabancı dostları olmuştu. Bir gün yurt dışından Türkiye’ye dönüş yaparken New York’ta, hava alanında politikaya da atılmış ünlü bir iş adamı ile karşılaştı. Bu sırada bir denizcilik firmasında yük simsarlığı yapıyordu. İş adamı onu ve ailesini çok iyi tanıyan birisiydi. “Neden böyle basit işlerle uğraşıyorsun “ diye söze başladı. “Senin dayın Başbakan ve politikacı. Ailen iyi bir isme sahip. Senin yerinde olsam bir şirket kurup borsada brokerlik yaparım”

 

İstanbul’a dönen Kutman 1990 yılında  Borsa şirketi kurup işe başlamıştı. Cumhurbaşkanının Başbakan’a anayasa kitapçığını fırlattığı zaman ortaya çıkan ünlü kriz zamanında çok büyük paralar kazandığı konuşuluyordu. Doğal olarak borsada olacakları önceden öğrenmek önemlidir ve Türkiye’de kimse New York’ta hapse gönderilen dolar milyarderi Martha Stewart’a uygulanan prosedürü aklına bile getirmez!

 

Mehmet Kutman’ı son gördüğümde yine gemilere yük simsarlığı yaptığı zamanlardı ve işlettiğimiz geminin yurt dışı faturalarında bazı hatalar görmüştüm. Gemiye yapılmayan bazı hizmetler faturalarda yer almıştı ve bunların düzeltilmesini istemiştim. Borsa şirketini kurduktan sonra  sadece medya haberlerinde ve iş konularında adını duydum. Özel hayatını çok gizli tutan birisiydi. Bu gün Türk medyasında onun ismini görmezsiniz. Arada bir "Galataport" gibi projelerin yabancılara satışında aracılık yaptığı yazılır. Bu kadar güçlü ve zengin bir borsacının adını bir arama motoruna yazdığınızda sayfalar dolusu bilgi çıkar ama Mehmet Kutman için dişe dokunur bir şey bulamazsınız ?

 

16 Ocak 1960 tarihinde İstanbul’da saat 10 15’de dünyaya gelen Mehmet Kutman’ı gerçekten anlamam ancak astroloji ile olacakmış!

 

BALIK

Yük.Burç

  1.Ev

KETU

KOÇ

2.Ev

 

BOĞA  

        3.Ev

İKİZLER  

  4.Ev

  

BALIK

  9.Ev

JÜPİTER 

AY

KOÇ  

10.Ev

 

BOĞA  

11.Ev

İKİZLER

  12.Ev

MARS  

KOVA  

12.Ev

 

 

Doğum Haritası

 

Rashi

 

Mehmet Kutman

 

   YENGEÇ

    5.Ev

        AY

KOVA  

8.Ev

VENÜS

 

 

 

Navamsa Haritası

      

YENGEÇ

Yük.Burç

1.Ev

KETU

OĞLAK  

11.Ev

GÜNEŞ

ASLAN  

6.Ev

OĞLAK

 7.Ev

GÜNEŞ RAHU

ASLAN  

2.Ev

YAY

  10.Ev

MARS SATÜRN MERKÜR

AKREP

9.Ev

 VENÜS JÜPİTER

TERAZİ

8.Ev

BAŞAK

7.Ev

RAHU 

 

YAY

6.Ev

AKREP

5.Ev

MERKÜR

TERAZİ  

4.Ev

BAŞAK

3.Ev

SATÜRN

 

 

Yukarıda Mehmet Kutman’ın Güney Hindistan modeli ve Lahiri Ayanamsa değerine göre hazırlanmış Vedic (Hint) horoskopları görülmektedir. Navamsa haritası bölüşümlü (divisional) bir haritadır ve Doğum haritasındaki gezegenlerin güçlerini tanımlar. Kutman’ın Batı tipi doğum horoskopunda Yay yöneticisi Jüpiter yönettiği Yay burcunda ve Oğlak yöneticisi Satürn yönettiği Oğlak burcunda olmak üzere Başucu (MC) noktasında yerleşmişlerdir. Böyle haritaya sahip olan insanlara halk arasında “Yıldızı Yüksek” denir.

 

Harita sahibinin hayatta maddi başarıları öncelikle 2, 4 ve 11. evler arasındaki ilişkiden analiz edilir. Kutman’ın Rashi haritasında 2.Ev (Koç) yöneticisi MARS, 4.Ev (İkizler) yöneticisi MERKÜR ile 11.Ev (Oğlak) yöneticisi SATÜRN birlikte Kariyer evinde (10.Ev-Yay) yerleşerek para kazanma ve maddi başarılarda büyük bir talih ve beceri vermektedir. 1980 Yılında şirketimizde simsar olarak çalışırken gündelik kazandığı parayı bir gecede tüketen ve ertesi sabah işine sıfırdan başlayan Kutman, 1990 yılından sonraki 10 yıl içinde 100 milyon dolarlık bir servetin sahibi olarak tanınıyordu.

 

Mehmet Kutman’ın hayatı 1990 yılında Borsa şirketini kurmakla değişmiştir. Vedic harita bunun doğuştan gelen nedenlerini açıklarken DASA (Gezegensel periyotlar) sistemi  ile transitler  zamanlamayı göstermektedir.  Kutman 1989 yılında GÜNEŞ DASA’ya girmiştir. Bu sırada transit Jüpiter İkizler burcundan ve transit Satürn yay burcundan geçmektedir.  Rashi (Doğum) haritasında ve Navamsa haritasında GÜNEŞ aynı burçlarda (Oğlak) yerleşerek “Vargottama” adı verilen büyük bir güç kazanmıştır. Bu durumda Güneş yönettiği dasaya büyük bir başarı vermektedir. Güneş Dasa 1995 yılına kadar sürmekte ve yerini AY DASA’ya bırakmaktadır. Haritalarda Ay da güçlü yerleşime sahiptir ve  2005 yılına kadar sürecek başka bir başarı süreci tanımlamaktadır. Ay Dasa ardından  2012 yılına kadar sürecek MARS DASA başlamaktadır. Haritada Mars da çok güçlüdür ve Dasa'ya başarılar katmaktadır. Ay Yükselene göre Mars  5. ve 10. evleri yöneterek “Yogakaraka” olmaktadır.

 

Transit Jüpiter İkizlerden geçerken doğrudan kariyer evi (10.Ev-Yay) ile görünüm yapmaktadır. Bu sırada transit Satürn de Yay burcundan geçmekte ve kariyer evine ışık saçmaktadır. Vedic sisteminde böyle işaretler hayatta en büyük kariyer ataklarının yapılma zamanıdır.

 

Burada Vedic haritalarının çeşitli yerleşim ışıltıları içinde sadece bir tanesini açıklamak bile Kutman’ın neden Karun gibi adam olduğunu göstermeye yeter. Doğum haritasında Yükselen Burç (1.Ev-Balık) yöneticisi JÜPİTER, haritanın 9. evinde (Akrep) yerleşerek “LAKSİMİ YOGA” oluşturmuştur.  Böyle bir yerleşim para kazanmak için kozmik bir işaret sayılır! Bu kadar çok maddi başarı ve servet işareti taşıyan haritada,  Mars-Satürn-Merkür beraberliği ve 8.Ev yöneticisi  VENÜS ile duyguların yöneticisi AY’ın yükselende yerleşen  KETU’dan görünüm alması Kutman’ın özel yaşamındaki farklı boyutu ortaya çıkartmıştır. Mehmet Kutman’ın Vedic haritaları tüm yaşamını yansıtan kozmik bir izdüşümüdür.

 Borsa'da kimler  ve nasıl para kazanabilir ?  Bu sorunun yanıtını vermek için astroloji bilmek kadar olayların içinde yer almak ve insanları tanımak, biraz da cesur olmak gerekiyor. Galiba en fazla gerekli olan şey cesur olmak !

 


(*) Vatan Gazetesi - 21 Nisan 2008