DÖRT   BOYUTLU   HOROSKOP

       

 

       Hayatımızı ve geleceği yansıtan bir horoskopun gücü doğru bilgilere dayanması ile ölçülür. Doğum saati yanlış olduğunda doğum haritasının Mars gezegeninde doğan bir kişiliği yansıtması belki daha gerçekçi olabilir ! Horoskop üç koordinat sisteminde kurulan fakat dört boyutlu olan bir taslaktır... Dördüncü boyut haritanın ruhunun olmasıdır. Bir taslağın yaşamı ve geleceği tüm ayrıntılarıyla yansıtırken bir de kendine ait özellikleri olan bir ruhu taşıması ilginçtir. Bu durumu gemi hayatı ile benzeştirebilirim. Gemi çelik bir kütledir. Makinaları çalışır ve insanların kumandasında limanlar arasında yol alır. Görünüşte bir eşya veya araçtır. Ama geminin üzerinde yıllarını geçiren deneyimli bir denizci onun bir ruhu olduğunu anlar. Fırtınalara birlikte göğüs gererken nereye kadar dayanacağını bilir. Zor ve tehlikeli manevralarda soluğunu tutan kaptan "Haydi kızım göster kendini.." diye konuşur. İşte bir horoskop ta ne kadar doğru ise o kadar sahibinin ruhunu yansıtan bir taslaktır.

 

       İnsanların dünyadaki yaşamı benimsemesinin ve hayata dört el ile sarılmasının ilginç göstergelerinden bir tanesi de doğum ve ölüm kayıtlarının titizlikle tutulmasında ortaya çıkar. Türkler bu konuda hep sınıfta kalırlar. Son çeyrek asırda dünyaya gelen pek çok Türk bırakın doğum zamanını, doğduğu tarihi bile bulamaz. Hayata boş vermenin daha güçlü bir tanımı olabilir mi ? Oysa, dünyadaki diğer uluslar yaşamı ıskalamazlar. Onlar öteki dünya için önce bu dünyada yaşadıklarını bilirler. Bundan üç dört asır önce doğan insanların dakikasına kadar doğum zamanlarının yazılı olması hayata bakışın bir ifadesidir.

 

       Almanya'da yaşayan bir okurumdan aldığım mesaj üzerinde bunları düşündüm ve bu hafta Astrogündem konusunu karşıma en çok çıkan bir konuya ayırdım : Doğum zamanı nasıl bulunur ? Astrogündem işlediği konular itibarıyla bir astroloji okulunun,işlevlerini yerine getiriyor. Okuyucularımın mesajları sıkça bu gerçeği gündeme taşıyor

 

       "Sevgili Yücel Sügen,

 

       Sizin Astrogündem sayfanızdan edindiğim bilgilerle neredeyse amatör bir astrolog oldum ! Yazılarınızı büyük bir heyecan ve zevkle okuyorum. 21 Ocak 1962, Ankara doğumluyum.Rahmetli annemin bana söylediğine göre doğum saatim 23.35 olduğundan transitlerime bakarken bazen şüphe ediyorum. Size hayatımdan bazı olaylar anlatsam acaba benim doğum saatimi çıkartabilir misiniz ?

 

       26 Nisan 1980 tarihinde sezaryenle gece 03.45 gibi doğum yaptım ve kızım oldu.  20 Kasım 2000 tarihinde annem gece rahatsızlanıp beynine yeterli oksijen gitmediği için komaya girdi. Ben o gün ilk panik atak denen hastalıkla tanıştım. Halen tedavi gördüğüm halde ara sıra yaşıyorum.

 

       Annem 17 gün komada kaldı ve 07 Aralık 2000 tarihinde sabah saatlerinde vefat etti. İstanbul'daki büyük depremi de maalesef yaşadım. Almanya'nın Hannover kentinde yaşıyorum . 31 Mart 1998 tarihinde hacca gittim. 22 Eylül 2006 tarihinde bir burun ameliyatı geçirdim. Sanırım bu bilgiler sizin için yeterlidir. Size başarılar diliyorum. Hannover'den kucak dolusu sevgiler. V.K."

 

       Bilinmeyen doğum zamanını Vedic sistemi ile bulmak mümkündür. Bunun için hayatta önemli bazı olayların yaşanması gerekir. Örneğin evlenmek, büyük bir kaza veya hastalık geçirmek, anne veya babayı kaybetmek, evlenmek, çocuk sahibi olmak vs gibi. İşte, Vedic sisteminde yer alan Dasa (Gezegensel Periyot) ve gezegen transitleri ile tüm olasılıklar tek tek taranarak sonuçta doğru zamana ve doğru horoskopa ulaşırız.

 

       Başvuru sahibi okuyucumuzun doğum zamanı annesinin sağlığında belirtmiş olduğu 23.35 değil 23.15 olarak hesaplanmıştır. Verilen yaşam bilgilerine göre doğru zamanın nasıl bulunduğunu açıklıyoruz. Aşağıda gerçek zamana göre hazırlanan Rashi (Doğum) ve Navamsa (Gezegen güçleri) haritaları görülmektedir.

 

BALIK

  7.Ev

KOÇ

8.Ev

 

BOĞA  

      9.Ev

İKİZLER  

 10.Ev

  

BALIK

  8.Ev

Güneş Venüs Sat

KOÇ  

9.Ev

 

BOĞA  

10.Ev

İKİZLER

  11Ev  

KOVA  

6.Ev

 

 

Doğum Haritası

 Rashi

 21 Ocak 1962

23.15*

Ankara

 

YENGEÇ

11.Ev

   AY

   RAHU

KOVA  

7.Ev

RAHU

 

 

 Navamsa Haritası

YENGEÇ

12.Ev

JÜPİTER

OĞLAK  

5.Ev

Venüs Gün Sat Jüp Ketu Merkür

ASLAN  

12.Ev

 

OĞLAK

 6.Ev

AY

 

ASLAN  

Yük.Burç

1.Ev

KETU

YAY

  4.Ev

MARS

AKREP

3.Ev

 

TERAZİ

2.Ev

 

 

BAŞAK

Yük.Burç

1.Ev

YAY

5.Ev

Mars

AKREP

4.Ev

TERAZİ  

3.Ev

Rahu

BAŞAK

2.Ev

MERKÜR

(*) Yapılan araştırma sonucunda doğum saati 23.35 yerine 23.15 olarak bulunmuştur.

Yaşanan Dasa :  Güneş (2001-2007)

YAŞAM  OLAYLARININ   SINANMASI

 

       Vedic sisteminde yaşam olayları yazgıda yer alan zaman diliminde ortaya çıkar. Buna göre bilinen bir olayın sınanması ile haritanın gerçekliği bulunur. Yukarıdaki doğum horoskopu (Rashi) üzerinde  Başvuru sahibinin hayatındaki iki yaşam alanına dikkat edelim. Bunlardan birincisi anne diğeri çocuk olsun.

 

       Rashi'de anne temsilcisi AY kendi yönettiği Yengeç burcunda yerleşmiştir. Çok sevilen, yakın ve koruyucu bir anne işaretidir. Ay burada RAHU (Kuzey Düğümü) ile birliktedir ve KETU (Güney Düğümü) ile karşıttır. Bu durumda annenin zor bir hayatı olacaktır ve yaşam sonunu KETU belirleyecektir. Zira Ketu Ay'a göre7.evde yerleşmiştir. Burası  annenin "Maraka" (Ölüm) evidir. Haritada anne evi olan 4. Ev Yay burcunda olup yöneticisi Jüpiter zayıf olduğu Oğlak burcunda ve Satürn ile Ketu arasında yerleşerek "sıkıştırılmış" (hemmed) gezegen olmuştur. Şu halde gezegenin annenin hayatında kurtarıcı (savior) bir rolü olmayacaktır. Böyle olmasaydı Ay ile Jüpiter karşıt evlerde yerleşerek oluşturdukları "Gajakesekari Yoga" anne için de olumlu rol oynayacaktı.

 

       Annenin ölüm tarihi olan 07 Aralık 2000 tarihinde T. Satürn Boğa burcundan ve T.Ketu Yay burcundan geçmekteydi. Haritada 4 evde (anne) yerleşen Mars anne için zorlu ve şiddetli bir yaşam sonunu göstermektedir.  Annenin ölüm tarihinde yaşanan Dasa "Venüs-Ketu-Satürn" olduğundan her üç gezegen de 5. evde (Oğlak) yerleşmiştir ve buradan AY ile görünüm yapmaktadırlar. Oğlak burcu 4. eve göre 2. ev olarak annenin ölüm evidir. Ay'a göre de 7. ev olarak ölüm evidir. Bu durumda annenin kaybedildiği tarihte yaşanan Dasa elemanları doğruyu göstermektedir.  Ölüm tarihinde Boğa (9.Ev) geçmekte olan T.Satürn ile natal (doğumdaki) AY arasında Vedic kurallarına göre görünüm vardır. Aynı zamanda T.Ketu da anne evinden (4.Ev-Yay) geçmektedir. 

 

       Şimdi doğum zamanını bulmak için Navamsa'nın nasıl kullanılacağını göreceğiz. Başvuru sahibinin verdiği doğum zamanı olan 23.35'e göre hazırlanan Navamsa haritasında Yükselen Burç  Başak'ta olmaktadır. Aslında doğum zamanının kısa değişimleri için en çabuk değişen harita Navamsa'dır. Bu bakımdan doğum zamanının tespitinde üzerinde durulacak harita Navamsa'dır. Verilen zaman için kurulan Navamsa haritasındaki yerleşimler hayat olaylarına uymamaktadır. Bizim hesapladığımız Navamsa haritası verilen hayat bilgilerine uymaktadır.Örneğin, annenin ölüm zamanında T.Satürn Boğa burcundan geçerken Navamsa haritasında  7 ev sonrası ile yani 4. Ev (Akrep) ile görünüm yapmaktadır. Burası anne evidir. T.Ketu da Yay burcundan ve MARS üzerinden geçmektedir ki, Mars da 4. evin (Akrep) yöneticisidir. Burası anne evidir.

 

       Rashi haritasında 5. ev çocuk evidir. Burada gezegen kümelenmesi (stellium) vardır. Bu yerleşim deneyimsiz bir gözlemci için çocuk bereketi işareti sayılabilir ! Oysa, Çocuk Temsilcisi (Karakas) Jüpiter Oğlak burcunda zayıflamıştır.  Satürn ve Ketu arasında sıkıştırılmış gezegendir.  O halde bir tane de olsa nasıl çocuk vermiştir ? Navamsa haritasında 5. evde yerleşen MARS 4 ve 9. evlerin  yöneticisi olarak "Yogakaraka" gücündedir. Rashi ve Navamsa haritalarında aynı evlerde (Yay) yerleşen MARS aynı zamanda "Vargottama" gücüne sahiptir.  İşte bu yerleşim zor da olsa bir çocuk sahibi yapmıştır.

 

       Çocuk cinsiyetini Oğlak burcunda (5.Ev) yerleşen burcun yöneticisi SATÜRN belirlemiştir. Bu yerleşim daima kız çocuk verir. Çocuğun doğum tarihi olan  26.04.1980  tarihinde VENÜS Dasa yaşanmaktaydı. Rashi haritasında Venüs 5. evde yerleşerek çocuk olma zamanını göstermektedir.  Bu sırada Aslan burcundan geçmekte olan T. Jüpiter  Navamsa'da 5. ev (Yay) ile görünüm yaparak çocuk tetiklemesi yapmaktadır.

 

       Rashi (Doğum) haritasında  karma evi olan 5. evde stellium yapan gezgenler olumlu bir karma sahibi yaparlar. Birinci ev (Başak) yöneticisi MERKÜR ile 9. Ev (Boğa) yöneticisi VENÜS 5. evde yerleşerek "LAKSİMİ YOGA" oluşturmuştur. Mükemmel bir yogadır ve güçlü bir karmanın işaretidir. Haritada 9.Ev (Boğa) yöneticisi Venüs, 10.Ev (İkizler) yöneticisi Merkür ve 12. ev (Aslan) yöneticisi Güneş birlikte 5. evde yerleşerek uzak yolculuklar, yabancı ülkeler ve yabancı ülkelerde yaşamak gibi özellikleri de gözler önüne sermektedir. Haritada zararlı etki alan AY ve MERKÜR psikolojik rahatsızlıkların işaretidir. Başvuru sahibinin açıkladığı "Panik Atak" hastalığı horoskopta görülmektedir.

 

       Haritanın sınanmasında ve koordinatların doğruluğunun bulunmasında yaşanmış deneyimlerin büyük rolü vardır. Vedic Astroloji sistemi özellikle  "DASA" sistemi ile bize kılavuzluk yapmaktadır. Bir horoskopun ruhunu oluşturan dördüncü boyutu görmek ise başka bir özelliktir. Bu noktada Tanrının dilini anlamak ve yorumlamak gerekir.