Vedic    Astrolojide   Arap    Noktaları     (Tıklayın)

Vedic  Astroloji'de  Kaderin   Etkilenme    Noktası

VEDİC  SİSTEMİNDE  AY  VE  RAHU  ARASINDA  HESAPLANAN  BHRİGU  BİNDU  NOKTASI  KADERİN  ETKİLENME  NOKTASI  OLARAK  YAŞAMIN  HASSAS  VE  ÖNEMLİ  OLAYLARINI  GÖSTERİR

Sevgili Astromistik okurları, astroloji alanında ne kadar farklı ve ilginç uygulamalar olduğunu gösteren yazılarıma devam ediyorum. Geçen haftaki yazımda Arap Noktaları denen Sahama yerleşimlerini anlatmıştım. Yeni yazımda gene hesaplanarak bulunan başka ilginç bir noktadan, Bhrigu Bindu'dan bahsedeceğim. Bu noktaya "Kaderin Kırılma Noktası" da deniyor. Olumlu bir gezegen kavuşum yaparsa kader olumlu yönde değişiyor. Zararlı bir gezegen de kaderi olumsuz yönde değiştiriyor. Bazen zararlı ve faydalı gezegenler noktayı aynı anda etkiler ve ortaya karmaşık durumlar çıkar. Güzel şeyler olurken ortaya sorunların ve üzüntülerin çıkmasının bir açıklaması da budur.

 

 Bhrigu Bindu hesaplanırken Vedic Rashi haritasında, Ay boylamından Rahu boylamı çıkartılır. Bulunan değer ikiye bölünür ve sonra buna Rahu boylamı eklenir. Bu konu ile ilgili örneği eşim Yücel Sügen'in Vedic horoskopundan vereceğim. Harita yerleşimlerinin yaşama yansımasını incelemek için çok ilginç ve çeşitli olaylar yaşayan hayatları seçmek gerekir. Şimdi Yücel Sügen'in Rashi haritasındaki Bhrigu Bindu yerleşimini hesaplayacağız.

 

BALIK

5.Ev

MERKÜR

GÜNEŞ

KOÇ

6.Ev.

VENÜS

BOĞA

7.Ev

AY

İKİZLER

8.ev

RA SAT

JÜPİTER

KOVA

4.Ev

MARS

 

 

 

RASHİ

 

 

 

YENGEÇ

9.Ev

 

OĞLAK

3.Ev

ASLAN

10.Ev

JÜPİTER

 

YAY

2.Ev

Bhrigu

KETU

MARS

AKREP

Yük.Burç

1.Ev

TERAZİ

12.Ev

 

BAŞAK

11.Ev

 

Yandaki Haritanın Bhrigu Bindu noktasını bulmak için önce  Ay boylamından Rahu boylamını çıkartalım. Ay boylamı = 41.17 ; Rahu boylamı = 82,15. Ay boylamı küçük olduğundan 360 derece eklemek gerekir. 41.17 + 360 - 82.15 = 319,02

 

Bulunan değeri ikiye bölüp Rahu boylamını ekleyelim. 319,02 / 2 + 82,15 = 241,66 bulunur. Bu değer boylam olduğundan burç olarak karşılığı  1 derece 40 dakika YAY burcu olur. Boylam sayılarının Koç burcundan başladığını unutmayalım.

Horoskopta 30 Ağustos 2001 tarihinde yaşanan transitler kırmızı yazılarla gösterilmiştir. Bhrigu Bindu noktasının tam üzerinden Mars ve Ketu transitleri geçmektedir. Haritada Bhrigu Bindu noktası Moola nakshatra içinde yerleşmiştir ve yöneticisi Ketu olduğundan kader noktası hastalıklarda Ketu sorunlarını ön plana çıkartmaktadır. Bunlar da başlıca zehirlenmeden ortaya çıkan hastalıklardır. Haritanın sahibi açıklanan tarihte zehirlenme teşhisi ile acilen hastaneye kaldırılarak tedavi edilmesi gerekmiştir. Bu haritada Bhrigu ile Jüpiter görünümü de vardır. Ancak daha önce açıkladığımız gibi kavuşumlar daha etkilidir ve Jüpiter görünümü hastalığı önleyememiştir. Olay Fransa'da meydana gelmişti. Bhrigu Bindu ile görünüm yapan Rahu ve Jüpiter uzun yolculukları ve yurt dışını temsil eder. Bu sırada harita sahibinin yolculukta olduğunu da anlıyoruz.

 

Doğum haritasında Mars'ın sağlık evi (6.ev) yöneticisi olduğunu ve natal Ketu'nun da sağlık evi (Koç) ile görünümde olduğunu biliyoruz. Böylece olay zamanı tetiklenen yaşam alanı sağlık olmaktadır.

 

Aşağıda,  Bihrigu Bindu noktasıyla görünüm yapan transitlerin  etkileyeceği yaşam alanları ve verecekleri enerjiler açıklanmıştır.

 

Güneş : Yönetim, resmi girişimler, akrabalardan ayrılma. Babanın sorunları veya hastalığı

Ay : Duygular, Genel olarak mizaç ile bağdaşık olaylar, anne ve sorunları, kısa yolculuklar.

Mars : Anlaşmazlıklar, Küçük hastalıklar, Para kaybı. Tartışmalar ve sorunlar.

Merkür : Küçük kazançlar, Arkadaşlar veya akrabalarla buluşmalar. İletişim ve yazımda başarılar ve dostluklarda kazanımlar.

Jüpiter : Kazançlar, Büyüme ve olgunlaşma, Mutluluk. İş sahibi olmak, terfi etmek, Çocuk sahibi olmak,  İş hayatında ve girişiminde para kazanmak,  Uzun hastalıkların sonunda şifa bulmak,  Uzun zaman süren bekleyişlerden sonra tatmin edici bir sonuca ulaşmak. Yolculuklar.

Venüs : Romantizm, küçük kazançlar. Uzun ayrılıklardan sonra sevdiklerine kavuşma. Küçük varlık kazanmaları, Duygusal olarak mutluluklar.

Satürn : Anlaşmazlıklar, Depresyon, Hastalık, kayıplar. Eşler arasında derin sorunlar. Ayrılıklar ve boşanmalar. Aniden gelişen varlık ve servet zararları. Kişiye acı ve üzüntü veren olaylar. Sonu hüsranla biten kariyer başarıları ve girişimleri.

Rahu : Ruhsal etkilenmeler, Hırsızlık, Acı ve üzüntüler. Rahu görünümü bazı durumlarda olumludur. Aniden gelişen önemli kazançlar ve yabancı ülkelerde ikamet.

Ketu : İncinme ve yaralanma, Anlayışsızlıklar. Eş ile ruhsal uyumsuzluklar zehirlenmeler ve hayvanlardan gelecek zararlar.

 

Sevgili okuyucular, astroloji  alanında kendinizi geliştirmek için hayatlarında önemli olaylar yaşayan insanların başlarından geçenleri analiz etmelisiniz.

 

Yeni bir konuda buluşmak üzere hoşça kalın...

 

Astrolog  Özlem  SÜGEN


 

 

Vedic  Astroloji'de  Arap  Noktaları

 

HOROSKOPUN  HESABİ  YERLEŞİMLERİ  İÇİNDE  YER  ALAN  ARAP  NOKTALARI  ASTROLOJİNİN  GİZEMLİ  ELEMANLARI  ARASINDA  BULUNURLAR. BUNLARA  VEDİC  SİSTEMİNDE SAHAMA  ADI  VERİLİR

Sevgili Astromistik okurları, bu haftaki yazımda astrolojinin "Arap Noktaları" olarak bilinen hesabi yerleşimlerinin Vedic sistemine nasıl yansımış olduğunu örnekleriyle birlikte anlatacağım. Bilindiği gibi horoskoptaki yerleşimler başlıca üç bölüme ayrılır. Birincisi horoskop ekseni ve evlerin yerleşimleridir. Bunların içinde burçlar da bulunur. İkincisi gezegenlerin burçlarda ve evlerde yerleşimleridir. Üçüncüsü hesaplanarak bulunan ve bazı yaşam olaylarını temsil eden noktaların yerleşimleridir. Sabit yıldızların yerlerini de tabi unutmayalım.

 

Hesaplanarak bulunan horoskop yerleşimlerine "Arap Noktaları" adı verilir. Arap  astrolojisi kanalıyla tanınmışlardır. Arap noktalarının Hintliler tarafından benimsenerek Vedic astrolojiye kazandırıldığı söylenir. Vedic astroloji sisteminde hesaplanarak bulunan yerleşimlere "Sahama" adı verilir. Bunların arasında önemli yaşam olaylarını yansıtan  duyarlı horoskop noktaları vardır. Örneğin  "Rajya Sahama" öyle duyarlı bir noktadır ki, buna "Krallık Noktası" adı verilir ve çok büyük ve önemli olaylarda etkilidir. Vidya sahama eğitim, Artha sahama para ve Vivaha sahama evlilik noktalarını temsil eder. Bunlardan başka yaşam olaylarını kapsayan onlarca sahama vardır.

 

Sahama yerleşimleri matematik formülleri ile yani A-B+C gibi hesaplanır. Bazılarında doğumun gece veya gündüz olması veya formüldeki yerleşimlerin sırası önemlidir. Örneğin Rajya sahama formülü şöyledir :  Satürn boylamı - Güneş boylamı + Yükselen Burç boylamı. Boylam hesaplamasında Koç burcunun başlama noktası 0 derece olarak alınır. Örneğin, Güneş horoskopta 10 derece Yengeç burcunda yerleşmiş ise boylamı 100 derecedir. Aşağıdaki 1.harita bu konunun yazarına aittir. Burada Venüs Boğa burcunda ve 1. evde  5 derece yerleşime sahiptir. Boylam olarak haritada Venüs 35 derece yerleşimdedir. Evlilik Noktası (Vivaha Sahama) formülü şöyledir : "Venüs boylamı - Satürn boylamı + Yükselen boylamı". Eğer Yükselen yerleşimi Venüs-Satürn ekseni dışındaysa sonuca 30 derece eklenir. Aşağıda 1.harita için Evlilik Noktası 28 derece Terazi burcundadır.

 

BALIK

11.Ev

 

KOÇ

12.Ev

 

BOĞA

Yük.Burç

1.Ev

Venüs

İKİZLER

2.Ev

BALIK

2.Ev

 

KOÇ

3.Ev

 

BOĞA

4.Ev

GÜNEŞ

22.56

İKİZLER

5Ev

KRALLIK RAJYA

KOVA

10Ev

Dara Pada

 

VEDİC RASHİ

 

1.Harita

YENGEÇ

3.Ev

 

KOVA

Yük.Burç

1.Ev

16.09

 

 

VEDİC RASHİ

 

2.Harita

YENGEÇ

6.Ev

OĞLAK

9.Ev

JUPİTER

 

ASLAN

4.Ev

 

OĞLAK

12.Ev

ASLAN

7.Ev

 

YAY

8.Ev

 

AKREP

7.Ev

TERAZİ

6.Ev

VİVAHA

T.JÜPİTER

BAŞAK

5.Ev

 

 

YAY

11.Ev

AKREP

10.Ev

TERAZİ

9.Ev

T.JÜPİTER

 

BAŞAK

8.Ev

SATÜRN

15.01

 

 

Evlilik noktasının bulunduğu burçtan geçen transit JÜPİTER veya Evlilik noktası ile görünüm yapan Jüpiter haritanın sahibine evlilik talihi getirir. Yaşanan Dasa ve bhukti'ler buna uygun ise evlilik şansı çok yükselir. Evlendiğim tarih olan 29 Nisan 2006 için yaşadığım Dasa Mars ve bhukti Jüpiter olduğundan evlilik için uygundu. Birinci haritada Mars 7.evin (Akrep) yöneticisidir ve Jüpiter de evlilik temsilcisi (karakas) Venüs ile görünüm yapmaktadır. Bu sırada T.Jüpiter de Vivaha Sahama'nın bulunduğu Terazi burcundan geçmektedir. Evlilik için olumlu enerjilerin tamamlanması için Jüpiter ve Venüs'ün bulundukları nakshatra'ların "Tara" yerleşimleri de etkilidir. Evlendiğim gün Jüpiter  Vishakha nakshatra içinde ve Venüs de PBhadra nakshatra içindeydi. Bu yerleşimler "Saadhana" Tara olarak "ilerleme-gelişme ve mutluluk" işaretidir. Bunlara ek olarak "Dara Pada" etkisini de unutmamalıyız. Dara Pada evlilik evi olan 7.evin Arudha Yükselenidir ve Kova burcundadır. Evlilik tarihinde T.Jüpiter aynı zamanda Dara Pada ile görünüm yapmaktadır.

 

SAHAMA  KONUMU  NASIL  HESAPLANIR   ?

 

Yukarıdaki 2.harita Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'a aittir. 7 Haziran 1952 günü saat 00.15'de İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Büyük başarıları gösteren Rajya Sahama noktasının formülü "Satürn boylamı - Güneş boylamı + Yükselen boylamı" şeklindedir. Satürn boylamı = 165 ; Güneş boylamı = 53 ve Yükselen boylamı = 316 derecedir. Rajya sahama = 165 - 53 + 316 = 428 - 360 = 68 derece bulunur. Böylece Rajya sahama 8 derece İkizler burcunda yerleşir.

 

Krallık Noktasının doğum haritasını etkilemesini araştıralım. İkizler yöneticisi Merkür aynı zamanda kariyer evinin (10.ev-Başak) yöneticisidir. Merkür yogakaraka Venüs ile 4.evde yerleşmiştir. Merkür, Venüs ve Güneş hem çeşitli Yoga'lar ile "rajayoga" yerleşimler yapmaktadır. Bu yogalardan bazıları şunlardır : Malavya yoga , Nipuna yoga, Adhi yoga, Sankha yoga, Hari yoga, Lakshmi yoga ve Viparita Raja yoga. Görüldüğü gibi doğum haritasında gelecekteki başarıyı belirten güzel yerleşimler vardır. Bunun zamanını Dasa, Bhukti ve Jüpiter transiti gösterir.

 

 

Nobel ödülünün verildiği Aralık 2006 tarihinde T.Jüpiter  Pamuk'un haritasında Terazi burcundan geçerken Koç burcundaki Arudha Yükselen, buradaki natal Jüpiter ve İkizler evindeki Rajya Sahama ile açılar yapmaktadır. Yaşanan Dasa Venüs ve bhukti Satürn olarak görünmektedir. Venüs yogakaraka gezegendir ve Rajya sahama yöneticisi Merkür ile birliktedir. Satürn de yerleştiği Başak burcunda Kariyer evindedir ve Rajya Sahama ile görünüm yapmaktadır. İşte böylece hem doğum horoskopu yerleşimleri hem de gelecekteki transitler ve Dasa'lar büyük başarının zamanını ve özelliğini haber vermektedir. Pamuk'un Rashi haritasında Para Arudha Yükseleni (Dhana pada) Boğa burcunda olup burada Venüs, Merkür ve Güneş yerleşmiştir. O halde para kazanma talihini destekleyen gezegenler ile şöhret gezegenleri aynıdır.

 

Yeni bir konuda buluşmak üzere hoşça kalın...

 

Astrolog  Özlem  SÜGEN