Kadın  Ruhunun  Hassas   Dengeleri

 

 KADINSAL  ZAYIFLIKLAR   İÇİN   ASTROLOJİ  ÖNERİLERİ   KILAVUZ   OLABİLİR

 

 

Vedic (Hint) Astroloji sisteminin kuralları içinde kadınlara ait açıklamalar özel bir yer tutar. Başka sistemler içinde kadının ruhsal görünümleri ve hayata yansımaları böyle farklı ve itinalı şekilde incelenmemiştir. Vedic sistemi ruhun yansımalarını göz önünde tutan astrolojidir. Kadın için ruhsal olgular bazen yaşamın kendisidir. Örneğin evlilik ve romantizm kadın için çok önemlidir. Evlilikte maddi konular ve yaşam kalitesi önde gelir ama kadın için aşk ve romantizm olmayan beraberlik ruhsuz bir ilişkidir. Böylece Vedic sisteminde en fazla kadınlar için yorumlar gerçekleri açıklayan kalıplara dökülebilir. Kadın Doğum horoskopunda kadın ruhunun hassas dengelerini açığa çıkartabilir ve dünya edebiyatında anlaşılması zor canlılar olarak yer alan kadınları anlayabiliriz. Tolstoy'un "Anna Karenina" adlı eserindeki roman kahramanını anlayabilmek için bence doğum haritasını incelemek gerekir ! Kadınları başka şekilde yorumlamak kolay değildir.

 

Bir bayan okurumuz gönderdiği mesajında özetle şunları yazmış : "Daha önceden Doğum haritama bakmıştınız. 2013 Yılında evlenme şansımın olduğunu ama evlenene kadar cinsel yönlü ilişkiler yaşayacağımı açıklamıştınız. Neden olarak da Satürn yerleşiminin kısıtlamasını belirttiniz. Fakat artık ben bunlara dayanamıyorum. Senelerdir erkekler bana hep cinsel amaçlarla yaklaştılar. Bu durum beni bunalımlara soktu. Hayatım boyunca bu çileyi mi çekeceğim ? Satürn'ün yaptığı şey haksızlık değil mi ? Şu aptal Satürn'ün kısıtlama vermemesi için bir şey yapılamaz mı ? "

 

28 Ekim 1982 tarihinde, Saat 03.00'de Türkiye'de dünyaya gelen Başvuru sahibi Bayanın Vedic Doğum horoskopu (Rashi) ile Thrimsamsa  Vedic Bölüşümlü (Divisional) haritası aşağıda verilmiştir. Kimliği saklı tutmak için Doğum kenti belirtilmemiştir. Thrimsamsa haritası Vedic astrolojisinde Kadınlar için kullanılan ve onun ahlakının yorumlandığı bir araçtır. Tam olarak ifade ettiği anlam kadının ilişkilerde göstereceği zaaflar ve yaşayacağı sorunlar olabilir. Kadın için yaşamda özel ve korumalı bir mevki benimseyen Doğu toplumlarında  kadının yaşam boyu düzgün ahlaklı olmasının anlamı evlenmeden önce iffetli ve sonra sadık olmasıdır.

 

BALIK

8.Ev

 

KOÇ

9.Ev

BOĞA

 10.Ev

 

İKİZLER  

  11.Ev

   RAHU

  Darapada

 

BALIK

10.Ev

 

KOÇ  

11.Ev

SATÜRN MARS

 

BOĞA  

12.Ev

İKİZLER

Yük.Burç

1Ev

JÜPİTER

KOVA  

7.Ev

AY

 

 

 

Doğum Haritası

 

Rashi

 

 

 

   YENGEÇ

    12Ev

   

KOVA  

9.Ev

VENÜS

 

 

 

 

Thrimsamsa Haritası

      

YENGEÇ

2.Ev

OĞLAK  

6.Ev

 

ASLAN  

Yük.Burç

1.Ev

 

OĞLAK

8.Ev

 

ASLAN  

3.Ev

 

YAY

  5.Ev

MARS

KETU

 

AKREP

4.Ev

 

TERAZİ

3.Ev

SATÜRN VENÜS GÜNEŞ JÜPİTER

BAŞAK

2.Ev

MERKÜR

Upapada

 

YAY

7.Ev

AY RAHU GÜNEŞ KETU

 

AKREP

6.Ev

MERKÜR

TERAZİ  

5.Ev

 

BAŞAK

4.Ev

 

Yukarıda görülen Vedic Rashi (Doğum)  haritasında Evlilik, aşk ve romantizm gezegeni VENÜS yönetici olduğu Terazi burcunda iki zararlı (Güneş-Satürn) arasında kalarak "sıkıştırılmış" (hemmed) gezegen olarak büyük zarar görmüştür. Burada evlilik için gecikme ve mesajda belirtildiği gibi cinsel amaçlı ilişkiler riski vardır. İlişki kurulan erkekleri tanımlayan "Darapada" 7.ev Arudha Yükselenidir ve burada yerleşen RAHU vardır. İlişkilerin cinsel ağırlıklı olması kaçınılmazdır. Çünkü Rahu ile Venüs arasında görünüm vardır. Bu arada 5.evde yerleşen Mars ve Ketu ile 7.evde yerleşen Ay da kadın haritasında libido gücü ve cinsel güç veriyor. Bunun sonucunda hayal kırıklıkları ortaya çıkıyor. Yaşanan Vimsottari Dasa Satürn (2006-2025) olduğundan evlilik ancak Satürn Dasa içinde gerçekleşecek ve Upapada Yükselen'de yerleşen Merkür sayesinde entelektüel bir eş bulunacaktır. Venüs, Satürn ile birlikte olmakla zarar görse de Jüpiter ile aynı evde yerleşerek olumlu sayılan bir evlilik verecektir.  Bu haritanın asıl sorunu Kala Sarpa Yoga olmasıdır. Tüm gezegenler Rahu-Ketu ekseni içinde toplanmıştır. Böyle bir haritanın sahibi yaşamın ilk yarısında sorunlar ile karşılaşır. Ketu, Yükselen Burçtan sonraki ilk 6 ev içinde yerleşerek "Kalamrita Yoga" oluşturmuş ve sorunların tüm hayata yansımalarını engellemiştir.

 

Yükselen Burç Aslan (Simha) olan haritada Mars 4.ev ve 9.ev yöneticisi olarak "Yogakaraka" gücündedir. Ancak Mars, aslan yükselen haritada "Badhaka" Evin (Zarar üretici) yöneticisidir. Aslan sabit burç olduğundan 9.ev Badhaka ev sayılır. Böylece yaşamda zarar görecek olan yaşam alanları Mars yerleşimi yani aşk, romantizm ve seks olacaktır. Burada ayrıca Ketu olduğundan gölgeli gezegen kadının kandırılmasına neden olmaktadır. Anna Karenina da kendisini sevdiğini sandığı  Vronski tarafından kandırılmıştı !

 

Vedic sisteminin şüphesiz gizemli pek çok uygulaması vardır. Örneğin "Argala" bunlardan biridir. Argala, bir ev veya gezegen üzerinde etkili olacak diğer ev veya gezegendir. Bir ev üzerinde 2.ev, 4.ev ve 11. ev etkili olacak evler olur. Yukarıda görülen haritada Evlilik evi (7.Ev)  Kova olup evlilik üzerinde etkili olacak evler  Balık (2.Ev), Boğa (4.Ev) ve  Yay (11.Ev) olacaktır. Argala konusunda 2.ev meselenin ayakta kalması için temel gereksimi gösterir. Bunun gerçekleşmesi için temel malzemeyi 4.ev gösterir. Buradaki 11.ev ise kazanmak için gerekenleri açıklar. Şimdi, Rashi haritasına bakarsak evlilik için temel gereksim Balık burcu ile görünüm yapan Merkür olup akıl ve mantık kullanılmasını işaret ediyor. Merkür kendi yönettiği Başak burcunda olduğundan akıl olgusunun çok iyi kullanılmasını belirtiyor. Evliliğin gerçekleşmesi için temel malzemeyi gösteren 4.ev Boğa burcundadır. Boğa yöneticisi Venüs aşk ve romantizm gezegeni olarak zarar görüyor. Zarar görmesine neden olan şartları ortadan kaldırmak veya engellemek gerekir. Evlilik için kazanmayı sağlayacak olanlar 11.evde yani Yay burcundadır. Burada yerleşen Mars ve Ketu görülüyor. Şu halde cinsellikte aldanmamak ve kandırılmamak gerekiyor.

 

Thrimsamsa  Haritası  Kadınsal  Zayıflıkların   Aynası   Sayılabilir

 

Kadınların evlilik vaadi ile kandırılmaları medyada bir haberin arkasından duran magazin konusu olabilir. Bunları günlük yaşamda çok sık duyarız. Böyle olayları kanunlar ciddi durumlarda cezalandırma yoluna giderler. Aslında Vedic sisteminde Thrimsamsa haritası kadının başına gelecekleri daha hayatının başlangıcında göstermektedir. Bu haritada Mars'ın yönetici olduğu burçlarda yerleşen Yükselen Burç veya Ay onun cinsel ilişkilere sıcak baktığını ve libido gücünü gösterir. Haritada Ay yerleşimi çok önemlidir. Özellikle tutulma düzleminde yerleşen Ay hayatta çeşitli cinsel  ve romantik sorunları işaret eder. Yukarıda gösterilen Thrimsamsa haritasında Ay, Rahu ve Ketu ile birlikte Yay burcunda yerleşmiştir. Ay'ın yanında yerleşen Güneş 3.ev (maceralar) yöneticisidir ve erkek temsilcisidir.Bu durumda sorunların kaynağı ortaya çıkıyor.

 

Thrimsamsa haritasında Yükselen Burç İkizler olup yönetici Merkür zararlı 6.evde (Akrep) yerleşmiştir. Akrep cinsel organlar ve libido evidir. Merkür, Rashi haritasında "Atmakaraka" gezegen olup Bölüşümlü haritadaki yerleşimi önemlidir. Burada yine kadın için kandırılmanın rolü ortaya çıkıyor. Haritanın olumlu tarafı Ay'ın Jüpiter'den görünüm alması ve gezegenin Venüs ile görünüm yapmasıdır. Bu şekilde harita sahibinin gerçekten dürüst ve inanılır kişiliği ortaya çıkmaktadır.  Koç burcunda yerleşen Mars ve Satürn 5.ev ile görünüm yaptığından başına çeşitli  romantik sorunlar ve hüsranlar getirecektir. Rashi'de Ay'ın yerleştiği nakshatra olan  "Satabisha" takımyıldızı "Rakshasa" (Demon) grubundan olduğundan mutluluk yolunda oldukça zahmet çekecektir.

 

Hayata iyimser bakmak gerekiyor. Zira beterin beteri vardır derler. Örneğin, Bhrigu Sutram kaynağında yer alan bir Vedic kuralında şunlar yazmaktadır : "Thrimsamsa haritasında Yükselen Burç veya Ay Burcunda Satürn varsa, Doğumda Ay'ın bulunduğu burç veya Yükselen Burç "Karkata" (Yengeç) ise kadın kocasına ölümcül zararlar verebilir"...