Eş   Zamanlık  veya  Karmik   Etkileşim

 

HAYATIN  İLGİNÇ  VE  MİSTİK   OLAYLARI   İÇİN   BİR  ORTAK   NOKTA  VAR  MI  ?

 

Bu haftaki Astrogündem konusunda  Carl Jung kuramı olan "Eşzamanlık" ile Vedic kuramı olan karmik etkileşimi gözümüzün içine sokan mistik yaşam olaylarına bakacağız. Jung'a göre gizemli her olayda birden fazla etkileşim noktası vardır. Çarpışan iki arabadan birinin şoförü yola 5 dk sonra çıksaydı kaza olmayacaktı gibi. Jung bu kuramını "Eşzamanlık" olarak tanımlamıştır. Birbiriyle eşzamanlık kuramında birleşmeyen ama aynı zamanda ortaya çıkan olayları da Vedic astroloji sistemi "karmik etkileşim" veya "Paralel Kader" olarak yorumlamaktadır. Birbirini tanımayan, bir akrabalık ilişkisi olmayan ve farklı yaşamlara sahip iki kişinin başına benzer bir olay gelebilir. Çarpışan arabalardaki sürücüler de birbirini tanımazlar ama Jung kuramına göre eşzamanlık teorisi onları mekan ve zaman içinde bir yerde buluşturmuştur.

 

Medya'da önemli görevlere gelmiş, çarpıcı programlar hazırlamış  TV alanında bir arkadaşım var. Hafta içinde sohbet ederken 2008 yılında başından geçen trafik kazasını anlatıyordu. 12 temmuz günü sabah Susurluk'a yaklaşırken arabası ile tek şeritli yolda karşıdan gelen araba ile çarpışmış. Yüzde yüz kazada kusurlu olduğunu ve kaza sonrası helikopter ile İstanbul'a ünlü bir hastaneye nakledilmese kesin öleceğini belirtiyordu. "Kaza sırasını net hatırlıyorum. Arabam ile yandaki yola geçip gelen arabayla kafa kafaya çarpışırken en ufak refleks gösteremedim.." Doktorlar daha sonra kurtulmasını mucize olarak nitelemişler. Ben de 2008 yılında doktorların mucize diye yorumladıkları şekilde ölümden dönmüştüm. İki olay arasında acaba nasıl bir paralellik var diyerek merak içinde arkadaşımın doğum horoskoplarını kurdum ve çarpıcı sonuçlar gördüm.

 

Batı horoskopunda 8.evde yerleşen Uranüs ile 11.evdeki Mars arasında sert kare görünüm vardı. Kaza sırasında T.Satürn ve T.Mars N.Uranüs üzerinden geçiyordu. Mars aynı zamanda horoskopta 3.evin (kısa yolculuklar) yönetici gezegenidir. Batı haritasındaki sert işaretleri görünce kaza günü evinde otursaydı acaba başına ne gelebilirdi diye düşünmeye başladım. Aslında kaza sırasında her şey gözümün önünde oldu ve engel olacak bir şey yapamadım açıklaması Jung'un eşzamanlık kuramını destekliyor. Kazada ağır yaralanan diğer arabanın şoförünün kusuru yokken "eşzamanlık" teorisi nedeniyle ölümle burun buruna gelmesi için muhakkak doğum horoskopunda karmik etkileşim işaretleri bulunmalıdır. TV programcısı arkadaşımın Vedic Rashi (Doğum) haritası ile kaza zamanındaki transitleri gösteren haritaları aşağıda verilmiştir. Yaşanan zamandaki Vimsottari Dasa "Jüpiter-Ay Dasa" olarak görülüyor. Transit haritasında Yükselen Burç (1.ev) natal (Doğumdaki) Ay'ın bulunduğu Boğa burcudur.

 

BALIK

4.Ev

JÜPİTER

KOÇ

5.Ev

BOĞA

6.Ev

AY

12.55°

İKİZLER

7.Ev

RAHU

BALIK

11.Ev

 

KOÇ

12.Ev

 

 

BOĞA

1.Ev

 

İKİZLER

2.Ev

MERKÜR

GÜNEŞ

KOVA

3.Ev

 

VEDİC

 

RASHİ

 

 

YENGEÇ

8.Ev

 

KOVA

10.Ev

 

 

 

TRANSİT

GEZEGENLER

 

12 Temmuz 2008

YENGEÇ

3.Ev

VENÜS

KETU

OĞLAK

2.Ev

SATÜRN

ASLAN

9.Ev

OĞLAK

9.Ev

RAHU

 

ASLAN

4.Ev

SATÜRN

11.38°

MARS

YAY

Yük.Burç

1.Ev

KETU

AKREP

12.Ev

VENÜS

MARS

TERAZİ

11.Ev

MERKÜR

GÜNEŞ

BAŞAK

10.Ev

 

YAY

8.Ev

JÜPİTER

AKREP

7.Ev

 

TERAZİ

6.Ev

AY

BAŞAK

5.Ev

 

 

 

Rashi (Doğum) haritasında Yükselen Burç Yay olup yönetici gezegen JÜPİTER kendi yönettiği Balık burcunda ve olumlu 4.evde yerleşmiştir. Jüpiter için yerleşim güçlüdür. Çünkü köşe (kendras) evlerden birinde ve Merkür yönetimindeki "Revati" Nakshatra (takımyıldız) içinde yerleşmiştir.Jüpiter ortaya güçlü bir harita çıkartıyor. Kariyer evi (10.ev-başak) ve ayrıca Venüs ile görünüm yaparak medya alanında başarılı bir kariyer veriyor. Ancak Jüpiter güçlü Satürn görünümü alarak ölümcül kazalarda risk oluşturuyor. Satürn 3.ev (kova) ve maraka 2.ev (oğlak) yönetici gezegenidir. Ayrıca 1.evde yerleşen KETU  yaralanmalara neden olacak kazalar için bir uyarıdır. Batı astroloji sistemindeki Mars-Uranüs sert açılarının yerini tutar. Kaza sırasında N.Ay'a göre 3.evde (yolculuklar) ve Yükselen burca göre 8.evde (ölüm) bulunması zaman olarak tehlikeyi belirtiyor.

 

Vedic astroloji sisteminin mistik tarafı olayların basit ve kolay anlaşılır işaretleri bulunmasıdır. Arkadaşım kaza zamanında "Kandaka Satürn" yaşamaktadır. Kandaka Satürn süreci T.Satürn için N.Ay'a göre köşe evlerden geçme zamanlarıdır. Bunlar aslan, akrep ve kova burcundaki transitlerdir. Aslan ve akrep burcu Satürn için "düşman" (zararlı) burçlardır. Kandaka Satürn en şiddetli zamanı N.Ay'a göre 3 derece içinde gösterir. Şayet böyle zamanda T.Satürn zararlı "Tara" içinde olursa risk iki misline çıkar. Kaza sırasında T.Satürn aslan burcunun 11.38 derecesinde ve Tara olarak "Naidhana" (ölüm) tara içindedir. Aynı şekilde aslan burcunda yer alan T.Mars, N.Mars ile kare görünüm yapmaktadır. T.Ketu ile N.Mars arasında görünüm vardır. Bunlar kaza ve yaralanma işaretleridir.

 

Sonuç olarak kazanın tüm işaretlerini görüyor ve ölümün nefesini hissediyoruz ! O halde bu kişiyi ölümden geri çeviren ve kurtaran kozmik güç ne olmuştur ?  Hayatını kurtaran  Yay burcundaki T.Jüpiter olmuştur. Gezegen bu sırada "Mitra" yani dost Tara içindeydi. Vedic kurallarına göre kozmik gökyüzü tablosunda Jüpiter Satürn ve Mars ile görünüm yapıyordu. Gezegen kurtarıcı enerjilerini vermiştir. Ayrıca yaşanan Vimsottari Dasa "Jüpiter-Ay " maraka gezegenlerin zamanı olmadığından ölümden kurtulmak gerçekleşmiştir. 2008 Yılında benzer şekilde ölümcül hasta olduğumda ben de Kandaka Satürn yaşıyordum. Arkadaşımın Vedic doğum haritası ile benim doğum haritam arasında ilginç benzerlikler göze çarpıyor. Ay Düğümleri ve Ay aynı yerlerde bulunuyor. Benzer karmik etkiler altında bulunuyoruz. Öleceğimi hissettiğim zaman astrolojinin Dasa olarak ölümü gerçekleştirmeyeceğini bildiğim için şöyle düşünmüştüm :" Ya bir yanlış yorum yaptım, ya da astroloji bir palavra !"  Sonunda kurtulduğumda hesapların da astrolojinin de doğru olduğu ortaya çıktı. Arkadaşım için doktorlar kurtulmasını mucize olarak nitelemişler. Demek ki tıp yorum yapamadığı durumlarda kozmik gerçekleri ve karmik kuralları düşünmek gerekiyor.

 

Karmik etkileşim veya karmik etkilerin varlığını gösteren diğer ilginç durum da olaylardan sonra benzer yaşam biçimlerini seçmemiz. İkimiz de dünyanın güzelliklerini ve yaşamı daha iyi hissedebilmek için diğer insanların çok ciddi buldukları olaylara farklı yaklaşmaya başladık.  Arkadaşım medyadaki işinden ayrıldı ve hobilerini yaparak yaşıyor. Daha önce ekranlardaki rekabete  şimdi gülerek bakıyorum diyor. Açık oturumlarda insanların çatışmaları ve bundan reyting almak için dönen dolapları anlatarak gülüyor. İnsanları tanıdıkça ve kaderi öğrenince bir zaman çok ciddi ve önemli gelen konular komedi sınıfına geçiyor. Örneğin iktidarı 82 yaşında bırakmamak için çırpınan Mısır Başkanı Mubarek'i ancak astroloji bilimi ile tanımak mümkündür. Aslında bir sivrisinek kadar vızıltısı çıkan ve ne olduğunu bilmeyen insanların başka insanlara zarar vermesi uğraşları  bir karmik mesele. Arkadaşıma ve bana hayat çok ciddi gözüken konuların aslında birer komedi olduğunu gösterdi. Darısı bunu henüz anlamayanların başına...