BURCA   GÖRE    PARTNER    SEÇİMİ  !

 

 

Bir gazetede Magazin Astrolojisine uygun bir haberin başlığı şöyle : "Burca göre partner seçimi fosss çıktı" Haberde bir de "Kim kiminle uyumlu ?" diye liste vermişler*. Bu listede Balık burcu için uygun burçları Yengeç-Akrep olarak göstermişler ! Şöyle bir hayatımı ve tanıdığım insanları düşündüm. Yengeç veya Akrep partnerler ile uyum sağladığımı göremedim ! Aslında gazetede bahsedilen araştırmayı Manchester Üniversitesi yaptırmış diye açıklıyorlar  ? Bilim odakları ile astrologları yeniden kapıştırmak isteyen mihrakların oyunu olsa gerek !

 

Burca göre partner seçiminde veya romantik bir ilişkide aslında hangi güçlerin rol oynadığını astroloji kurallarını ele alarak uzunca açıklamalar yapmak gereksiz. Şimdi size güncel bir örnek vereceğim. Geçenlerde aldığım bir mesajda şunlar yazıyordu : "Merhaba Yücel Bey, 

 

             Astrogündem yazılarınızı her zaman ilgiyle ve merakla okumaya devam ediyorum. “Mantığın efendisi, duyguların kölesidir” ve "Tutkunun Sonsuz Yolculuğu" başlıklı yazılarınız özellikle ilgimi çekti çünkü şu an tam bir duygusal çıkmaz içindeyim."

 

             2006 Ocak ayında tamamen tesadüfen karşılaştık, tanıştık ve hemen sevgili olduk. Bayan olarak benim ondan 5 yas büyük olmam, benim başımdan bir evlilik geçmiş olması ve çocuk sahibi olmam özellikle onun için çok büyük sorunlardı. Benim gibi biriyle evlenemezdi, ailesi beni asla kabul etmezdi. Açıkçası ben de 2. evliliğe çok sıcak bakmıyordum ve sıcak baksam dahi “onun benim aradığım hayat eşi vasıflarına sahip olmadığını "düşünüyordum...

 

              Evlilik kesinlikle olmayacaksa benim bu adamla ne işim var? sorusu hep aklımda olsa da onunla birlikte olmaktan kendimi alamıyordum ve zaman geçtikçe birbirimize bağlanmaya başladık. Ailesinden gelen baskılar sonucu benden uzaklaşmaya çalıştı. Ailesi, eş dost, arkadaşları vasıtasıyla bir çok kızla tanıştı ama hiç birinde aradığını bulamadı. Bu arada biz maalesef hala birlikteydik.

 

              Maalesef diyorum çünkü bu çok berbat durum. Mantığım bana bas bas bağırıyor, Bu adamı bırakmam ve unutmam gerektiğini biliyorum, ama yapamıyorum. Ayni şekilde o da ne beni tamamen bırakabiliyor, benden vazgeçebiliyor ne de  benimle tam anlamıyla duygularını bana vererek birlikte olabiliyor. İkimizde en doğrusunun, en mantıklısının ayrılmamız ve kendimize uygun insanlarla birlikte olmamız gerektiğini kabullensek de aramızda öyle bir bağ var ki... Bu bağ tüm mantık öğelerini reddediyor ve her defasında bir mıknatıs gibi bizi birbirimize çekiyor. Ne seninle ne de sensiz durumu....Bu tutku mudur? aşk mıdır? Sihirli görünüm müdür? bilmiyorum. İnanılmaz büyük bir iç savaşı yaşatıyor bu adam ve bu ilişki bana. Kendime saygım olsa, gururum olsa bu durumu yaşatmazdım kendime diyorum. (...)

 

               Yücel Bey , aylardır yaşadığım bu tutku, bu huzursuzluk, bu gelgitler, bu birlikte olamayış ama vazgeçemeyiş transitlerin bir oyunu mu bize? Bunun bir sonu olacaktır muhakkak öyle değil mi? Zaman meselesi mi bu sadece? (...)Bizi bir başkasına yönlendirecek transitleri mi beklemek mi lazım? Sabır mıdır bunun çözümü?  (...)  Aşk aslında hiç yokmuş da ben mi varsaymışım ?

                Saygılar ve iyi çalışmalar.."

 

               Mesajda yer alan Kadın ve erkek kimliklerini saklı tutmak için sadece doğum tarihlerini veriyorum. Kadın, 10 Haziran 1974 ve Erkek 25 Kasım 1979 tarihinde doğmuşlar. Buna göre Kadın İkizler ve Erkek de Yay burcu. Magazin astrolojisine göre "Kim kiminle uyumlu" tablosunda İkizler için Terazi ve Kova ; Yay burcu için Koç ve Aslan yazıyor ? Bu durumda mesajda yer alan Kadın ve Erkek için hiç bir şans gözükmüyor !  Aslında hoşlanma, aşk, tutku, nefret ve kin gibi insani duyguların çözümü horoskopların arasındaki ilişiklerden analiz edilmelidir. Magazin astrolojisi veya bazı bilim adamlarının (!) gözlemlerine bakarsak aşkın kimyasında kim bilir daha neler arayacağız ?

 

                Aşağıda Kadın ve Erkek için hazırlanan Batı tipi (Tropik Zodyak) Eşleşim (Synastri) horoskopu görülmektedir. 

 

 

Aşkın başlangıcı gibi gücünü de yansıtan Chiron (Şiron) transitleri ile görünümleri Batı sistemi bir horoskopta tüm aradığımız yanıtları vermektedir. Vedic (Hint) astroloji sistemine göre Kadın ve Erkek arasında "Ruh Eşi" yerleşimleri ve görünümleri vardır. Vedic sisteminde "Karmik Eş" görüşü ağır basar ve birbirine tutku ile bağlı eşler için çok önemli bir işarettir.

 

Yukarıdaki Eşleşim horoskopunda Kadın Venüs'ü ile Erkek Şiron'u kavuşum yapmaktadır. Magi Astrolojisine göre bu bir "Cinderella Linkage" yani Sihirli Görünümdür. Eşleşim haritasında Kadın Şiron'u ile Erkek Venüs ve Neptün'ü arasında üçgen (trine) görünüm vardır. Bunlar da birer Sihirli görünümdür ve büyük bir aşkın ve tutkunun işaretidir.

 

Batı astroloji sisteminde ilişkilerde rol oynayan önemli bir işaret daha göze çarpmaktadır. Kadın Ay'ı ile Erkek Ay' arasında kavuşum vardır. Şimdi bu ilişkinin sonu ne olacaktır sorusunu yanıtlamak için  Chiron transitlerine bakacağız. 2007 Yılında Kadın haritasında ilişkileri yönlendirecek önemli bir transit görünümü yoktur. Erkek horoskopunda 2007 yılının sonbaharında transit Chiron ile natal Chiron sert kare görünüm yapacaktır. T.Chiron aynı süreçte Yükselen ile kare açı yapacaktır.  İşte kaderin gezegenlere verdikleri rol budur.  İlişki bitecektir ancak bunun başka bir tetikleyicisi daha olmalıdır. Bu sırada T.Aydüğümleri N.Aydüğümü düzlemi ile ters yönde kavuşum yaparken T.Satürn de 4.evdeki Kuzey Düğümü ile kavuşum yapmaktadır. Ayrılığın nedeni aile baskısı ve soydan gelen etkilerdir.

 

Aşkın kimyası sadece burç uyumu ile çalışan bir düzene sahip olsaydı işimiz ne kadar kolay olurdu ! Gerçek çok daha karmaşık ve mistiktir. Karmaşık oluşu ortaya tutku yüzünden yaşamına son veren Anna Kararina'lar çıkartır...

 


(*) Vatan Gazetesi - 28.03.2007 "Burca göre partner seçimi fos çıktı"