Türkan  Saylan'ın  Karmik   Görevi   

 

 

BAZILARI  DÜNYAYA  KARMİK  BİR  GÖREV  İLE  GELİRLER  AMA  ONLARI  ANLAMAYANLARIN  ÇOĞU   İNANÇLI   OLDUKLARINI  SANAN  İNSANLARDIR

 

 

Sevgili Astromistik okurları,  dünyaya karmik bir görev ile gelen insanları tanımak için Vedic astroloji bir kılavuz sayılır. Bu hafta yazımda karmik görevi olan kişilerle en fazla uğraşanların kendilerini inançlı sanan kişiler olduğunu göstereceğim. Hayatı TV dizisi olarak sunulan Türkan Saylan, laik düzeni savunmak için kurulmuş  ÇYDD kurucularından bir kadın doktor olarak tanınmıştır. Onu asıl ünlü yapan yaşam mücadelesi cüzzam hastalığı ile savaşıdır. Türkan Saylan 13 Aralık 1935 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Vedic Rashi (Doğum) haritasında hayatını, savaşlarını ve yaşam sonunu dizi filmde anlatılır gibi izliyoruz. Aşağıda Türkan Saylan'ın Vedic Rashi ve Navamsa haritasını görüyoruz. Doğum tarihindeki Vimsottari Dasa  "Satürn-Merkür Dasa" oluyor. 18 Mayıs 2009 tarihinde  kanser yüzünden vefat ettiğinde yaşadığı Vimsottari Dasa  "Mars-Mars Dasa" olarak dikkat çekiyor.

 

BALIK

2.Ev

KOÇ

3Ev

BOĞA

4.Ev

İKİZLER  

5.Ev

KETU

BALIK

4.Ev

GÜNEŞ MERKÜR KETU

KOÇ  

5.Ev

MARS

BOĞA  

6.Ev

 

İKİZLER

7.Ev

 

 

KOVA

Yük.Burç 

1.Ev

SATÜRN

 

Doğum Haritası

 

Rashi

 

13 Aralık 1935

   YENGEÇ

    6.Ev

AY

KOVA  

3.Ev

 

 

 

Navamsa Haritası

 

YENGEÇ

8.Ev

 

OĞLAK  

12.Ev

MARS

 

ASLAN  

7.Ev

T.SATÜRN

 

OĞLAK

2.Ev

VENÜS SATÜRN

ASLAN

9.Ev

 

 

YAY

  11.Ev

RAHU

AKREP

10.Ev

JÜPİTER GÜNEŞ MERKÜR

TERAZİ

9.Ev

VENÜS

Ghati Yük

 

BAŞAK

8.Ev

YAY

Yük.Burç

1.Ev

 

AKREP

12.Ev

JÜPİTER

 

TERAZİ

11.Ev

 

BAŞAK

10.Ev

AY

RAHU

 

 

Türkan Saylan'ın Vedic Rashi ve Navamsa haritasının ilk bakışta gösterdiği yaşam olaylarını ve akışını aşağıda maddeler içinde vereceğim ;

 

(a) Yükselen Burç Kova olup burada yerleşen Satürn iskelet sistemini temsil eder. Gezegen aynı zamanda 12.ev (Oğlak) yöneticisi olduğundan bununla bağlantılı sağlık sorunlarını gösterir. Türkan Saylan kemik hastalıkları çekmiştir.Ayrıca 10.evde (Akrep) yerleşen JÜPİTER 12.ev yönetici gezegeni Satürn görünümü alıyor. 6.ev (Yengeç) yönetici gezegeni Ay ile görünüm yapıyor ve 5.Ev ile 8.ev (ikizler-Başak) yönetici gezegeni Merkür ile birlikte olduğundan kanser hastalığını işaret ediyor.  Jüpiter akrep burcunda ve 4.ev (Boğa) ile görünüm yaptığından göğüsler ve 5.ev yöneticisi Merkür vasıtası ile karaciğer ve Ay ile görünümü de yine göğüsler ile ilgili kanser hastalığını gösteriyor. Yaşam sonu bu hastalıktan gelmiştir. Jüpiter doğum haritasında Maraka ev olan 2.Ev (Balık) yönetici gezegenidir. Maraka ev ölüm getiren ev işaretidir. Ölüm zamanında transit Satürn  haritada aslan burcunda gösterilmiştir.

 

(b) Rashi'de 10.evde (Akrep) yerleşen Güneş ve Merkür tıp alanlarında yapılacak kariyer göstergesidir. 10.ev yönetici gezegeni Mars 12.evde (Oğlak) yerleşerek kariyerde diğer insanlar tarafından itici bulunan alanları benimsetir. Türkan Saylan cüzzam (Lepra) hastalığı ile ilgili tıp kariyer alanlarını seçmiştir. 10.evde yerleşen JÜPİTER "Vargottama" gezegen olduğundan kariyer alanında isim sahibi yapmıştır. Ayrıca ün ve şöhret yerleşimi olan "Ghati Lagna" (Yükselen) Terazi burcunda yerleşmiştir ve bu evde burcun yönetici gezegeni ve "Yogakaraka" gücündeki VENÜS onun isim sahibi olacağını açık şekilde göstermektedir.

 

(c) Rashi haritasında çok önemli bir Yoga vardır : "Bhagyavahana Yoga". Yükselen burcun (Kova) yönetici gezegeni (Satürn) 1.evde  ve 9.evin (Terazi) yönetici gezegeni (Venüs) 9.evde yerleşerek Yoga oluşturmuştur. Bu Yoga çok iyi karma sahibi olan kişiyi gösterir. Vedic sisteminde Yoga için "Tanrı tarafından kutsanmış ve görevlendirilmiş kişi" tanımı yapılır.

 

(d) Rashi haritasında Rahu (Kuzey Düğümü) ve Ketu (Güney Düğümü) evlerinin yönetici gezegenleri "Karmik Kontrol Gezegenleri" olur. Rahu,  Yay burcunda ve Ketu İkizler burcunda olduğundan Jüpiter ve Merkür Karmik Kontrol Gezegenleri olacaktır. Jüpiter ve Merkür birlikte kariyer evindedir ve bu yerleşim çok önemlidir. Karmik görevi olan ve bunu kariyerinde ortaya koyan insanların işaretidir.  Bundan başka Merkür 29 derecede yerleşmiştir. Rashi'de "Atmakaraka" gezegendir.  Bu yerleşim ruhun dünyevi yaşamda entelektüel üstünlük ve ilahi iletişim peşinde olacağını ve bunu tıp mesleğinde yapacağını gösteriyor. Karmik görev ile dünyaya gelen ve bunu başarmak için hayatını adayan kişilik göstergesidir.

 

(e) Vedic haritaların işaret ettikleri dünyevi olaylara bakarsak Yogakaraka VENÜS erken çağda (1957) evlilik vermiştir. Navamsa haritasında değişken burçta (İkizler) bulunan evlilik evi (7.ev) iki evlilik getirmiştir. Vargottama gücündeki Jüpiter ile İkizler yani erkeksi burçta yerleşen 5.ev 2 erkek çocuk sahibi yapmıştır. Kardeşler evi olan 3.ev üzerinde Venüs görünümü "Karma  Dharma Adhipati" oluşturduğundan 4 kardeş sahibi yapmıştır. Kendi yönettiği Yengeç burcunda yerleşen AY seçkin, güçlü ve otoriter bir anne işaretidir. Çünkü Ay aynı zamanda "Pushya" nakshatra (takımyıldız) içinde yerleşmiştir.

 

Yaşam sonu Mars Dasa başında geliyor. Mars, Rashi'de 12.evde  yerleşmiş ve Navamsa'da 12.ev (Akrep) yönetici gezegeni olarak "Maraka" sayılır.Ölüm tarihinde T.Satürn aslan burcunda görülüyor. Bu ev Yükselen burca göre 7.ev ve N.Ay'a göre 2.ev olarak maraka  evlerde sayılır.

 

Ergenekon soruşturmasında adı duyulan Türkan Saylan için medyada şu satırlar yazılıyor :  "Ergenekon soruşturmasının 12.dalgası O'nun evine de uğradı. Bilgisayarlarına ve tüm evraklarına el kondu. Kemoterapi sonrası 21 nisan'da kameraların karşısına çıktı ve sözlerini şöyle bağladı :"Bizim şimdi ölmememiz lazım.." Türkan Saylan 74 yıllık ömründe idealizmin peşinde koşarken her zaman tercihlerini savundu ve "Hiç birinden dolayı pişman değilim" dedi. Vedic doğum haritası tüm hayatını ayna gibi yansıtmaktadır. Son olarak bir yerleşimi yorumlayalım. Satürn ile 8.ev (Başak) yönetici gezegeni Merkür arasındaki görünüm için şu yorum bulunur : "Yetmiş beş yıllık bir hayat verecektir.."

 

Hayat bizim için hazırlanan rolü oynamaktan ibarettir. Yeni bir konuda buluşmak üzere hoşça kalın.

 

Astrolog  Özlem  SÜGEN