GEZEGENLERİN    ENERJİLERİNİ    DÜZELTEN     TAŞLAR

 Vedic (Hint) astrolojisinde önemli bir gezegenin doğum haritasındaki zararlı yerleşimi yaşamın bazı süreçlerinde insanın talihini etkiler ve olması beklenen olaylar ya gecikir ya da hayal kırıklığı ile son bulur şeklinde açıklanan kuralını  yaşamda düzeltmek mümkündür.

 

Bu noktada aklımıza gelen ilk soru şu olacaktır : “Bu bir yazgı değişimi değil midir ?” Yazgının insanlık tarafından incelenen binlerce yıllık serüveninde değişimi konusunda en fazla etkili olacak iki yol bulunmuştur. Bunlardan bir tanesi “Mantras” adı verilen ve zarar gören gezegenin enerjilerini düzeltmek için söylenen dualardır. İnsanın köklerinden gelen ve yetişmesi sırasında en fazla etkili olan din perspektifi onu koşullandırmıştır. Bu nedenle Mantras’lar Hindu olmayan kişiler için pratik bir çekicilik taşımazlar. Oysa, zararlı gezegen enerjilerini düzeltmek için kullanılan diğer yol, değerli taşlardan yapılan takıların taşınması her dinden insan için kolayca kullanılacak bir Vedic yöntemidir.

 

Yazgının değişimi veya düzeltilmesi zarar veren gezegenin negatif enerjilerinin perdelenmesi veya talihin desteklenmesi anlamını taşır. Bu konuda en fazla önem verilen gezegen Jüpiter olarak ortaya çıkar. Bolluk, bereket, genişleme ve büyüme(erişim) gezeni olan Jüpiter talihin bir numaralı anahtarıdır. Doğum horoskopunda Jüpiter yerleşimi zararlı olan birisi perdelenen veya engellenen talihini düzeltmek için sarı safirden yapılan ve altın bir çerçeveye yerleştirilen bir yüzük takmalıdır. Vedic astrolojisinde taşınacak taşın karadı ve hangi parmağa takılacağı, ne zaman takılacağı özel bir hesaplama yöntemi ile bulunur. Kadınlar için Jüpiter taşı olan sarı safirden yapılacak yüzük sol el işaret parmağında takılır.

 

 

 

Gezegen enerjilerini düzeltmek için oldukça göze çarpan Jüpiter yüzüğünü kullanması açısından ünlü Hollywood oyuncusu ve şarkıcısı Hilary Duff’ın portresine bakacağız. Yukarıdaki resme bakanlar değerli bir taşın gösteri yaptığı bir zenginlik işaretini görebilirler. Bundan başka oyuncunun göz rengine uygun gösterişli bir taşın sergilendiğini düşünebilirler! Oysa Hilary Duff kariyerinde talihin oynadığı rolü çeşitli deneyimlerle yaşayarak öğrenmiş ve bu olguyu desteklemek için Jüpiter taşının en gösterişli ve göz alıcısını seçmiştir.

 

28 Eylül 1987 tarihinde Houston (Teksas) da dünyaya gelen Hilary Duff’un doğum horoskopunda Jüpiter Koç burcunda ve Terazinin son derecesindeki Merkür ile karşıt pozisyonda yerleşmiştir. Vedic horoskopunda 3 ve 6. evlerin yöneticisidir. Batı tipi horoskopta Mars-Uranüs karesini göz önünde tutarsak talihin önemli rolü olacağını kabul ederiz. Özellikle araba kullanırken başına gelen kazalar için Jüpiter desteğine şiddetle ihtiyacı vardır.

 

Hilary Duff talihini desteklemek ve zararlı enerjileri düzeltmek için sarı safirden gösterişli bir yüzük seçmiştir. Hayatını incelediğimizde  bir Sinderella öyküsünü görebiliriz. Kariyer başarıları Jüpiter talihini yükselten sarı safir yüzüğün etkisini göstermektedir.  Gezegenlerin büyüsünü bozacak her durumun bir kurtarıcı kahramanı olması ilginçtir. Ancak, bunlar zengin ve refah toplumlarının bireylerinin seçimleri olmaktadır !

 

Aşağıda kaderi değiştirmek ve zararlı gezegen enerjilerini düzeltmek için takı olarak kullanılacak taşlar ve hangi gezegen için yararlı oldukları açıklanmaktadır.  Takı olarak seçilecek taş doğum haritasında zararlı yerleşimde olan ve Dasa yöneticisi olarak görev yapan gezegenin taşı olacaktır.  Hangi taşın ne zaman takılacağı konusu Vedic analiz yapılarak belirlenir. Aşağıda bununla ilgili bir örnek verilmiştir.

 

Gezegenler  ve  Takı  taşları

    Kırmızı Yakut  (Manimya)  : GÜNEŞ için kullanılan takıdır. Yakut altın bir yüzük üzerinde en küçüğü 3 karat olarak takılmalıdır. İnsana isim, şöhret, ün kazandırır.  Dinçlik, kuvvet, gayret ve enerji verir. Erdem, fazilet ve meziyet yükseltir. İçtenlik, sıcaklık, samimiyet ve liderlik gücü verecektir. Normal rengi kırmızıdır. Enerjileri ile ülser, yüksek ateş, gut ve romatizma hastalıklarına iyi gelir.

 

 

  İnci (Moti)  :  Ay'dan oluşan zararlı enerjileri gidermek için kullanılır. Zihin gücünü yükseltmek. İyi uyumak ve uyku hastalıklarını yenmek için yararlıdır.  Hafızayı güçlendirmek, bellek için gelişim sağlamak, göz hastalıkları ve kalp hastalıklarına karşı koymak için inci taşımak faydalıdır. Bunlardan başka evlilik yaşamında ahenk ve uyum sağlamakta, seks gücünü yükseltmekte kullanılır. Talihi desteklemesi ve melankoliyi azaltması da yararları arasındadır.

Kırmızı Mercan (Moonga)  : Kırmızı mercan Mars taşıdır.  Kullanılma sırasında zamanla insana cesaret ve girişim gücü aşıladığına inanılır. Bundan başka kan ile bağdaşık hastalıkları tedavi ettiği ve yardımcı olduğu bilinir.  Maddi yaşamda tatmin olmak ve mutluluk duymak gibi etkileri olur. Mars ile birlikte anılan yüksek ateş ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı yararlıdır.

 

 

 

Zümrüt (Panna)  : Yeşil zümrüt Merkür taşıdır. Bilgi yeteneklerini, entellektüelliği ve beyin gücünü yükseltir. Hafıza, iletişim, sezgi duyarlığı ve öğrenme kabiliyeti gibi beyne ait fonksiyonları kuvvetlendirir. Yeni evli çiftlerin bu taşı takmamaları önerilmektedir. Evli çiftler arasında seks arzularına zarar verebilir.

Topaz : Topaz en geniş şekilde kullanılan taşlardan bir tanesidir. En fazla maddi (finans) alanlarında insana faydası olur. Bir çeşit Jüpiter taşıdır. Topaz ayrıca evlenmesinde sorunlar çıkan kızlar için en olumlu partner bulmakta faydalı olur. Topaz kullanırsa evlenmesi çabuklaşır. Normal olarak sarı renkli bir taş olup insana görüş genişliği (vizyon) ve fakirliğe karşı korunma verir. Bundan başka melankoli, zorluk ve sıkıntılara karşı negatif enerjileri onarmaktadır.

Elmas (Heera)  : Lüks yaşamda kullanılan en seçkin taş olarak elmas bilinir. Lüks ve konfor yöneticisi Venüs'ün taşıdır. Bu taşın kişinin değerini yükselttiği, adını, şöhretini  ve sanat yeteneklerini büyüttüğü bilindiğinden sanatçıların taşıdır.Bu taşın insandaki erotik gücü de kuvvetlendirdiği bilinir. Bundan başka şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, zührevi hastalıklar, rahim hastalıkları ve deri hastalıkları için faydalıdır.

Sarı Safir (Pukhrai)  :Vedic astrolojinin bilinen en faydalı taşlarından bir tanesidir. Jüpiter taşı olarak bilinir. Yukarıda aktris Hilary Duff'un  sol el işaret parmağında görülmektedir. Pek çok düzeltici gücü olana bir taş olup negatif gezegen enerjilerini düzeltmektedir. Öncelikle maddi alanlarda (finans) güç verir ve insanı zenginleştirir. Varlık, para, servet, ün, şöhret ve büyük başarılar verir. Özellikle yaşamda çok yüksek yerlere gelmiş yetenekli insanların seçtikleri bir taşdır.

 

Mavi Safir (Neelam)  : Mavi safir taşı Satürn için kullanılır. Gezegenin zararlı enerjilerini ve kötü etkilerini düzeltir ve iyileştirir. Kullanıcı için her yönden statü (mevki) yükselmesi verdiği belirtilir. Bazen insana tamamen ters etkiler verebildiği ve dikkatli kullanılması gerektiği uyarılır. Tam olarak kullanmaya karar vermeden önce 1 hafta bir test kullanımı yapılması önerilmektedir. Mavi safir taşı insana sağlık, varlık, uzun bir yaşam, mutluluk verecek ve aynı zamanda kaybedilen servet varsa bunları yeniden kazanmasını sağlayacaktır. Mavi safir taşının başka bir özelliği de kısır kadınlar için verimlilik vermesidir.

 

 

Lal taşı (Gomede)  : Zararları geniş bir alana yayılan ve oldukça yoğun olarak Rahu için kullanılan bir taş olup yaşamdaki tüm beklentilerin gecikmesini önlemek ve arzuların tam olarak tatmin olmasını sağlamakta kullanılır. Lal taşı başarı için beklemek yerine daha kısa bir süreç içinde gerçekleşmesini temin eder. Lal taşının rengi bal renginin benzeridir. Rahu ve satürn zararlı enerjilerini gidermekte yararlıdır.  İştahı açmakta, cinsel arzuları tetiklemekte, düzgün sağlık vermekte, varlık ve mutluluk katkısında faydalı olduğu belirtilmektedir.

 

 

Kedigözü taşı (Lahasunya)  : Kedigözü taşı Ketu'dan kaynaklanan zararlı etkileri ve Mars'ın oluşturduğu hastalıkları kökünden silip temizlemekte kullanılır.  Gizli düşmanlardan korunmayı, mistik tehlikelerden ve hastalıklardan sakınmayı gerçekleştirir. Özellikle nedeni bilinmeyen ruhsal sağlık bozukluklarında ve dengesizliklerde faydalı olmaktadır.  Bu taşın spekülasyon alanlarında, borsa gibi uğraşlarda da faydalı enerjiler verdiği söylenir.

 

 

Kala Sarpa  Yüzüğü  : Rasi haritasında Kalsarpa Yoga varsa taşınması gereken özel bir yüzüktür. Lal ve Kedigözü taşından yapılır. Kalsarpa Yoga negatif enerjilerinden arınmayı sağlar.

 

 


TAKI     TAŞLARI     NASIL    SEÇİLİR  ?

 

Takı taşları doğum horoskopu yerleşimleri ve yaşanan Dasa yöneticisinin analizi ile yapılacak bir hesaplamaya göre kullanılır ve elde hangi parmakta taşınacağı, nasıl bir madenden yapılmış yüzükte konulacağı  açıklanır. Aşağıda bu hesaplamaya ait bir örnek verilmiştir.

 

20 Aralık 1975 günü saat 20:30'da Adana'da dünyaya gelen bir kadın için kariyer başarısı sağlamakta kullanacağı astra takı taşı ve Yanta hesaplamasını yapacağız. Bunun için önce doğum horoskopu (Rasi) kurulacaktır.

 

 

 

BALIK

9

JÜPİTER

KOÇ

10

 KETU

BOĞA

11

MARS

İKİZLER

12

KOVA

8

 

VEDİC

 

RASİ

 

 

 

YENGEÇ

Yük.Burç

1

AY

SATÜRN

OĞLAK

7

ASLAN

Yük.Burç

2

YAY

6

GÜNEŞ

MERKÜR

AKREP

5

Rahu

TERAZİ

4

VENÜS

RAHU

BAŞAK

3

 

Yaşam alanına  uygun takı taşının bulunması için örnek Vedic horoskopu

 

Rasi haritasında Kariyer evi 10.evdir. İş alanı, meslek, kariyer itibarı, komuta, şeref, güç ve yetki bu ev tarafından temsil edilir. Yukarıda hazırlanan Doğum haritasında onuncu ev Koç burcundadır.  Burcun yönetici gezegeni MARS olur. Kariyer evinde zararlı gezegen KETU yerleşimi vardır.  Ayrıca Kariyer evini yöneten Mars zararlı gezegendir. Mars 11.evde (Boğa) yerleşmiştir. Bu durumda Mars gezegeni güçlendirilmelidir.  Mars "Yogakaraka" gez<egendir. Çünkü 5.ev ve 10.evi yönetir. Mars ne kadar kuvvetlenirse  kariyer başarısı o kadar yüksek olacaktır.

 

Bu durumda Mars için Astro takı taşı olan Kırmızı Mercan (Corel)  ve Mars Yantra yaşam boyu taşınmalıdır. Bunlar hayatın her sürecinde daha fazla başarı ve servet getirecektir.  Astro takı taşı kırmızı mercan ve Yantra gezegenin kötü etkisini zayıflatacaktır.

 

Mars taşı kırmızı mercan bulunan bir yüzükte 9-11-12 gramlık taş bulunacak montür gümüşten olacaktır. Yüzük ilk kez salı günü sabah güneş doğduktan sonra takılır. Bu sırada aşağıda Mantras 11 defa okunur.

" Om Kram kreem Krom sah Bhaumay Namah "

Mercan taşı insanın cesaretini yükseltir, maceralı faaliyetlerinde yardımcı olur. Küçük kardeşlerle uyumu sağlar. Sağlık olarak yüksek tansiyon, öksürük, kalp hastalıklarını tedavi etmekte yardımcı olur. Mars takısını taşırken Zümrüt ve Mavi safir bulunan ziynetler takılmaz. Mars yüzüğü kadınlarda sol el yüzük parmağında takılır. Mars Yantra ise kolye gibi boyunda taşınır.

 

 

Örnek Astro Takı Taşı Analizi    (Tıklayın)

 

 

 

Y A N T R A

 

Zararlı gezegen yerleşimlerinden ve zararlı görünümlerden dolayı negatif enerjiler üreten gezegenleri düzeltmek için kullanılan  bir Vedic uygulaması "YANTRA" adını taşır. Aşağıda açıklanan gezegenlerin düzeltilmesinde kullanılan Yantra'lar bakır, gümüş veya altın bir levha üzerinde işlenir ve bir zincir ile boyunda taşınır. Buradaki Yantra simgesinin sayısal bölümü levhaya işlenmelidir. Yantra'lar için daha basit uygulama bir yazıcı çıktısı alarak çalışma masası üzerinde tutmak veya bilgisayarda masa üstünde her zaman görülecek bir yere yerleştirmektir. Yantra bölümünde her gezegen için Vedic "Mantra"lar da belirtilmiştir. Mantra gezegen düzeltimi için kutsal sözlerdir.

 

 

 

JÜPİTER YANTRA

Jüpiter veya Brihaspati Yantra  Jüpiter’in zararlı etkilerini gidermek, yatıştırmak ve yansız kılmak için kullanılır. Doğum haritasında yerleşen Jüpiter zararlı ise Brihaspati yantra mükemmel sonuçlar verir.  Yantra gezegenin negatif (olumsuz) enerjilerini giderecek ve güçlü olmasında rol oynayacaktır.  Jüpiter yantra iş hayatında ve kariyer olaylarında faydalıdır.

 

Jüpiter’in rol oynadığı sağlık sorunları ve komplikasyonlar arasında karaciğer komplikasyonları,  aşırı şişmanlık ve kilo almak,  kansızlık ve şeker hastalığı sayılabilir.

 

Jüpiter Yantra 5 sayısı üzerinde kurulmuştur. Yarı toplam 27 olup tamamı 81 dir. Bu sayılar Jüpiter periyotlarında önemlidir ve yol gösterici olurlar.

 

Jupiter Mantra : "Om Graang Greeng Grong Sahe Guruve Namah

 


 

 

Astro takı taşı ve Yantra konusunda daha geniş bilgiler edinmek için VEDİK ASTROLOJİ kitaplarımızın tümünün yer aldığı VEDİK CD satın alabilirsiniz. Astro takı taşı ve Yantra kullanılması sahip olduğunuz horoskop üzerinde hesaplanır. Bunun için analiz yapılması gerekir.