Yantra  (Tıklayın)

 

GEZEGENLERİN  ENERJİLERİNİ  DÜZELTEN   TAŞLAR

 Vedic (Hint) astrolojisinde önemli bir gezegenin doğum haritasındaki zararlı yerleşimi yaşamın bazı süreçlerinde insanın talihini etkiler ve olması beklenen olaylar ya gecikir ya da hayal kırıklığı ile son bulur şeklinde açıklanan kuralını  yaşamda düzeltmek mümkündür.

Bu noktada aklımıza gelen ilk soru şu olacaktır : “Bu bir yazgı değişimi değil midir ?” Yazgının insanlık tarafından incelenen binlerce yıllık serüveninde değişimi konusunda en fazla etkili olacak iki yol bulunmuştur. Bunlardan bir tanesi “Mantras” adı verilen ve zarar gören gezegenin enerjilerini düzeltmek için söylenen dualardır. İnsanın köklerinden gelen ve yetişmesi sırasında en fazla etkili olan din perspektifi onu koşullandırmıştır. Bu nedenle Mantras’lar Hindu olmayan kişiler için pratik bir çekicilik taşımazlar. Oysa, zararlı gezegen enerjilerini düzeltmek için kullanılan diğer yol, değerli taşlardan yapılan takıların taşınması her dinden insan için kolayca kullanılacak bir Vedic yöntemidir.

Yazgının değişimi veya düzeltilmesi zarar veren gezegenin negatif enerjilerinin perdelenmesi veya talihin desteklenmesi anlamını taşır. Bu konuda en fazla önem verilen gezegen Jüpiter olarak ortaya çıkar. Bolluk, bereket, genişleme ve büyüme(erişim) gezeni olan Jüpiter talihin bir numaralı anahtarıdır. Doğum horoskopunda Jüpiter yerleşimi zararlı olan birisi perdelenen veya engellenen talihini düzeltmek için sarı safirden yapılan ve altın bir çerçeveye yerleştirilen bir yüzük takmalıdır. Vedic astrolojisinde taşınacak taşın karadı ve hangi parmağa takılacağı, ne zaman takılacağı özel bir hesaplama yöntemi ile bulunur. Kadınlar için Jüpiter taşı olan sarı safirden yapılacak yüzük sol el işaret parmağında takılır.

 

Gezegen enerjilerini düzeltmek için oldukça göze çarpan Jüpiter yüzüğünü kullanması açısından ünlü Hollywood oyuncusu ve şarkıcısı Hilary Duff’ın portresine bakacağız. Yukarıdaki resme bakanlar değerli bir taşın gösteri yaptığı bir zenginlik işaretini görebilirler. Bundan başka oyuncunun göz rengine uygun gösterişli bir taşın sergilendiğini düşünebilirler! Oysa Hilary Duff kariyerinde talihin oynadığı rolü çeşitli deneyimlerle yaşayarak öğrenmiş ve bu olguyu desteklemek için Jüpiter taşının en gösterişli ve göz alıcısını seçmiştir.

 

28 Eylül 1987 tarihinde Houston (Teksas) da dünyaya gelen Hilary Duff’un doğum horoskopunda Jüpiter Koç burcunda ve Terazinin son derecesindeki Merkür ile karşıt pozisyonda yerleşmiştir. Vedic horoskopunda 3 ve 6. evlerin yöneticisidir. Batı tipi horoskopta Mars-Uranüs karesini göz önünde tutarsak talihin önemli rolü olacağını kabul ederiz. Özellikle araba kullanırken başına gelen kazalar için Jüpiter desteğine şiddetle ihtiyacı vardır.

 

Hilary Duff talihini desteklemek ve zararlı enerjileri düzeltmek için sarı safirden gösterişli bir yüzük seçmiştir. Hayatını incelediğimizde  bir Sinderella öyküsünü görebiliriz. Kariyer başarıları Jüpiter talihini yükselten sarı safir yüzüğün etkisini göstermektedir.  Gezegenlerin büyüsünü bozacak her durumun bir kurtarıcı kahramanı olması ilginçtir. Ancak, bunlar zengin ve refah toplumlarının bireylerinin seçimleri olmaktadır !

 

Aşağıda kaderi değiştirmek ve zararlı gezegen enerjilerini düzeltmek için takı olarak kullanılacak taşlar ve hangi gezegen için yararlı oldukları açıklanmaktadır.  Takı olarak seçilecek taş doğum haritasında zararlı yerleşimde olan ve Dasa yöneticisi olarak görev yapan gezegenin taşı olacaktır.  Hangi taşın ne zaman takılacağı konusu Vedic analiz yapılarak belirlenir. Aşağıda bununla ilgili bir örnek verilmiştir.

 

Gezegenler  ve  Takı  taşları

 

 

    Kırmızı Yakut  (Manimya)  : GÜNEŞ için kullanılan takıdır. Yakut altın bir yüzük üzerinde en küçüğü 3 karat olarak takılmalıdır. İnsana isim, şöhret, ün kazandırır.  Dinçlik, kuvvet, gayret ve enerji verir. Erdem, fazilet ve meziyet yükseltir. İçtenlik, sıcaklık, samimiyet ve liderlik gücü verecektir. Normal rengi kırmızıdır. Enerjileri ile ülser, yüksek ateş, gut ve romatizma hastalıklarına iyi gelir.

 

  İnci (Moti)  :  Ay'dan oluşan zararlı enerjileri gidermek için kullanılır. Zihin gücünü yükseltmek. İyi uyumak ve uyku hastalıklarını yenmek için yararlıdır.  Hafızayı güçlendirmek, bellek için gelişim sağlamak, göz hastalıkları ve kalp hastalıklarına karşı koymak için inci taşımak faydalıdır. Bunlardan başka evlilik yaşamında ahenk ve uyum sağlamakta, seks gücünü yükseltmekte kullanılır. Talihi desteklemesi ve melankoliyi azaltması da yararları arasındadır.

 

Kırmızı Mercan (Moonga)  : Kırmızı mercan Mars taşıdır.  Kullanılma sırasında zamanla insana cesaret ve girişim gücü aşıladığına inanılır. Bundan başka kan ile bağdaşık hastalıkları tedavi ettiği ve yardımcı olduğu bilinir.  Maddi yaşamda tatmin olmak ve mutluluk duymak gibi etkileri olur. Mars ile birlikte anılan yüksek ateş ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı yararlıdır.

Zümrüt (Panna)  : Yeşil zümrüt Merkür taşıdır. Bilgi yeteneklerini, entellektüelliği ve beyin gücünü yükseltir.

Hafıza, iletişim, sezgi duyarlığı ve öğrenme kabiliyeti gibi beyne ait fonksiyonları kuvvetlendirir. Yeni evli çiftlerin bu taşı takmamaları önerilmektedir. Evli çiftler arasında seks arzularına zarar verebilir.

Topaz : Topaz en geniş şekilde kullanılan taşlardan bir tanesidir. En fazla maddi (finans) alanlarında insana faydası olur. Bir çeşit Jüpiter taşıdır. Topaz ayrıca evlenmesinde sorunlar çıkan kızlar için en olumlu partner bulmakta faydalı olur. Topaz kullanırsa evlenmesi çabuklaşır. Normal olarak sarı renkli bir taş olup insana görüş genişliği (vizyon) ve fakirliğe karşı korunma verir. Bundan başka melankoli, zorluk ve sıkıntılara karşı negatif enerjileri onarmaktadır.

Elmas (Heera)  : Lüks yaşamda kullanılan en seçkin taş olarak elmas bilinir. Lüks ve konfor yöneticisi Venüs'ün taşıdır. Bu taşın kişinin değerini yükselttiği, adını, şöhretini  ve sanat yeteneklerini büyüttüğü bilindiğinden sanatçıların taşıdır.Bu taşın insandaki erotik gücü de kuvvetlendirdiği bilinir. Bundan başka şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, zührevi hastalıklar, rahim hastalıkları ve deri hastalıkları için faydalıdır.

Sarı Safir (Pukhrai)  :Vedic astrolojinin bilinen en faydalı taşlarından bir tanesidir. Jüpiter taşı olarak bilinir. Yukarıda aktris Hilary Duff'un  sol el işaret parmağında görülmektedir. Pek çok düzeltici gücü olana bir taş olup negatif gezegen enerjilerini düzeltmektedir. Öncelikle maddi alanlarda (finans) güç verir ve insanı zenginleştirir. Varlık, para, servet, ün, şöhret ve büyük başarılar verir. Özellikle yaşamda çok yüksek yerlere gelmiş yetenekli insanların seçtikleri bir taşdır.

Mavi Safir (Neelam)  : Mavi safir taşı Satürn için kullanılır. Gezegenin zararlı enerjilerini ve kötü etkilerini düzeltir ve iyileştirir. Kullanıcı için her yönden statü (mevki) yükselmesi verdiği belirtilir. Bazen insana tamamen ters etkiler verebildiği ve dikkatli kullanılması gerektiği uyarılır. Tam olarak kullanmaya karar vermeden önce 1 hafta bir test kullanımı yapılması önerilmektedir. Mavi safir taşı insana sağlık, varlık, uzun bir yaşam, mutluluk verecek ve aynı zamanda kaybedilen servet varsa bunları yeniden kazanmasını sağlayacaktır. Mavi safir taşının başka bir özelliği de kısır kadınlar için verimlilik vermesidir.

 

Lal taşı (Gomede)  : Zararları geniş bir alana yayılan ve oldukça yoğun olarak Rahu için kullanılan bir taş olup yaşamdaki tüm beklentilerin gecikmesini önlemek ve arzuların tam olarak tatmin olmasını sağlamakta kullanılır. Lal taşı başarı için beklemek yerine daha kısa bir süreç içinde gerçekleşmesini temin eder. Lal taşının rengi bal renginin benzeridir. Rahu ve satürn zararlı enerjilerini gidermekte yararlıdır.  İştahı açmakta, cinsel arzuları tetiklemekte, düzgün sağlık vermekte, varlık ve mutluluk katkısında faydalı olduğu belirtilmektedir.

 

Kedigözü taşı (Lahasunya)  : Kedigözü taşı Ketu'dan kaynaklanan zararlı etkileri ve Mars'ın oluşturduğu hastalıkları kökünden silip temizlemekte kullanılır.  Gizli düşmanlardan korunmayı, mistik tehlikelerden ve hastalıklardan sakınmayı gerçekleştirir. Özellikle nedeni bilinmeyen ruhsal sağlık bozukluklarında ve dengesizliklerde faydalı olmaktadır.  Bu taşın spekülasyon alanlarında, borsa gibi uğraşlarda da faydalı enerjiler verdiği söylenir.


TAKI  TAŞLARI  NASIL  SEÇİLİRLER  ?

 

Takı taşları doğum horoskopu yerleşimleri ve yaşanan Dasa yöneticisinin analiziyle yapılacak bir hesaplamaya göre kullanılır ve elde hangi parmakta taşınacağı, nasıl bir madenden yapılmış yüzükte konulacağı  açıklanır. Aşağıda bu hesaplamaya ait bir örnek verilmiştir.

 

Aşağıdaki şekilde Yükseleni Terazi burcunda olan haritadaki yerleşimler gösterilmektedir. Bu şekildeki örnekler harita yorumunda size deneyim kazandıracaktır.

 

  Merkür

    6.Ev

    Güneş

     7.Ev

 

 Venüs

  Rahu

  Jüpiter Ay

    5.Ev

 

 

 

 

 Ketu

   3.Ev

 

 

Yük.Burç

1.Ev

 

   Satürn

    Mars

   12.Ev

 

Gezegenlere uygun takı taşının bulunması için örnek Vedic horoskopu

 

Yukarıda verilen haritada zararlı yerleşime ve görünümlere sahip olan gezegenler Merkür, Mars ve Satürn’dür. Merkür, zararlı (6.ev) olması ve iki zararlı gezegen olan Mars ve Satürn ile görünüm yapması bakımından olumsuz etkilenmiştir. Gezegenlerin bakış açıları birbirine yakın olduğundan zararlı etkiler daha da şiddetlidir. Bu haritanın sahibi Merkür’ü güçlendirmek için yeşil zümrüt takabilir ve bunu yaşamı boyunca taşıyarak güçlü Merkür etkilerini hissedebilir. Eğer, böyle bir önlem almazsa Merkür 6., 9 ve 12. Evlerde zararlı etkisini gösterecektir.  12. Ev Merkür’ün kendi evi olduğundan Satürn ve Mars tarafından tahrip edilmesi gezegen için daha önemlidir. Böyle sorunlar özellikle Merkür periyotlarında (Dasa ve Bhukti) daha yüzeye çıkacaktır. Merkür’ün en etkili olduğu 31-32 yaşlarında da baskı hissedilecektir.

 

Aynı haritada Mars da özellikle daha zayıf görülmektedir. Muzır (zararlı) yerleşim olan 12. Evde ve düşman burçtadır. Yerleşimi burcun son derecesi içindedir. Satürn ile zorlu bir kavuşum yapmaktadır. Buradaki tek olumlu görünümü Merkür ile olan Mars 12., 4. ve 9. evlere de zarar vermektedir.

 

Bu olayda Mars’ı güçlendirecek takının zamanlaması çok hassas bir seçimdir. Çünkü Mars güçlenirse görünüm yaptığı Merkür ve Satürn de etkilenecektir. Bu nedenle Mars’ın taşı olan kırmızı mercan, Mars periyotlarında (Mars dasa ve bhukti) ile 27-28 yaşlarında takılmalıdır.

 

Satürn’ gelince ; bu gezegen de zayıflamış ve kötü etkilenmiştir. 12. Evdedir ve Mars tarafından kavuşum yapılmaktadır. Satürn tarafından 12., 6. ve 7. evler de zararlı bakışlar almaktadır. Bu durumda Merkür ve Mars zarar görmeden Satürn güçlendirilemez. Bu nedenle Satürn takısı olan mavi safir sadece 35-36 yaşlarında ve de Satürn periyotlarında (Satürn Dasa ve Bhukti) taşınabilir.

 

Yukarıdaki örnekte gezegen etkilerini düzeltmek için takılacak taşların hangi madenlere yerleştirileceği sorusu sorulursa, Güneş de hafiften etkilendiğinden seçilecek maden altın olmalıdır.

 

Örnek Astro Takı Taşı Analizi

 

Doğum haritasına göre Astro takı taşının cinsinin ve ne zaman kullanılacağının hesaplanmasını okuyabilirsiniz.

 

Y A N T R A

 

Zararlı gezegen yerleşimlerinden ve zararlı görünümlerden dolayı negatif enerjiler üreten gezegenleri düzeltmek için kullanılan başka bir Vedic uygulaması "YANTRA" adını taşır. Aşağıda açıklanan gezegenlerin düzeltilmesinde kullanılan Yantra'lar bakır, gümüş veya altın bir levha üzerinde işlenir ve bir zincir ile boyunda taşınır. Buradaki Yantra simgesinin sayısal bölümü levhaya işlenmelidir. Yantra'lar için daha basit uygulama bir yazıcı çıktısı alarak çalışma masası üzerinde tutmak veya bilgisayarda masa üstünde her zaman görülecek bir yere yerleştirmektir. Yantra bölümünde her gezegen için Vedic "Mantra"lar da belirtilmiştir. Mantra gezegen düzeltimi için kutsal sözlerdir.

 

JÜPİTER YANTRA

Jüpiter veya Brihaspati Yantra  Jüpiter’in zararlı etkilerini gidermek, yatıştırmak ve yansız kılmak için kullanılır. Doğum haritasında yerleşen Jüpiter zararlı ise Brihaspati yantra mükemmel sonuçlar verir.  Yantra gezegenin negatif (olumsuz) enerjilerini giderecek ve güçlü olmasında rol oynayacaktır.  Jüpiter yantra iş hayatında ve kariyer olaylarında faydalıdır.

Jüpiter’in rol oynadığı sağlık sorunları ve komplikasyonlar arasında karaciğer komplikasyonları,  aşırı şişmanlık ve kilo almak,  kansızlık ve şeker hastalığı sayılabilir.

Jüpiter Yantra 5 sayısı üzerinde kurulmuştur. Yarı toplam 27 olup tamamı 81 dir. Bu sayılar Jüpiter periyotlarında önemlidir ve yol gösterici olurlar.

Jupiter Mantra : "Om Graang Greeng Grong Sahe Guruve Namah

SATÜRN YANTRA

 Satürn (Shani) Yantra Satürn gezegeninin zayıf veya zararlı yerleşimi nedeniyle ortaya çıkacak sorunları gidermek, negatif enerjileri yatıştırmak ve düzeltmek için kullanılır. Satürn doğum horoskopunda (Rashi) zararlı yerleşimde ise veya Sadesati yaşanıyorsa veya transit olarak zararlı bir evde ise ve insan derin bir depresyon hissediyorsa  Satürn yantra kullanmak fayda sağlar.

 Satürn’ün rol oynadığı sağlık sorunları ve komplikasyonlar arasında felç ve inme, delilik ve cinnet,  kol ve bacakların incinmesi, kanser, tümörler, kalp ağrıları, romatizma, bronşit vs sayılabilir.

Satürn Yantra 7 sayısı üzerinde kurulmuştur. Yarı toplam 33 olup tamamı 99 dur. Bu sayılar Satürn periyotlarında önemlidir ve yol gösterici olurlar.

Satürn(Shani) Mantra: "Om Preeang Preeng Prong Sahe Shanischaraya Namah"

RAHU  YANTRA

Rahu Yantra gezegenin zararlı yerleşimlerini ve etkilerini düzeltmek için kullanılır. Ruhsal sorunlar, delilik ve cinnet, felç, inme,  eklem yerleri incinmeleri, kanser, tümörler, kalp ağrıları, romatizma ve bronşit gibi sağlık sorunları için faydalı olur.  Diğer sorunlar öfke krizleri,  evi terk etmek, tatminsizlik, korku kompleksleri, yalancılık, ağır çalışma,  ikametgah değişimi ve  işçilerden  mutlu olmamak gibi konular gelir.

               Rahu Mantra: "Aum bhram bhrim bhraum sahe rahave namah."

          Rahu Yantra insanı ruhsal olarak destekler. Düşmanları ve rakipleri üzerinde etkili olmasını sağlar.  Devlet kişilerinden ve otoritelerden zarar gelmesini önler ve yardımcı olmalarını sağlar.  Rahu tarafından ortaya çıkartılan hastalıklardan korunmayı sağlar.

          Rahu Yantra 8 sayısı üzerinde kurulmuştur. Yarı toplam 35 olup tamamı 105 dir. Bu sayılar Rahu periyotlarında önemlidir ve yol gösterici olurlar.

KETU  YANTRA

Ketu Yantra gezegenin zararlı yerleşimlerini ve etkilerini düzeltmek için kullanılır.  Ketu zararlı etkiler verecek yerleşime sahip ise kullanılır.  Ketu Yantra’nın kullanılması ruhsal olarak oldukça sağlıklıdır.  Ketu Yantra düşmanları yenmek, iş hayatında başarı sağlamak  ve her türlü olumlu sonuç almak için kullanılır.

Ketu Mantra: "Aum sram srim sraum sahe ketave namah"

Ketu tarafından sebep olunan diğer komplikasyonlar arasında şunlar yer alır ; yalnızlık duygusu,  depresyonlar, alerjiler,  zorlu işlerin üstesinden gelmek ve kendini tanıtma zorlukları,  otoriteler ile çıkan sorunlar ve Ketu tarafından neden olunan hastalıklar.

Ketu Yantra 9 sayısı üzerinde kurulmuştur. Yarı toplam 39 olup tamamı 117 dir. Bu sayılar Ketu periyotlarında önemlidir ve yol gösterici olurlar.

VENÜS  YANTRA

Venüs veya “Shukra Yantra” gezegenin zararlı yerleşimlerini düzeltmek için hazırlanmıştır.  Psikolojik olarak zihin düzenini ve sağlığını temin etmek, karşı cinsin aşk ve romantizmini oluşturmak ve  saygıyı çoğaltmak için faydalı sayılır.

Venüs (Shukra) Mantra: "Aum dram drim draum sahe shukraya namah. "

 Venüs’ün rol oynadığı sağlık sorunlarında ve komplikasyonlarda böbrekler ve böbrek taşları başta gelir.  Bundan başka göz ve görme sorunları, kadınlarda yumurtalık sorunları, seks organlarının zayıflıkları ve  aybaşı sorunları ve düşük yapmak gibi olaylardır.

Venüs Yantra 6 sayısı üzerinde kurulmuştur. Yarı toplam 30 olup tamamı 90 dır. Bu sayılar Venüs periyotlarında önemlidir ve yol gösterici olurlar.

MARS  YANTRA

Mars Yantra (Mangal yantra) Mars gezegeninin zararlı yerleşimleri ve bundan ortaya çıkacak zararlı enerji ve etkileri düzeltmek için kullanılır.  Kadın ve erkekler için evlilikte ortaya çıkacak sorunlar, boşanma ve ilişkilerdeki anlaşmazlıklar için yantra kullanılır.

Mars (Mangala)  Mantra: "Aum kram krim kraum sah bhaumaya namah."

Mars Yantra  keza çocuk düşürme (düşük) olaylarında,  çocuksuzluk olaylarında, ağır borç yükü altında olanlar için ve hayatı cehenneme çeviren ağır olaylarda kullanılır. Mars Yantra benzer sorunlarda ruhsal olarak insanı destekler ve zararları küçük hasarlar ile atlatmasını sağlar.

İnsanın içinde bulunduğu ağır şartlardan kurtulması ve konforlu bir yaşam sürmesi için ayrıca kullanılır. Tüm çabalara karşın başarı sağlanamayan durumlarda, Mars’ın zarar vereceği horoskop yerleşimlerinde ve insanı çok sinirli yapan durumlarda kullanılması gerekir.  Hastalıklarda özellikle yüksek tansiyon durumlarında, kazalarda ve yaralanmalarda faydalar sağlar. Doğum haritasında eğer Mars Yükselen Burç, Dördüncü ev, Yedinci Ev ve 12i.evde yerleşirse Mars Yantra kullanılması gerekir. Mars’ın 1,4,7,8,12.evlerde yerleşmesi ile oluşan „Mars Baskısı“ (Kujadosha) zararlı etkileri evlilikte zararlar oluşturur. İşte böyle harita sahipleri de Mars Yantra kullanması yarar sağlar. Kujadosha etkisini gidermek için en iyi yolun Yantra kullanmak olacağı söylenir.

Mars tarafından tetiklenen diğer komplikasyonlar arasında yaralar, tümörler,  kurdeşen, sivilceler, kan hastalıkları, gırtlak hastalıkları, kulak hastalıkları, enfeksiyonlar, yüksek tansiyon için Yantra faydalar sağlar.

Mars Yantra 3 sayısı üzerinde kurulmuştur. Yarı toplam 21 olup tamamı 63 dir. Bu sayılar Mars periyotlarında önemlidir ve yol gösterici olurlar.

GÜNEŞ  YANTRA

 Güneş  (Surya) Yantra gezegenin zararlı yerleşimlerinde ve görünümlerinde negatif enerjileri düzeltmek için kullanılır.  Güneş Yantra insan zihnini düzeltmek, otoriteler ile anlaşmazlıklardan zarar görmemek ve düşmanları yenmek için kullanılır.  Güneş’in zararlı yerleşimlerinden oluşan negatif enerjileri gidermek için yararlıdır.

Güneş Mantra "Om Ghrinee Surya Aditya Namah".

Güneş doğum haritasında kötü bir yerleşime sahip ise bu Yantra’nın kullanılması önerilmektedir.  Ayrıca görme zayıflıklarında,  baş ağrıları (migren) ve kan dolaşım hastalıklarında,  kemik zayıflıklarında,  kalp çarpıntılarında ve  kışkırtıcı olaylarda kullanılır.

Güneş Yantra 1 sayısı üzerinde kurulmuştur. Yarı toplam 15 olup tamamı 45 dir. Bu sayılar Güneş periyotlarında önemlidir ve yol gösterici olurlar.

MERKÜR  YANTRA

 Merkür (Budh) Yantra  gezegenin zararlı yerleşimlerinden oluşan negatif enerjileri düzeltmek için kullanılır.  Konuşma kusurları ve sorunlarında kullanılması fayda sağlar.

Merkür Mantra: Aum bram brim braum sah budhaya namah

Merkür tarafından tetiklenen sağlık sorunları  akıl ve zihin hastalıkları, aşırı sinirli olmak ve gerilimler,  kekelemek ve konuşma özürleri  ve ses telleri ile ilgili sorunlar sayılabilir.

Merkür Yantra 4 sayısı üzerinde kurulmuştur. Yarı toplam 24 olup tamamı 72 dir. Bu sayılar Merkür periyotlarında önemlidir ve yol gösterici olurlar.

AY  YANTRA

Ay (Chandra)  Yantra gezegenin zararlı yerleşimlerinden oluşan negatif enerjileri düzeltmek için kullanılır.  Yantra arkadaşlığı ve dostluğu destekler ve karşıt cins (sex) ile uyuşmakta faydalar sağlar. Özellikle Ay haritada zararlı görünümler alıyorsa kullanılmalıdır.

Ay MANTRA: "Om Shraang Shreeng Shrong Sahe Chandramase Namha"

Ay tarafından tetiklenen sağlık sorunları arasında  idrar yolları enfeksiyonları, zihinsel denge gevşekliği ve sorunları, akıl hastalıkları, aşırı sinirli olmak, boğaz sorunları (guatr), astım ve bronşit  gelir.

Ay Yantra 2 sayısı üzerinde kurulmuştur. Yarı toplam 18 olup tamamı 54 dür. Bu sayılar Ay periyotlarında önemlidir ve yol gösterici olurlar.