64. Navamsa'nın    Mistik    Rolleri

 

 

  HAYATIMIZDAKİ  OLAĞANDIŞI  OLAYLARI  YORUMLAMAK  İÇİN   ELİMİZDEKİ  EN  GÜÇLÜ  ARAÇ  NEDİR  ?

 

 

Bir Hintli Vedic astrolog 64.Navamsa tanımında şunları yazmış ; "Ne Dasa'lar ne de transitler beni etkiliyor. 64.Navamsa hayatın olağanüstü olaylarını yorumlamakta daha büyük avantaj sağlıyor..". Internet dolaşımında buna benzer ilgi çeken açıklamaları her zaman görebiliriz. Ancak bu yorumcuların zayıf kaldıkları nokta bir astroloji kuralını açıklarken verdikleri örneklerin çok güdük kalması oluyor. Bu konuda görüşümü her zaman aynı kalıplar içinde vermeye bakarım. İnsanların çoğu hayatlarında olağandışı olarak işaret edilecek önemli bir şey yaşamıyorlar. Bunun da nedeni yaşamlarının basit ve heyecansız olmasıdır. Bazı okurlar doğum zamanı tespitinde verdikleri bilgilerin işe yaramadığını öğrendiklerinde; "Ama siz Atatürk'ün doğum tarihini hesaplamışsınız ?" diye savunmaya geçerler. Atatürk'ün hayatının ne kadar çok olaylarla dolu olduğunu ve  birinin bile normal bir insanın hayatında bir kere bile yaşanmayacağını düşünemezler ! Bu bakımdan astroloji kurallarını sıralayan ama verdikleri örnekler çok basit olan astrologlara kızmamak gerekiyor. Hayatları bir ofis içinde geçen pek çok insan çarpıcı bir deneyim yaşaması için Mars'a gidecek ilk astronot olmak zorunda değildir ama heyecanlı bir aşk yaşaması bile şansa kalan bir özelliktir. Oysa, astrolojiyi anlamak ve çözmek örneklerle olur. Örneklerin de uydurma değil hayatın çarpıcı iniş ve çıkışlarından derlenmesi gerekir. İşte,  64.Navamsa'yı anlamak bu şekilde mümkündür. Esrarlı bir kimliği vardır ama bunu yorumlamak için hayatta bir şeyleri yaşamak ve görmek gerekir.

 

Nedir 64.Navamsa ?  Vedic astroloji'de Rasi ve tüm Bölüşümlü (Divisional) horoskoplarda farklı bir yere düşen bir noktadır. Bu nedenle yaşamın her alanında farklı bir yorumu olur. Örneğin Navamsa haritasında 64.Navamsa ile kavuşum yapan transit Satürn yıllarca süren bir aşk beraberliğini sonlandırır evliliği bitirir. Navamsa evlilik horoskopu olduğundan buradaki yorum aşk, romantizm ve evlilik üzerine yapılır. Kariyer haritası olan Dasamsa Bölüşümlü haritasında (D10) ise yorum doğal olarak iş hayatı üzerinde olacaktır. Sağlık haritası olan Shasthamsa (D6) haritasında yorum sağlık konusunda olacaktır. Görüldüğü gibi her bölüşümlü haritada farklı evlerde yerleşen 64.Navamsa bu bakımdan mistik bir işaret sayılabilir.

 

Eğer Yükselen Burç ilk navamsa'ya düşerse böylece 63.cü navamsa 7.evin son navamsası olacaktır ve 64.navamsa 8.evin 1.navamsası olur. Eğer eşit ev sistemi ele alınırsa 8.evin navamsa çizgisi 64.navamsa olur. Yükselen burç Yay olan bir haritada Yay'dan itibaren 8.Ev Yengeç olur. Yengeç'ten itibaren 3.navamsa Başak olur. Böylece Başak 64.Navamsa olur. Bu durumda Navamsa Yükselenine göre 4.eve düşer. Transit Satürn 64.Navamsa noktasından geçerken haritanın türüne göre hayatın çok önemli bir kaybı veya kötü olayı ortaya çıkacaktır. Bu konudaki görüşleri tartarsak Yükselen Burca göre tespit edilen 64.Navamsa yerine Ay Yükselen burca göre hesaplanan 64.Navamsa çok daha zararlı ve meşum sayılmaktadır. Eğer Navamsa haritasında Ay yerleşimi akrep'te olursa 64.Navamsa bu noktadan itibaren 4.evde yani Kova burcunda olur. Buradan  veya bu noktaya göre trikona evinden (5.ev) geçen T.Satürn gerçek bir bela  nedeni sayılır.

 

Jagannatha Hora Vedic astroloji programını kullanırken 64.Navamsa yerleşimlerini otomatik olarak bulabilirsiniz. Bunun için ana pencerede yer alan "edith" tıklanır. Açılan yeni pencerede "Special Point" (Özel Nokta) seçmesi tıklanır. Yeni pencerede Special Point yazısını 64.Navamsa olarak değiştirip  bir simge işareti verip (örneğin 64N) açı hanesine de 210 yazmanız yeterlidir. Burada aynı zamanda istenen noktaya göre seçim yapılabilir. Yükselen Burç isteniyorsa "Lagna" seçilir. Ay Yükselen isteniyorsa "Moon" seçilir. Burada örnek olarak vereceğimiz olayların yorumları için Ay Yükselen seçmesi yapılmıştır. Hayatınızdaki olayları yorumlamak için denemeler yaparken Yükselen Burç ile Ay Yükselene göre noktanın bazen gizemli şekilde bir yerde  birleştiğini görebilirsiniz.
 

BALIK

4.Ev

64.Nav.

KOÇ

5.Ev

AY

 

 

BOĞA

6.Ev

JÜPİTER

MERKUR

İKİZLER

7.Ev

 

 

BALIK

5.Ev

SATURN

VENUS

 

KOÇ

6.Ev

 

 

BOĞA

7.Ev

MERKUR

64.Nav

T.SATURN

İKİZLER

8.Ev

 

 

KOVA

3.Ev

MARS

 

VEDİC

 

DASAMSA (D10)

 

(İş ve Kariyer olayı)

 

Dasa : Satürn-Güneş

YENGEÇ

8.Ev

KETU

VENUS

T.SATÜRN

KOVA

4.Ev

 

VEDİC

 

SHASTHAMSA (D6)

 

(Tecavüz ve Sağlık Bozulması

 

Dasa : Merkür-Ketu

YENGEÇ

9.Ev

 

OĞLAK

2.Ev

RAHU

 

ASLAN

9.Ev

MARS

OĞLAK

3.Ev

KETU

RAHU

ASLAN

10.Ev

YAY

Yük.Burç

1.Ev

GÜNEŞ

AKREP

12.Ev

 

 

 

TERAZİ

11.Ev

 

BAŞAK

10.Ev

SATÜRN

 

YAY

2.Ev

JUPITER

 

AKREP

Yük.Burç

1.Ev

GÜNEŞ

AY

TERAZİ

12.Ev

 

BAŞAK

11.Ev

MARS

 

 

 

1) Örneklere geçmeden önce bir açıklama yapmamız gerekiyor. T.Satürn ile 64.Navamsa ilişkisi kurulunca birden meşum bir olayın ortaya çıkacağını düşünmek hatalı olur. Daha önceden olayların tetiği çekilmiş olabilir. Satürn bu noktada sonu hazırlar. Son olarak Navamsa horoskopunda hem Ay Yükselen hem de Yükselen Burç yerleşimine göre 64.Navamsa evinden T.Satürn geçmekte olan bir bayan evliliğinin büyük bir deprem geçirdiğini ve boşanmayı planladığını açıklamıştı. Bu olayın T.Satürn belirli bir yere geldiği zaman başladığını düşünmek hatalı olur. Olay daha önce T.Satürn N.Venüs evinden geçerken başlamış olabilir. Ancak son darbeyi 64.Navamsa vuracaktır. Buradaki önemli ayrıntı transit veya Dasa olarak ortada bir işaret veya belirti yokken böyle bir olayın ortaya çıkması insanları şaşırtır. Olayı yaşayan kişi de olayı yaşadığı Dasa ile çözmeye çalışıyordu. Çünkü dişe dokunur başka bir astroloji işaret yoktu. İşte bu konuda 64.Navamsa'nın ne kadar gizemli bir rol oynadığını görüyoruz.

 

2) Dasamsa yani Kariyer (D10) haritasının verildiği örnek bir iş sorunu ile ilgilidir. Düzmece evraklar hazırlanarak işine son verilen kişi aslında kanuna aykırı işler yapan büyük bir sanayi kuruluşunda çalışırken sorunları kurcalamaya başlayınca işinden olmuştur. Olay devletin en yüksek kurumuna bildirilmiş, taraflar birbiriyle mahkemelik olmuş ve haritanın sahibi için olayın üzerinin adalet tarafından örtülmesi önemli kayıplar doğurmuştur. Olay 2005 yılının ortasında olduğunda T.Satürn Yengeç burcundaydı ve yaşanan Dasa Satürn - Güneş olarak gözüküyordu.  Dasamsa (Kariyer) haritasında 64.Navamsa Balık burcunda yerleşmiştir. T.Satürn Yengeç burcundadır. Bu durumda 64.Navamsa evine göre trikona yani 5.evdedir. Bu da risk bölgesidir. Böylece Dasamsa  yani iş haritasında T.Satürn ile kritik görünümü yapan 64.Navamsa işin kaybedilmesine, mahkemelere ve resmi  yüksek makamlar ile çeşitli sorunlara neden olmuştur.

 

3) Shasthamsa yani Sağlık (D6) haritasında ise durum daha vahimdir. Haritanın sahibi 2000 yılında tecavüze uğramış ve bu olay onun ruhsal sağlığını bozmuştur. Bu olayı hangi Vedic haritasında görebiliriz ? Yaşam alanlarına bağlı olarak çeşitli Vedic bölüşümlü haritalar vardır. Böyle bir olayın sağlık gibi çok önemli yaşam olayına bağlanması gerekir. Diğer yaşam alanlarında ortaya çıkacak sonuçlar tecavüz gibi bir olayda sağlık sorunları çıkartacaktır. Çünkü adaletin bile çözüm sunamadığı geri almış toplumlarda zarar görmek telafisi olmayacak şekilde sağlığı bozar. İşkenceden geçenleri düşünün. Hangi mahkeme bunları yapanları cezalandırmıştır ? Bu ülkenin yargıçları ruhen insanları sakat bırakan suçluları serbest bırakmakta yarışmışlardır. Bu nedenle adaletin olmadığı bir zamanda tecavüzün sonucu sağlık haritasından incelenmelidir.

 

Shasthamsa haritasında 64.Navamsa Boğa burcunda yerleşmiştir. Olayın gerçekleşme zamanında transit Satürn Boğa burcundadır. Böylece gezegen 64.Navamsa evindedir. Meşum bir olayın ortaya çıkma zamanıdır. Bu arada Boğa burcunda yerleşen Merkür 8.evin (İkizler) yöneticisidir. 8.Ev cinsel olguların yönetilme yeridir. Bu konuda olaya 8.ev yöneticisinin karışması ayrıca kötü olayın ne olacağını gösteriyor. Merkür zihin yöneticisidir ve 64.Navamsa ile birlikte yerleşmesi Satürn tetiklemesi sonucunda olayların ruhsal izlerinin ortaya çıkacağını haber veriyor. Haritadaki Satürn yerleşimi de Balık burcundadır ve Boğa burcu ile görünümü vardır. Satürn ile Boğa burcu yöneticisi Venüs birliktedir. Olayın içine Venüs de karışıyor. Olay cinsel özellikleri gösteriyor. 12.Evin (Terazi) yöneticisi olan Venüs  hem Satürn ile birlikte hem de Mars görünümü alıyor. Kötü olayın bir de şiddet kullanımı vardır. Böylece ortaya çıkan her şeyin yorumunu yapabiliyoruz. 64.Navamsa gerçekten esrarlı bir yerleşimdir.

 

64.Navamsa ile ilgili web sayfalarında çeşitli bilgiler bulabilir ve açıklamalar okuyabilirsiniz ama burada verilen örneklerin benzeri bir olay göremezsiniz. Astromistik bu konuda çok farklı bir yerdedir.

 

 

© Yücel Sügen 2012- www.astromistik.com  (Kaynak göstererek kullanılabilir)