Hint   Astrolojisinde  Amavasya  Tithi   Dosha   Bilmecesi

 

 

Astroloji'de tutulmalar (ekliptik) insan kaderinde önemli roller oynarlar. Bunlar içinde Güneş ve Ay tutulmaları ilk sırada gelir. Sel felaketleri, depremler, yanardağ patlamaları, uçak kazaları ve diğer olağan dışı olayların tutulmalar ile ilgisi daima araştırılmıştır. 11 Temmuz 2010 tarihindeki tam Güneş tutulmasının ardından dünyayı çeşitli doğal afetlerin sarması tutulmalara daha fazla ilgi çekmiş gözüküyor.

 

İnsan yaşamında doğum zamanında ortaya çıkan başka ilginç bir olay daha vardır ve kaderi etkiler. Vedic (Hint) astrolojisinde bu olayın adı "Amavasya Tithi Dosha" olarak bilinir. Kadın ve erkek haritalarında Mars Baskısı (Kujadosha) ne kadar önemli ise, Amavasya Tithi Dosha da bunun kadar önemlidir. Haritadaki etkisi tıpkı Mars Baskısı gibi evliliği sona erdirebilir. Hatta bu işaretin olduğu horoskopun sahibi eşine aşık ve tutkun olabilir ve büyük yıkıma uğrayabilir. Benzer şekilde horoskop yerleşimi insanın kariyerini ezebilir ve mevkisini neden kaybettiğini çözemez !

 

Amavasya Tithi Dosha etkisini anlamak için öncelikle Güneş ve Ay'ın enerjilerinin ilginç bir etkisini anlamak gerekiyor. Vedic sisteminde bunun adı "Tithi" olarak bilinir. Doğumda Ay'ın Güneş'e göre yerleşimi ve parlaklık durumudur. Batı astrolojisi etkileri incelerken Güneş ve Ay'ı birlikte yorumlamaz. Vedic sisteminde Güneş ve Ay'ın  16 farklı görünümü vardır ve bunlara Tithi adı verilir. Örneğin yeni ay durumunda tithi  "Sukla Pratipat" olur. Dolunay durumunda tithi ise "Krishna Pratipat" olmuştur. Vedic sistemi Güneş ve Ay için enerjilerinin birlikte etkili oldukları tithi durumunu ortaya çıkartmıştır. Bu durumlara dikkat edilmezse başarılı bir yorum yapılamaz.

 

Güneş ve Ay yerleşimlerine göre ortaya çıkan tithi durumlarına benzemeyen çok farklı bir yerleşim daha vardır. Bunun adı Amavasya Tithi'dir.  Güneş ile birlikte kavuşumda olan gezegenin belirli bölümünün karanlıkta kalmasıdır. Amavasya durumuna giren gezegenler  sadece Ay, Merkür ve Venüs olur. Vedic sisteminde Amavasya doğumun Güneş (Baba) ve Ay (anne) etkilenmesi sonucunda çocuğun doğumunun ebeveynlerin yaşamlarında sorunlara neden olacağı ileri sürülür. Onları maddi sıkıntılara sokabilir veya başka sorunlar oluşturur. Bu bir çeşit Ay tutulması olduğundan gezegenlerin temsil ettiği yaşam alanlarına zarar verecektir. Amavasya tithi dosha Vedic sisteminde çok önemlidir ve zararlarından kurtulmak için özel iyileştirme yöntemleri bile kullanılır. Aşağıda, amavasya tithi dosha olan bir Vedic doğum haritasının ortaya çıkarttığı sorunları göstereceğiz. Haritanın sahibi 29 Şubat 1976 tarihinde dünyaya gelen bir bayandır. Kimliğini saklı tutmak için diğer doğum bilgilerini vermedik.

 

BALIK

3.Ev

 

KOÇ

4.Ev

JÜPİTER

KETU

BOĞA

5.Ev

MARS

 

İKİZLER  

  6.Ev

 

 

BALIK

8.Ev

KOÇ  

9.Ev

JÜPİTER

RAHU

BOĞA

10Ev

İKİZLER

11.Ev

VENÜS

 

KOVA  

2Ev

AY

7.03˚

GÜNEŞ

16.10˚

 

 

Rashi

 

(Doğum)

 

 

   YENGEÇ

   7.Ev

SATÜRN

   

   

KOVA  

7.Ev

GÜNEŞ

 

 

 

Navamsa

 

YENGEÇ

12.Ev

MERKÜR SATÜRN

 

OĞLAK  

Yük.Burç

1.Ev

VENÜS MERKÜR

ASLAN  

8.Ev

 

 

OĞLAK

6.Ev

 

ASLAN

Yük.B.

1Ev

YAY

  12.Ev

AKREP

11.Ev

TERAZİ

10.Ev

RAHU

 

BAŞAK

9.Ev

YAY

5.Ev

AY

AKREP

4.Ev

 

TERAZİ  

3.Ev

KETU

BAŞAK

2.Ev

MARS

 

 

 

Rashi'de Tithi belirlenmesi için Güneş ve Ay yerleşimlerine bakılır. Bu konuda daha iyi anlaşılması için Ay ve Güneş boylam derecelerini de verdik. Güneş ve Ay Amavasya Tithi Dosha oluşturmuşlardır. Bu yerleşimde haritadaki  Amavasya tithi RAHU tarafından yönetilir. Rahu ışık veren gezegenler (Luminaries) olarak kabul edilen Güneş ve Ay için zorlu etkiler hazırlayan gezegendir. Ay Düğümleri ile Ay ve Güneş arasında sıkı bir mücadele olduğu kabul edilir ve bu durumda Ay ve Güneş büyük bir önem kazanmaktadır. Ay horoskopta zihin, sosyal  çevre ve etkileşimler, imaj, varlık, bütünsel olumluluk,  güç ve para akışını yönetir. Amavasya Tithi yönetici gezegeni Rahu olunca Ay şiddetli ve  iki misli etkilenen gezegen olur. Bu sonuç varlık ve serveti etkiler ve tüm mücadeleye rağmen verimli sonuç alınamayan olayları çıkartır. “Amavasya Tithi Dosha” adı verilen Güneş-Ay yerleşimi en fazla varlık ve servet alanlarını, fakirliği etkiler ve bu nedenle haritanın zarar gören yani negatif etkiler altında olmasının iyileştirilmesi gerekir. Amavasya Tithi Dosha evlilikteki Mars Baskısı (Kuja Dosha) kadar önemli bir horoskop gerçeğidir.

 

Haritanın sahibi kişi evlenmiş ve bir süre sonra çok sevdiği eşinden ayrılmak zorunda kalmıştır. Bu olay onu hayatta en fazla üzen konulardan biri olmuştur. Bunun nedeni amavasya tithi dosha'nın evlilik alanlarını etkilemesidir. Rashi'de belirtilen enerjilerin varlığı evlilikte ancak 35 yaşından sonra denge sağlanmasını gösterir. Daha erken yaşlarda yapılan evlilik boşanma ile sonuçlanır. Rashi'de Ay Yükselen (Chandra Lagna) hesabına göre 7.ev olan aslan burcunun yönetici gezegeni Ay ile birlikte yerleşmiştir ve amavasya tithi dosha oluşturmuştur. Burada Güneş ve Ay Rahu'dan görünüm almaktadır. Güneş Rashi'de  "vargottama" olduğu halde zararlı sonuçları düzeltememiştir. Güneş ve Ay yerleşimlerinin neden oldukları Tithi kaderi iyi veya kötü yönde değiştirecektir. Amavasya Tithi Dosha ise tam bir kader bilmecesidir !

 


© Astromistik ; 06 Kasım 2010- Yücel Sügen