Evlilik  ve  Boşanma  Olayında   Vedic   Horoskopun   Sırları

 

 

EVLİLİK  VE  BOŞANMANIN   VEDİC  KALACHAKRA  DASA  SİSTEMİNDE  GÖZÜMÜZE  ÇARPAN  İŞARETLERİNİ  BAŞKA  BİR  ASTROLOJİ  SİSTEMİNDE  BULAMAYIZ

 

 

Astroloji'nin görevi başımıza gelen olayların nedenlerini gösterip kaderin gücünü kanıtlamaktır.  Bu gücü değiştirmek uzaya çıkmak için harcanan çabalardan daha fazlasını hak ediyor ve bir gün insanlık bunu başaracaktır. Neden ben böyleyim ? Her şey beni mi buluyor diye sorunlar karşısında yakınmak insanın doğal davranışıdır. Bunların nedenlerini öğrenmek ve dayanma gücü ile karşılamak, zamanın  geçmesini beklerken başka yararlı uğraşlar bulmak bilgelerin (Sage) önerisidir.

 

Evlilik her genç kızın hayalini süsleyen mutlu bir yaşam olayıdır. Evliliği sonlandıran boşanma olayı da özellikle kadınların kabusudur. Oysa bu da bir yaşam olayıdır ve ortada suçlanacak birisi aranıyorsa kaderi gösterebiliriz ! Evlilik ve boşanma olayında medyatik ünlülerin isimleri geçince günlerce konuşulan konular içine girer. Vedic sisteminde yer alan Kalachakra Dasa sistemi Sage Prasara'nın açıkladığı gibi  tüm Dasa sistemleri arasında en fazla saygı görmeyi hak eden sistemdir. Bu sistemin tüm yaşam olaylarını açık şekilde gösterdiğini toplumda çok konuşulan güncel bir olay ile göstereceğiz. Bilindiği gibi Ceyla Gölcüklü pankreas kanserinden vefat edince hayatı medyada çok konuşulan konular arasına girdi. Ceyla hanım İran kökenli bir iş adamı ile  eylül 1994 içinde evlenmiş ve 2005 yılında boşanmıştı.  Bu olayların Kalachakra Dasa sistemine yansıması çok ilginç işaretler gösteriyor. Vedic astroloji sisteminin gizemli ve mistik yüzünü de yansıtıyor.

 

Aşağıda yer alan Vedic Rashi (Doğum) ve Navamsa (Evlilik) haritaları için Kalachakra Dasa Ay'ın Navamsa  haritasındaki yerleşimine göre hazırlanır. Evlilik ve boşanmanın gerçekleştiği süreç içindeki Kalachakra tablosu şöyle şekilleniyor :

 

 Balık-Oğlak = 28.05.1994 ; Balık-Kova : 16.11.1994 ; Terazi-Terazi : 07.05.2002 ; Terazi-Başak : 11.05.2005 ; Terazi-Yengeç : 20.01.2007

 

BALIK

5.Ev

 

KOÇ

6.Ev

 

BOĞA

7.Ev

SATÜRN

İKİZLER

8.Ev

KETU

BALIK

8.Ev

23

 

KOÇ

9.Ev

MARS

27

BOĞA

10.Ev

VENÜS KETU

Upapada L.

32

İKİZLER

11.Ev

34

KOVA

4.Ev

 

VEDİC

 

RASHİ

 

 

YENGEÇ

9.Ev

KOVA

7.Ev

GÜNEŞ

27

 

VEDİC

 

NAVAMSA

YENGEÇ

12.Ev

25

OĞLAK

3.Ev

ASLAN

10.Ev

OĞLAK

6.Ev

33

ASLAN

Yük.Burç

1.Ev

MER- SAT

26

YAY

2.Ev

JÜPİTER

AY

RAHU

AKREP

Yük.Burç

1.Ev

MERKÜR GÜNEŞ

TERAZİ

12.Ev

VENÜS MARS

 

BAŞAK

11.Ev

 

YAY

5.Ev

AY

29

AKREP

4.Ev

RAHU

24

TERAZİ

3.Ev

34

 

BAŞAK

2.Ev

JÜPİTER

23

 

 

 

Kalachakra Dasa için yaşam olayının haritası kullanılır. Evlilik ve boşanma Navamsa (D9) bölüşümlü (divisional) harita ile ilgilidir. Yukarıda verilen Navamsa haritasında Upapada Yükselen (UL)  boğa burcunda yerleşmiştir. Evlerin SAV puanları kırmızı sayılar ile gösterilmiştir. Evlilik ve boşanma olaylarını, zamanlamayı  ve astroloji işaretlerini aşağıda açıklıyoruz.

 

1) Evlenme tarihinde Kalachakra maha Dasa "Balık" ve antardasa "Oğlak" olarak görülüyor. Navamsa haritasında balık burcu Yükselen Burç olunca 7.ev başak burcu olur. Burada Yükselen yönetici gezegeni Jüpiter yerleşmiştir. Vedic kurallarına göre Jüpiter 5, 7 ve 9.ev ile görümüm yapar. Jüpiter ile Venüs arasında görünüm vardır. Venüs boğa burcunda yerleşmiştir ve Sav puanı 32 olduğundan evlilik olayını, zamanını ve yerini gösteriyor. Venüs ile 12.ev (kova) yönetici gezegeni Satürn görünüm yaptığından eş yabancı  olacak ve evlilik yabancı ülkede yapılacaktır.

 

2) Antardasa kova olduğundan yükselen burç olur ve 7.evde yerleşen aslan burcunun yönetici gezegeni Güneş kova burcundadır. Bu nedenle evlilik işaretidir. Evlenme tarihinde terazi burcunda olan T.Jüpiter ile Güneş arasında görünüm vardır. Bu da farklı bir evlilik zamanı işaretidir.

 

3) Boşanma tarihinde yaşanan maha dasa  terazi ve antardasa başak olarak gözüküyor. Yükselenden itibaren 6.ev ve 8.ev ile UL (Upapada) yükselenden itibaren 2.ev ve 7.ev boşanma gösterici işaretler sayılır. Yükselenden itibaren 6.ev ve 8.ev evlilikte mutsuzluğu, çatışmaları ve sorunları gösterir. Upapadan sonra 2.ev ve 7.ev evliliğin sonunu getirir. Navamsa'da yükselen burçtan itibaren 8.ev  balık burcudur. Upapadan sonra 7.ev  akrep burcudur.  7.evde yerleşen RAHU ile terazi burcu yönetici gezegeni ve evlilik temsilcisi (karakas) VENÜS arasında görünüm vardır. Bu şekilde terazi kalachakra dasa boşanma için etkilidir. 8.ev olan balık yönetici gezegeni Jüpiter başak burcunda olduğundan antardasa olarak başak burcu uygundur.

 

Kalachakra dasa ilginç ve mistik özellikler gösteriyor. Örneğin neden başak burcunda yerleşen Jüpiter bir zaman önce evlilik ve daha sonra boşanma işareti oluyor diye sorabiliriz ?  Kalachakra tablosuna göre boşanma tarihinde Dasa rasi olarak burçlarda geriye gidiş vardır. Terazi'den sonra başak ve sonra da yengeç geliyor. Kalachakra sisteminde bu duruma "Mandooki Gati" (sıçrama) adı verilir. Bu durum Savya nakshatra'da  daima sorunlar ve kayıplar işaretidir. Navamsa haritasında sorunun evlilik üzerinde olacağı anlaşılıyor. Bu sırada yaşanan Mandooki Gati çok etkili olmuştur. Benzer şekilde Kalachakra maha Dasa içinde harita sahibinin hayatını da sonlandırmıştır.

 

Vedic astroloji sistemi ile doğum haritasının analizi yaşamda çok farkına varılmayan yaşam detaylarını bile ortaya döker. Bazı olayların normal Dasa akışında zarar vermedikleri görülürken eğer Dasa Rasi (Burç) dizilimi ters yönde olursa yaşamda hayal kırıklıkları ve negatif gelişmeler beklenmelidir. Bu kadar hassas ve gerçekçi bir Dasa sistemi gerçekten insanlara ödül olarak verilmiş olmalıdır.

 

© Astromistik ; 14 Aralık 2010- Yücel Sügen