Astroloji  Sistemlerinin  Mistik  ve  Gizemli   İlişkileri

 

 

 

VEDİC  ASTROLOJİ  İLE  BATI  ASTROLOJİSİ  FARKLI  SİSTEMLER  OLDUKLARI  HALDE  AYNI  OLAYI  GÖSTERİR

 

 

 

Astroloji dünyasında yılbaşı gelince bir hareketlenme başlar. Medya yeni yılda insanlar neler yaşayacaklar araştırmasına girer ve astrologları TV ekranlarına ve gazete sayfalarına taşırlar. Analiz çalışmasını yaparken  bir okurum bizi arıyor ve bir TV programında astrologların toplanarak program yaptığını ve tüm insanları yine burçlarına göre  12 parçaya bölerek 2012 yılını yorumladıklarını anlatıyor. Akreplerin yaşayacakları aşk hayatından bahsetmişler ! Jüpiter Boğa burcuna girince Yükselen Boğaların yaşayacakları harika günleri anlatıyorlarmış.  Her yıl yılbaşına doğru medyanın astrolog avına çıktığını biliyoruz ! Evren yeni yılda  insanlara neler verecek diye anlatacak birini  ararlar. Ünlü mankenin aşk hayatı ile magazin astrolojisi onlara göre sadece iştir. Böyle bir saçmalığı gerçek astrolojiye yakıştırmadığımız için medyadan arayanlara İzmir’de isek İstanbul’da olduğumuzu, İstanbul’da isek İzmir’de olduğumuzu söyleyerek yakayı kurtarırız. Öğrenme çağını çoktan geçirmiş astrologların insanları 12 parçaya bölerek geleceği yorumlamaları karşısında, Vedic sistemindeki "Pada" yerleşimi ile aralarında sadece 10 dk doğum  farkı olan ikiz kardeşlerin nasıl farklı kadere sahip olduklarını anlayacaklarını düşünemiyorum !

 

Astrolojinin gerçek kimliğini ortaya çıkartan konuları yıllardan beri işliyorum. Örneğin geçen ay yazımızda dünyada bile eşi görülmeyen üst üste piyango kazanan doğum horoskopunu inceledik. Bu kadar astrologu bol olan ülkede bir kişi de çıkıp bu konuda benim araştırmalarım şöyle bir sonucu gösteriyor diye fikrini yazamıyor. Ama hepsinin doğum horoskopu farklı olan tüm akrep burcu insanlarına aşk yaşatmayı  beceriyor ! Bu insanların içinde ölümü bekleyen, evlenmek üzere olan, boşanmaya giden ve ortaya henüz çıkmamış meşum bir hastalıkla yaşayanlar var. Hepsine aynı kaderi biçmek daha yaz saati konusunda yirmi sene öncesinin kayıtlarında anlaşamayan insanlara çok yakışıyor.

 

İngiliz amirali Francis Beaufort'un "Karamanya" adlı kitabını ikinci kez okuyorum. 18. Asırda güney sahillerimizin haritalarını çizen ve antik öykülerini anlatan amiral bir yerde şunları yazıyor : "Antik çağdan kalan evlere düzen verip yaşamak yerine Türkler kırık dökük harap  evlerde oturmayı tercih ediyorlar.." Türklerin evleri değişti ama kafaları kolay değişmiyor. 1812 Yılında bir yerde harita çizmek için enlem ve boylam hesapları çok iyi yapılmalıdır. Henüz kronometre kullanılan ve uyduların hatta GPS aygıtının hayalinin bile olmadığı zamanlarda saat hesaplarını titizlikle yapan İngiliz bahriyesi (Admiralty) benim de yıllarca deniz seferlerinde kullandığım Almanak'ları yayınlamıştır. Böyle bir dünyada Türkler modern çağda  Yaz saati uygulamalarını bile kaydetmemişler ! Bu gün doğum zamanı böyle karışık yıllara ait insanların çoğunun  horoskopları yanlış kurulmuştur ! Bu yanlışlığın çözümü Vedic astroloji sisteminde Ay Yükselen (Chandra Lagna) hesaplaması ile kurulan haritanın kullanılmasıdır. Burada gizemli bir örnek verip açıklayacağım astroloji konusunu Batı astrolojisi ile Vedic astrolojisi arasında ne fark  olduğunu sorgulayan  astroloji severler için hazırladım. İki farklı sistemde hayatın aynı olayının yansıması ve yorumlanması  bu kadar açık olarak astroloji tarihinde belki de ilk kez yapılmaktadır.

 

Örnek olarak hayatının bir kesitini alacağım kişi  18 Şubat 1970 günü saat 14:30'da dünyaya gelmiştir. Bu kişiye ait Vedic Rashi (Doğum) haritası ile 2012 Yılının Tajaka (Güneş) haritalarını hazırlayacağız. 2012 Yılında yaşanacak bazı olayların Batı astroloji sisteminde horoskopta nasıl yansıdığını göreceğiz.

 

BALIK

9.Ev

MARS

 

KOÇ

10.Ev

SATÜRN

BOĞA

11.Ev

 

İKİZLER

12.Ev

BALIK

12.Ev

VENÜS

 

KOÇ

Yük.Burç

1.Ev

JÜPİTER

BOĞA

2..Ev

KETU

 

İKİZLER

3..Ev

KOVA

8.Ev

GÜNEŞ

VENÜS

RAHU

 

VEDİC

 

RASHİ

(Doğum)

 

 

YENGEÇ

Yük.Burç

1.Ev

AY

KOVA

11.Ev

MERKÜR

GÜNEŞ

 

VEDİC

 

TAJAKA

2012

 

YENGEÇ

4..Ev

 

 

OĞLAK

7.Ev

MERKÜR

ASLAN

2.Ev

KETU

OĞLAK

10.Ev

Muntha

AY

 

ASLAN

5.Ev

MARS

YAY

6.Ev

AKREP

5.Ev

TERAZİ

4.Ev

JÜPİTER

 

BAŞAK

3.Ev

YAY

9.Ev

AKREP

8.Ev

RAHU

TERAZİ

7.Ev

SATÜRN

BAŞAK

6.Ev

 

Rashi (Doğum) haritasında yaşam "Maha Dasa" adı verilen ve gezegen yönetiminde olan periyotlara bölünmüştür. Tajaka (Güneş) haritasında da 1 yıllık süreç "Mudda Dasa" adı verilen periyotlara bölünmüştür ve her birini bir gezegen yönetir. Rashi haritasında yaşanan Dasa Venüs olur. 2012 Tajaka haritası doğum tarihinden sonraki doğum tarihine kadar geçerlidir. Bu nedenle ilk periyot "Mudda Dasa" adı verilen tablodan görüleceği gibi Mars Dasa olur. Mudda Dasa tablosunda 1 yıllık süreç çeşitli Dasa periyotlarına bölünmüştür. Bunların içinde Venüs Mudda Dasa 31.10.2012 - 30.12.2012 arasında yaşanacaktır. Venüs olumlu gezegendir. Aşk, evlilik, konfor, giyim, takılar, güzellik için çabaları ve erotizmi temsil eder. Tajaka haritasında aynı zamanda cinsel hayatın fantezilerini kapsayan 12.evde yerleşmiştir. Kısaca hayatın yıl içindeki en güzel zamanıdır. Bekar bir erkek yeni bir aşk bulur. Evli bir erkek eşi ile hayatın güzel bir sürecini yaşar.

 

Vedic Tajaka haritası bu kişi için 2012 yılının en güzel zamanlarını kendi yöntemi ile göstermektedir. Hayatın böyle farklı bir zamanı acaba Batı astroloji sisteminde nasıl görünecektir ? Eğer benzer işaretleri bulamazsak o zaman astroloji konusunda şüpheye düşmemiz gerekir ! Sistemlerden birinde mükemmel işaretler varken diğerinde bir belirti yoksa ortada bir yanlışlık var demektir. İşte bunu görmek için Venüs Mudda Dasa başlama zamanı olan 31 Ekim 2012 tarihinde Batı tipi Doğum horoskopunda transit gezegenlere bakacağız.

 

Yanda gösterilen Batı tipi Doğum horoskopunda 31 Ekim 2012 tarihine ait transit gezegenlerin yerleşimi ve yapacakları görünümler verilmiştir.

 

Burada yaşamda çok önemli değişimler oluşturan iki görünüm vardır. Birincisinde transit Chiron ile natal Venüs kavuşum yapmaktadır. Diğerinde Transit Chiron ile natal Jüpiter üçgen (Trine) görünüm yapmaktadır.

 

Burada oluşan görünümler Magi Astroloji sisteminde "Sinderella Bağlantısı" veya "Altın Bağlantı" olarak isimlendirilen olağanüstü mutluluk açılarıdır.

 

Astroloji   Sistemleri   Mutluluk  Zamanını  Birlikte    Göstermektedir

 

Astroloji'de birbirinden ilginç uygulamalar vardır. Örneğin Güneş (Solar) haritası yıl içinde başımıza gelecek önemli yaşam olaylarını gösterir. Venüs yönetimindeki Dasa içinde gezegenin karakterine uyan yaşam olayları ortaya çıkar. Örneğin aşk, romantizm, ev veya araba satın almak, evi dekore etmek veya hayatın güzel olaylarını yaşamaktır. Vedic astroloji sisteminde Venüs Mudda Dasa başladığında Batı tipi doğum horoskopunda Sinderella Bağlantısının görülmesi mistik bir astroloji olayıdır. Sistemler arasında kafası karışmış olan astroloji okurları için mükemmel bir deneyim ve bilginin kanıtlanma olayıdır.

 

Tüm astroloji sistemlerini bilen, uygulayan ve kitaplarını yazmış bir astrolog olarak öğrenmeye yeni başlayan kişilere gerçek astrolojiyi tanımalarını önereceğim. Çok kişi Vedic sistemi ile Batı sistemi arasında ne fark var diye sorular sorar ? Sistemlerden Vedic astroloji Yıldızıl (Sideral) Zodyak üzerinde kurulmuş olup Batı sistemi Tropikal Zodyak temellidir. İki sistem arasında 2011 yılında "ayanamsa" adı verilen ortalama 24 derecelik fark vardır. Vedic haritada Güneş ile Batı horoskopundaki Güneş yerleşimi arasında 24 derece fark olur. Böylece gezegenler ev veya burç bile değiştirirler. Buna bakan bir araştırmacının kafası karışabilir ve ortaya birbirinden farklı yorumlar çıkacağını düşünebilir. Oysa, burada verdiğimiz ilginç örnek iki sistemin de farklı yollardan aynı sonucu verdiğini göstermektedir. Bu konuda önemli olan sistemleri gerektiği yerde kullanmasını bilmektir. Bunu da başarmak için astrolojiyi öğrenmek gerekir. Sadece Batı astrolojisini bildiğini ileri süren bir astrolog yarım astrolog sayılır ! Yarım astrolog olanlar yıl içinde magazin astrolojisine masal yazarlar..

 

 

© Yücel Sügen 2012- www.astromistik.com  (Kaynak göstererek kullanılabilir)