Hint  Astrolojisi'nde  Gandantha

 

  VEDİC  ASTROLOJİ'DE,   HAYATI  TANIYANLAR  HAYRANLIK   DUYACAKLARI  TABLOLARLA  KARŞILAŞIRLAR

 

 

Bazen insanlar aralarında tartışırlar. Kimisi ben astrolojiye inanmıyorum diye ortaya çıkar. Bazıları da magazin konularının ağırlığı altında kalarak küçümser. Bir burcun genel özelliklerini açıklayan metinleri okumak ve kendinde hepsinden bir parça bulmanın neresi şaşırtıcı diye düşünür. Aslında insanları yanıltanlar astroloji uzmanı veya felsefe filozofları (!) olarak sahneye çıkan insanlardır. Magazin konusu olmasının nedeni olan kişiler sadece astroloji değil genel kültür yoksunu olduklarını hemen belli ederler. Eğitimleri de bir tuhaftır. Bunlardan bazıları eğitim yaptıkları alanda ve kariyerde bir varlık göstermeden astroloji'de sahne almaya hazırlanırlar. Bir astrolog gerçekten verimli olmak ve kehanet yarışında varlığını ispatlamak istiyorsa tüm astroloji sistemlerini bilmek zorundadır. Bundan on yıl önce bana horoskop analizi yaptıran ve sadece Batı astrolojisini bildiğini açıklayan bir erkek astrolog aradan geçen bunca zaman içinde bilmediği Vedic astroloji öğrenmek için bir adım bile atmadı.Bu konuları kimseyi küçümsemek için yazmıyorum. Sadece Vedic astrolojinin gizemini ve mistik özelliklerini anlamak için hayatı bilmek  ve genel kültüre sahip olmak gerektiğini iddia ediyorum. İşte, bu özellik varsa Jyotish özelliklerini öğrendikçe hayranlık zirveye çıkacaktır. Örneğin, "Gandantha" konusunu anlamak için biraz denizcilik  alanında bilgi sahibi olmak  Vedic sistemine hayran olmamızı sağlar.

 

Gandantha Vedic horoskopta bir alandır. Anlamı düğüm demektir. Açıklamasında "knot" yazar. Bunun tam anlamı "gemici bağı" dır. Şimdi açıklamayı tercüme eden bir astrolog düşünün. Düğüm kelimesinden anlayacağı ile denizciliği bilen kişinin anlayacağı arasında dağlar gibi fark olur. Gemici bağı da bir düğümdür ama açılması mümkün olmayacak şekilde yapılan özel bir düğümdür. Bir tekneyi veya yelkeni bağlamakta kullanılan düğüm kendiliğinden açılırsa ortaya kötü sonuçlar, kazalar ve kayıplar çıkar. İşte denizciliği bile bir kişi için Gandantha kelimesi tarif edilmesi bile zor olan anlamlar taşır. Bu bakımdan astroloji konusunda fikir ileri sürmek kolaydır ama gerçeği göstermek zordur. Zaten hayatı bilen ve genel kültürü olan kişi her adımda hayranlık duyacak demektir.

 

Gandantha  Doğum (Rasi) haritasında ateş ve su burçları arasındaki küçük bir dilimde yer alır. Ateş ve su birbirinin karşıtı ve düşmanı olan iki alandır ve felsefede varlığın iki elementi sayılır. Gandantha diliminde yer alan bir gezegen hayatın tümünü yani kaderi etkileyecek enerjileri gösterir. Kişinin anne veya babasından birinin veya her ikisinin çok erken kaybedileceğini gösterebilir. Bu da tüm yaşamı etkileyen bir kabus olabilir. Ruhsal ve duygusal olarak yaşamın her alanı bundan zarar görebilir. İşte bu nedenle düğüm adı verilmiştir. İçimizde duran ve hayat boyu çözmeye çalıştığımız bir sorunun işaretidir düğüm. Gemici bağı gibi çok basit ama çok sağlamdır. Bu konumda yerleşen gezegenler ruhumuzdaki gizli düğümü çözmeye çalıştıkça belirsizlikle karşılaşabilirler. Bu sorunlar yaşamda kendilerini gergin kişisel ilişkiler, travmatik olaylar veya iç mücadeleler yoluyla hissettirmeye başlarlar. Ruhsal sorunların araştırılmasında ve tedavisinde çocukluk çağlarına göz atmak yöntemi bir anlamda gandantha izlerini araştırmaktır. Bunun için harcanan enerji ve zamanı düşünürsek sadece bir Vedic horoskopun sağladığı olanaklara hayran olmamak mümkün değildir !

 

Gandantha  konusunu her astroloji mevzuunda olduğu gibi anlamak için çarpıcı bir örnek vermek son derece faydalı olacaktır. Aşağıda verilen Vedic Rasi ve Navamsa haritaları henüz bebek yaşında babasını kaybeden bir erkek çocuğa aittir. Babanın kaybı onun hayat boyu duygusal sorunlar ve iç çatışmaları yaşamasına neden olmuştur. Bu bakımdan her hangi bir kişinin durumu ile kıyaslamak hatalı olur. Bazı insanlar için Baba imajı farklı olabilir ama hepsinde horoskop yerleşimlerine bağlıdır. Bu bakımdan etkilerini anlamak için önce haritaları vereceğiz. Daha sonra açıklamalara başlayacağız.

 

 

BALIK

8.Ev

RAHU

KOÇ

9.Ev

MARS - MER

GÜNEŞ - JÜP

BOĞA

10.Ev

VENÜS

İKİZLER

11.Ev

SATURN

 

BALIK

10.Ev

AY

 

KOÇ

11.Ev

JÜPİTER

GÜNEŞ

BOĞA

12.Ev

KETU

İKİZLER

Yük.Burç

1.Ev

MERKÜR

KOVA

7.Ev

 

VEDİC

 

RASİ

 

YENGEÇ

12.Ev

KOVA

9.Ev

SATURN

VENUS

 

VEDİC

 

NAVAMSA

 

YENGEÇ

2.Ev

 

OĞLAK

6.Ev

 

ASLAN

Yük.Burç

1.Ev

OĞLAK

8.Ev

ASLAN

3.Ev

MARS

YAY

5.Ev

 

AKREP

4.Ev

AY

29.10º

TERAZİ

3.Ev

 

BAŞAK

2.Ev

KETU

YAY

7.Ev

 

AKREP

6.Ev

RAHU

TERAZİ

5.Ev

 

BAŞAK

4.Ev

 

Dereceler

Rashi

Nakshatra

26º00-30:00

Balık

Revati

0º00- 3º20

Koç

Ashwini

26º40-30º00

Yengeç

Aslesha

0º00- 3º20

Aslan

Magha

26º40-30º00

Akrep

Jyeshta

0º00- 3º20

Yay

Mula

 

Gandantha yerleşimleri yandaki tabloda verilmiştir. Eğer bir gezegen Rashi haritasında belirtilen burçların belirtilen dereceleri içinde olursa Nakshatra olarak belirli takımyıldızlarda bulunur. Buradaki yerleşimleri Gandantha olarak sivrilir ve hayatımızda derin rol oynayacak olayları yönetir.

 

Yukarıdaki Rasi haritasında Ay 29,10 derecede Akrep burcunda (4.Ev) yerleşmiştir. Bu yerleşimde gezegen Jyeshta nakshatra içindedir ve ateş burcu (yay) ile su burcu (akrep) arasında kalmıştır. Bu durumda Ay gandantha yerleşimdedir.

 

 

Rasi haritasında Ay yerleşimi Gandantha işareti veriyor. Duygusal düğümlenme anlamına gelir. Acaba hangi yaşam alanını etkileyecektir ? Bu sorunun yanıtını bulmak için horoskopu incelemek gerekir. Öncelikle 4 gezegenin "stellium" yaptığı Koç burcunu (9.Ev) incelemek gerekiyor. Bu ev Baba evidir ve baba karaka gezegeni olan Güneş de burada yerleşmiştir.  Güneş aynı zamanda Yükselen Burç (Güneş) yöneticisidir. Mars da "Yogakaraka" gezegen olarak 9.evde kurulmuştur. Rasi ve Navamsa haritalarında aynı burçta yerleşen  Jüpiter ile Güneş ayrıca "Vargottama" gücündedir. Mükemmel bir 9.ev yerleşimi vardır ve adeta göz kamaştırmaktadır. Bunların hayata yansıması benzersiz bir baba sevgisi ve babaya olan bağlılık olacaktır.

 

Ancak haritada var olan gerçek Gandantha Ay yerleşimidir. Bir olay bu hayatı değiştirecek ve yaşam boyu sürecek izler bırakacaktır.  Gandantha, ruhumuzla gemici düğümü atan acı olacaktır ! Bunun çok önemli ve en fazla dikkat çeken yaşam alanında olacağını horoskop işaretleri gösteriyor. 9.Evde yerleşen ve burcun yöneticisi olan Mars ile  4.evde yerleşen ve düşüş burcunda (Akrep) olan AY arasında görünüm vardır. Ay aynı zamanda kayıplar evi olan 12.ev (Yengeç) yöneticisidir. Bunlara ek olarak Gandantha gezegen olması dikkat çekicidir. Babanın erken bir yaşta kaybı nedeniyle hayatın nasıl etkileneceğini anlıyoruz. Burada önemli olan nokta Gandantha gezegenin karakterine uygun bir durumda görünüm yapan gezegenin temsil ettiği yaşam alanında derin acılar oluşturmasıdır. Buradaki örnekte erken bir çağdaki Baba kaybı acıların nedenidir. Yıllar sonra bile düğümlenen kederin kolay silinmemesi ancak çok kuvvetli Gandantha gezegenin eseri olabilir.

 

Vedic astroloji konuları arasında yer alan pek çok incelediğim horoskop yerleşimi ve işareti var. Bunların hayata nasıl yansıdığını gördükçe hayranlığım yükseliyor. Özellikle kariyerim denizcilik alanlarında yapıldığından Gandantha konusu beni derinden etkilemiştir. Astrolojiyi magazin kalıpları içinde görenler ve yapanlar ne yazık ki hayatlarında önemli olaylar yaşamayan veya genel kültürleri güçlü olmayanlardır.

 

 

 

© Yücel Sügen 2012- www.astromistik.com  (Kaynak göstererek kullanılabilir)