Gezegenlerin  Oyun  Bozucuları

 

GÜZEL  BİR  GÖRÜNÜMÜ  BOZACAK  HAYAL  KIRIKLIĞI  GEZEGENLERİ  OLABİLİR

 

Bu ayın konusu için çeşitli alternatifler vardı kafamda. Bahçede çimlerini sulayan bir dostum bana seslenerek konuyu belirlememde rol oynadı. "Bu akşam yıldızlar semada sıraya dizilecekmiş ne dersin ?" Sanırım Internet web sayfalarından birinde Jüpiter-Venüs-Merkür dizilimi yani aynı boylamda ve burçta buluşmaları konusunda bir şeyler gözüne takılmıştı. Böyle kozmos olaylarını ele alarak tüm insanlara ortak serüvenler yazmayı çok severler ! Aslında aynı burçta olmaları astroloji sistemine bağlı. Batı tipi horoskopta İkizler burcunda oluyorlar. Vedic horoskopta ise Boğa burcunda yerleşiyorlar. Ayanamsa adı verilen ortalama 24 derecelik farkın Tropik Zodyak ile Yıldızıl zodyak arasında bulunması değişime neden oluyor. O halde bir astrolog "Hey İkizler burcu insanları kısmet kapınızda" diye yazması saçma olmaz mı ? Her zaman belirttiğim gibi gökyüzü kozmik olayları kişiye özeldir. Doğum horoskopundaki yerleşimi kaderi tetikler. Gezegenlerin İkizler burcunda veya Yükselen burcunda olan iki öğrencinin bu sırada önemli bir sınava girdiğini düşünelim. Bunlardan birisi sınavı kazanıyor ve diğeri kaybediyor. Neden ? Çünkü doğum horoskopları aynı değil de ondan ! Popüler bir eğitim kurumunda ilkokul kısmına alınacak 50 öğrenci için kura çekimine binlerce çocuk başvurmuş. Kazanan ve kaybedenler ağlaşıyordu. Binlerce çocuk içinde ortada yeteneklerin yarışması gibi bir özellik olmadığı halde kurayı neden bazıları kazanmıştı ?

 

Buna benzer konuları inceleyen fizik bilimi göze en saçma gözüken konulara bile el atar. Örneğin walkman kulaklığını cebine koyan insan her zaman kulaklık kordonun karıştığını görecektir. Bir süre bu karışık kordonu açmak için zaman harcayacaktır. Rasgele olduğu halde neden birbirine benzemez şekillerde kordonlar her zaman karışır ? Bunun bile teorisini bulmuşlar ama sonucu fayda sağlamıyor. Yani kordonun cepte karışmasına engel olacak bir düzen yok evrende. Evreni hiçlik olarak düşünen fikre karşı çıkan Einstein hiçlik diye bir şey olmadığını ileri sürmüş. Atomların bile olmadığı bir uzay noktasında kuantum enerjilerinin oynaşması söz konusudur. Yani evren canlı, hareketli ve hep değişkendir. İşte böyle bir alem içinde yaşayan bir insanın 3 gezegenin İkizler burcunda harikalar yaratacağını ileri sürmesi Einstein açıklaması ile aptallığın sınırının olmamasıdır. Bir de burç yerleşimlerinin astroloji sistemine göre değişken olduğu bilse ne derdi acaba ?

 

Aslında Jüpiter-Venüs-Merkür aynı boylam üzerinde birleşince transit enerjileri dışında dünyaya gelen kişi için önemli bir talih sayılabilir. Transit horoskopunda mutluluk ve başarı tetiklemesi gezegenlerin yerleşimlerine ve natal gezegenler ile yapacakları açılara bağlıdır. Yüz kişiden belki on kişi bundan fayda görebilir. Bu nedenle zaten rastlantı yerine talih kelimesi veya şans sözcüğü kullanılır. Çünkü evrende rastlantı  diye bir şey yoktur. Her şey aynı zamanda bir programa bağlıdır. İşte talihin ender sayıda insanın başına konmasının nedenleri arasında yine diğer gezegenler topluca rol oynarlar. Bazı süreçlerde her şeyin çok güzel olacağı bir ev yerleşiminde oyunbozan gezegen gelip kurulur ve güzelim talih yok olup gider. Olay bununla da kalmaz. Jüpiter, Venüs ve Merkür oyun bozan gezegen yüzünden doğal karakterlerini de  bozarlar. İşte tam böyle bir gökyüzü olayı yaşanıyor ve talihin dönemeçlerinden birini ortaya çıkartıyor. 26 Mayıs 2013 günü saat 20.30'da, İstanbul'da dünyaya gelen bir kişiyi düşünelim. Jüpiter-Venüs-Merkür yaklaşık aynı boylamda ve Boğa burcunda kavuşum halindedir. Mükemmel bir kombinasyon gibi ama gerçekten böyle mi ?

 

 

BALIK

5.Ev

KOÇ

6.Ev

KETU

BOĞA

7.Ev

MARS

GÜNEŞ

VENÜS-MERKÜR

JÜPİTER

İKİZLER

8.Ev

BALIK

5.Ev

KOÇ

6.Ev

GÜNEŞ

RAHU

BOĞA

7.Ev

AY

 

 

İKİZLER

8.Ev

 

KOVA

4.Ev

 

 

VEDİC

 

RASİ

 

YENGEÇ

9.Ev

 

KOVA

4.Ev

 

VEDİC

 

Navamsa

 

YENGEÇ

9.Ev

 

OĞLAK

3.Ev

 

ASLAN

10.Ev

OĞLAK

3.Ev

MARS

SATURN

ASLAN

10.Ev

YAY

2.Ev

AY

AKREP

Yük.Burç

1.Ev

TERAZİ

12.Ev

RAHU

SATURN

BAŞAK

11.Ev

 

YAY

2.Ev

AKREP

Yük.Burç

1.Ev

TERAZİ

12.Ev

KETU

 

BAŞAK

11.Ev

MERKÜR- VENUS

JUPITER

Doğumdaki Vimshottari Dasa : Ketu-Güneş-Merkür

 

Rasi haritasında Boğa burcunda yerleşen aynı boylamdaki Jüpiter-Venüs-Merkür 7.evde eğer başka gezegenlerle birlikte olmasalardı mükemmel bir evlilik, son derece başarılı bir eğitim ve kariyer verecekti. Gerçi Merkür 8.ev yöneticisi olarak biraz bozucudur ama Navamsa haritasında 11.evde ve kendi yönettiği Başak burcunda yerleşerek durumunu kurtarıyor. Venüs-Merkür-Jüpiter beraberliği Navamsa haritasında bile bozulmuyor.

 

Rasi haritasında güzel bir evde yerleşen ve hayata ışık saçması beklenen olumlu 3 gezegenin bulunduğu Boğa burcunda oyun bozan 2 zarar gezegeni görüyoruz. MARS ve GÜNEŞ sadece bozmakla kalmıyor üstüne dertler de getiriyor. Mars 6.ev yöneticisi olarak 8.Ev yöneticisi Merkür ile birlikte aynı yerde buluşması oyun bozuculuktan daha öte bir şeydir. Burada stellium yapan gezegenlerin hepsi bir şekilde zarar görmektedir. Bu konuda sağlık ön planda gelir.  Mars 6.ev (Koç) yöneticisidir ve Güneş ile birlikte yerleşmesi kalp ve kan dolaşım sistemi sorunlarını ortaya çıkartacaktır. Bu arada harita olası güçlü bir Kala sarpa Yoga Ay sayesinde yok oluyor. Dikkat edilirse Ay dışında tüm gezegenler Ekliptik eksenin bir tarafında toplanmıştır. KSY Bozucusu Ay da bir kaç gün önce eksenin diğer tarafında kalarak tüm haritanın talihini değiştirmekteydi.

 

Sonuç olarak sadece 3 olumlu gezegenin aynı boylamda buluşmasını ele almak ve diğer kozmik etkileri göz ardı etmek komik sonuçları olacak bir astroloji görüşü sayılır. Hayal kırıklığı gezegenleri durmadan hayatı etkiler ve zarar verirler. Ancak ender zamanlarda bunların görkemli yerleşimleri pek az insana talih ve büyük insan özellikleri verebilir. Atatürk böyle birisiydi. Bu nedenle her zaman toplumdan Atatürk gibi birisi çıkamaz. Ruhsal karmaşa içinde ama hayatının bir sürecinde şansı yaver giden siyasetçileri görmek ise daha fazla rastlanan olaydır.