Aşk ve Seks Karakterleri

         Aşk ve Seks kapasitemizi ve meyillerimizi anlamak için Doğum Haritamız çeşitli şifreler sunar. Bazı insanların aşk ve seks yönelimi belirgin derecede zayıf olduğu gibi, bazı insanlar da aşırılıklar gösterir. Doğum Haritasından bu yönelimin analizini yapmak için en kestirme yol Yükselen Burcun işaret ettiği grubu analiz etmektir.

      Doğum haritamızdaki yerleşimlerin ve görünümlerin kişiliğimizi yansıtması gibi karşı cins ile olan ilişkilerimizde de bir ayna görevi yapması astrolojinin en gizemli özelliklerinden biridir. Aşk ve seks meylimizi incelersek nasıl bir eş aradığımızı da ortaya çıkartabiliriz. Aynı şekilde eşimizin nasıl birisi olduğunu kolayca anlayabiliriz.

Aşk ve Seks Meylinizi Nasıl Bulacaksınız ?

       Öncelikle Yükselen Burcunuzu bulmalısınız. Yükselen Burç Tablosunu kullanarak hangi burca rastladığını saptayınız. Daha sonra yine bu sayfaya dönerek aşağıdaki mönüdeki burç sembollerinden size ait olanı tıklayınız.

                Koç - Boğa - İkizler - Yengeç - Aslan - Başak 

                Terazi - Akrep - Yay - Oğlak - Kova -Balık  

    Eros

Bu aşk stiline "Tutkulu romantik tarz" diyebiliriz. Böyle olan insanlar karşı cins ile ilişkilerinde denge ve uyum ararlar. Dışarıya vurumu, iyi huylu gözüken insanın eşini mutlu etmeye yönelik tutumu göze çarpar. İlişkilerde benimsediği yöntem konuşkan olmak ve eşi ile entelektüel bir düzeyde iletişim kurmaktır. Taraflar arasında çıkabilecek sorunları bütün yönleri ile tartışıp sonuç almaya çabalayacaktır.

İçinde yaşadığı toplumun ilişkisi hakkında ne düşündüğü ve doğru olan şeyin ne olduğu konusunda kuşkular taşır. Sonuçta evleneceği hayat ortağını bulmak gerekliliği onu "aşka aşık olmak" şeklinde açıklanacak görüş açısını pekiştiren aşk ilişkilerine yöneltir. Sevginin sürdüğü boyutta eşine bağlı,ince düşünceli,nazik ve saygılıdır. Fakat, eşi romantik jestlerine karşılık veremezse kaprisli,hüsrana uğramış ve canı sıkkın birisi olabilir.

Bu insan eşinin sevgisini kulaklarına fısıldamasını ister. Güllerin ve şarabın hazırlayacağı atmosferde romantik hazları yaşamayı sever. Evlilik beraberliğine değer verdiğinden eşi ile arasındaki bağların sağlam ve güçlü olmasını bekleyecektir.

Böyle bir insanın Aşk ve Seks tarzı "Eros" stili olarak adlandırılır. Tam anlamıyla romantizm ile uyum gösteren erotik bir aşk anlamındadır. Bu tarz genel anlamda fiziksel ve coşkulu bir aşktır. Böyle birinin eşinde aradığı en önemli şart onun fiziksel çekiciliğe sahip olmasıdır. Hayalinde yaşattığı aday onun erotizmini tetikleyen çekici bir dış görünüşe sahip her hangi birisi olabilir. Hayalindeki heyecan verici tipe benzeyen ve kendisine uygun gördüğü bir yabancıya aşık olabilir. Hoşlandığı insanın kendisini çektiğini ve heyecan uyandırdığını içtenlikle dile getirir ve fiziksel yakınlaşmanın olabildiğince çabuk olmasını arzular. Bu insan aşk ve seksi yaşamın en önemli amacı ve girişimi olarak kabul etmektedir. Sevdiği insana yakın olma isteğini,aşık olma arzusunu her fırsatta düşünce,söz,girişim ve jest olarak ortaya koyacaktır.

Eros stiline giren bir haritada Mars ve Venüs'ün de yönettikleri burçlarda yerleşmeleri ortaya büyük bir cinsel güç ve arzu oluşturur.

 

 Başa Dön

 

     Mania

Mania tipi Aşk ve seks meyline "Deli gibi aşık" olmak tarzı diyebiliriz. Yüksek düzeyde ihtiraslı olmasına karşın özel ilişkilerinde şefkatli ve sadık olmaya meyillidir. Kendine eş olarak sadık kalacak ve güvenebileceği birisini arar. Genellikle yaşadığı yeri ve yuvasını güzelliklerle donatmaya çalışır. Sevdiği insanla beraber yaşayacakları yerin ruhsal durulma ve bağlılık atmosferi ile sarılmasını ister. 

Elindeki tüm maddi ve parasal olanakları kullanacak kadar cömert birisidir. Eşine adeta bir yağmur gibi her şeyi yağdırmak ister. Buna karşın verdiklerinin tamamen karşılıksız olduğunu düşünmek de yanlıştır. Bunların karşılığında partnerinin sadakat ve sevgisini bekleyecektir. Bilinçli olmadan ve farkına varmadan sevdiğine oldukça sahiplenici davranır. Sahip olan kişinin isteklerinin tüm görüşlerde öncelikli olmasını bekleyen kişiliği, genellikle eşini bir mülkü gibi görmeye koşullanmıştır. İlişkilerinde güvenliğine öncelik verecektir. Düşkünlüğünü gösteren davranışlarla karşısındaki insanı rahatlatmayı ve huzur vermeyi ön görmektedir. Aynı davranışları eşinden de bekleyecektir. Aşırı durumlarda bu bağlılık gösterileri partneri için sıkıcı ve boğucu olmaya başlayabilir, ve de kendini boynuna bir kement bağlanmış gibi hissedebilir.

Bu aşk tarzının olumsuz yanları arasında çelişkili bir durum vardır. İlişkilerinde eşinden aldığı vaatler veya teslimiyet karşısında ortaya kendini beğenmiş bir kişilik çıkması da olasıdır. Bu insanın ilişkilerinde seks kadar duygusallık da çok önemlidir. Bu insan kendi ruhsal ve fiziksel tatmin duygusuna eşinden daha fazla öncelik tanıyacaktır. Eğer cinsel ilişkisi fiziksel olarak  tatmin sağlayamıyorsa giderek hüsran duygusunun kin ve nefrete de dönmesi mümkündür. İlişki giderek gerilim kazanmaya başlasa da başlangıçta bunu bitirmekte gönülsüz davranacaktır. Bir süre içindeki güven duygusu ile her şeyin düzelmesini bekleyecektir. Fakat, sonunda biten ilişkiyi yeniden canlandırmayı asla denemeyecektir.

Eski Yunan dilinden alınan "Mania" tipi aşk tipine "deli gibi aşk" adını verebiliriz. Sevdiğine her şeyi ile sahip olmak isteyen sahiplenici bir sevgi türüdür. Aşk ve seks tarzları içinde en fazla tutkulu ve yoğun duygular taşıyanıdır. Böyle birisi deli gibi aşık olur. Gizlilik,karışıklık ve duygusal incinmeler kapsayan ilişkisinde şiddetli arzular duyar. İlişkiye başlarken karmaşık ve dalgalı duygular içindedir. Karşılıklı güven ortamında ise hem duygusallıktan hem de erotizmden büyük keyif alacaktır.

 

  Başa Dön

 

     Ludus

Ludus tarzı aşk ve seks meylini bir oyuna benzetebiliriz. Doğum haritasında Ludus tarzı aşk anlayışı bulunan kişi yakın ve özel ilişkilerinde iyi tabiatlı, cana yakın, talihine güvenen ve yaşamdan zevk alan birisidir. Karşı cinsle ilişkilerinde içinde romantizm bulunan serüvenler arayacaktır. Heyecan ve tat kapsayan ilişkileri benimseyecektir. Böyle bir tarzı hayalinizde canlandırmanız için Don Juan'ı düşünün. Çok derinden seven, heyecan duyan ama birden gönlünü başka birine kolayca kaptıran kişiliktir.

Böyle birisi partneri için her şeyi yapmaya hazır olup maceralarla dolu bir hayatı paylaşmayı planlamaktadır. Aşırı bir romantik ve yüksek düzeyde idealist biridir. Ardı ardına sıralanan ve bitmeyecek gibi gözüken romantik ilişkilere yönelecek ve bunlarda, aramakta olduğu prens veya prensesi bulduğuna inanacaktır.  Bulacağı eşi idealine uyacak tarzda birisi çıkmayınca, bu durumu kabullenip katlanmak yerine yoluna başkası ile devam etmeyi deneyecektir. Bu insan için devamlı olarak idealini tatmin etmek önemlidir. O asla tek eşle yetinen birisi olmayacaktır.

Bu insan cinsel olarak ateşli ve tutkulu birisidir. Eşi ile beraber olduğu süre boyunca ilişkiye büyük ölçüde yoğun bir enerji katar. Elde edilen sonuç oldukça haz vericidir. Düşünceleri partnerine bazen dağınık ve bağlantısız gibi gelseler bile ilişkide esprili,hazırcevap,eğlenceli ve akıllı birisidir. Düşünce duygularını eşi ile paylaşmaktan zevk duyar. Bu durum ilişkinin kalitesini yükseltir. Bununla beraber özgürlüğünü sınırlayacak vaatlerde bulunmaktan hoşlanmayacaktır. Böyle bir insanın, kendisine bağlılık ve gerek duyma hissi veren veya uyandıran bir eşe ihtiyacı vardır.

Ludus olarak tanımlanan aşk stili bir aşk oyunu veya daldan dala konan bir sevgilinin aşkı olarak tanımlanabilir. Romantizmde oyun oynamaya meyilli bir aşık olarak en kaygısız, baştan çıkartıcı ve tutkulu sevgiliyi temsil eder. Zekasını,kültürünü ve engin bilgilerini kullanarak etkin olabilen bir flört uzmanıdır. Çevresinde bulunan ve tanıdığı insanlarla özgürce flört etmek isteyecektir. Zihnini hep aynı eş ile meşgul etmek yerine bağlı olduğu insanın onun için vazgeçilmez olduğunu kabul ederek diğer insanların da var olduğunu düşünecektir. Böylece, başka ilişkilere kayabilecektir. Böyle bir insan kendine uygun olanı bulana kadar bazen kazanıp bazen kaybederek aşk oyununun kurallarını öğrenecektir.

 

 

 Başa Dön

 

     Pragma

 

Pragma tarzı aşk ve seks yönelimi mantıklı bir aşk düzeyi gösterir. Bu doğada olan kişinin ilişkilerinde en azından başlangıç safhalarında tedbirli,soğukkanlı ve çekingen bir durum göze çarpar. Karşı cinse olan ilgisini mesafeli olarak ortaya koyar. Zaman geçip karşılıklı sevgi geliştikçe aradaki mesafe bir dereceye kadar azalır ama, tamamen ortadan kalkacağını söyleyemeyiz!

Bu insanın yakın ve özel ilişkilerinde bile duyguları heyecan uyandıran ihtiyaçları konusunda nadiren konuşacak ve zaman zaman kendisi bile bundan habersizmiş gibi davranacaktır. Bu tarzdaki insan partnerine karşı olan hislerini saklı tutacak ve açıklamaktan kaçınacaktır. Bu davranış romantik ilişkilerde başlı başına bir sorun olabilir. İlişkide kaygılandığı ve önem verdiği ilk önemli nokta sosyal mevkidir. Bu nedenle derin ve tutkulu bir aşk yerine kendi sosyal mevkisine destek olacak ve bir oranda katkı sağlayacak eş arayacaktır. Maddi durumu iyi olan,entelektüel veya işinde ün yapmış,başarılı ve iyi bir aileden gelen bir aday bu insanı çekecektir.

Böyle olan bir insan ilişkilerinde doğasından gelen bir tutuculuk gösteren geleneksel aile yapısını tercih edecektir. Kendisine uygun bulduğu ilişkisini evlilikle yasallaştırmayı isteyecektir. Çocuklarla bezenmiş ve sağlam temellere oturmuş bir aile yapısının en temel kurum olduğunu düşünecektir.

Böyle olan birinin aşk ve seks stili Pragma adı verilen mantıksal sevgi tarzıdır. Bu tarz tüm stiller içinde en fazla realist olanıdır. Zira, bu insan aşkı yaşamakla elde edeceği deneyimlerden fazla ilişkinin katkısını düşünecek ve bunu amaç olarak görecektir.

Bu insan aşık olunca duygusal,sadık ve hırslı biridir. Ne istediğini tam olarak bilerek geçimli ve uygun bir eş olacaktır. Çevresinde, tanıdık birisi ile ilişkiye başlarken eğitimine ve aile geçmişine göre bir seçim yapacaktır. Böyle olan birisi eşinin yükselen mevkisinden ve sağladığı saygınlıktan büyük zevk alacaktır.

  

 Başa Dön

 

     Storge

Storge Aşk tarzına"Doğal Sevecenlik" adını verebiliriz. Böyle kişilikte olan insan yakın ve özel ilişkilerinde büyüleyici ve karizmatik etkiler bırakır. Bu insanın dış görünüşündeki içtenlik ve sıcak samimiyet başka insanları kendine çekmeye ve hayran bırakmaya neden olur. Karşı cins tarafından ilgi görür ve pohpohlanır. Hayranları ona layık olan karşılığı vermekte zorlanmazlar.

Böyle olan kişi bir ilişkiye öncelikle evlilik amacı ile değil fakat romantizm için girebilir. O eşini mutlu etmekten zevk duyar. Sevgisini fiziksel sevecenlik ve duygusal destekle gösterir. Karşı cins ile ilişkiye girdiği zaman partnerine güçlü ve derinden bağlanan birisidir. Yaşamını ender olarak yalnız ve eşsiz olarak geçirir.

Tüm benliği ile ve tamamen aşık olsa ve söz vermek durumunda kalsa bile çevresindeki hayranlarını göremezlik edemeyecektir. Bu arada flört yapmaya kalkışması bu insanın eşini sevmediği ve ona ihtiyacı kalmadığı anlamına gelmez. Kendini başkaları tarafından daima beğenilen,sevilen ve takdir edilen birisi olarak hissetmek doğasının gereğidir. Sevgisinde cömerttir. Ama bu noktada unutulmaması gerek gerçek insanların bu tarzdaki birine olan ilgisine her insanın hoşgörü ile bakmayacak olmasıdır. Bu durumda kıskançlık yüzünden zor durumlar yaşayabilir.

Bu tarz aşk ve seks meyline doğal sevecenlik veya dostluk biçimi sevgi tanımı yapabiliriz. Bu, arkadaşlıktan başlayan bir sevgi yoludur. Aşk tarzları içinde en şefkatli,sevecen ve eğlendirici aşk tarzıdır. Oldukça bireyseldir ve böyle kalmaktan haz almaktadır. Aşkın korkunç heyecanlar ve acılar  vererek başlamasını ve ilerlemesini beklemeyen insandır. Eşine duygularını doğrudan açmak yerine onunla yapmaktan hoşlandığı ve ilgi duydukları şeyleri denemekle duygularını açığa vurmaya yönelecektir. Birlikte yapılan ve konuşulan ilginç konulardan zevk alır. Bu insan için aşk, sevgilisi ile beraber yapmaktan zevk duyduğu şeyleri yaşamaktır. Böyle birisi için en iyi aşık her zaman çevresinde olan ve onu eğlendiren, zamanı iyi geçirten kişidir.

 

 Başa Dön

 

     Agape

Agape tarzı aşk ve seks yönelimine "cömert ve şefkatli" aşk biçimi diyebiliriz. Böyle yapıda olan insanlar karşı cins ile özel ilişkilerinde hassas,sevecen ve kendini feda eden bir doğa gösterirler. Ayrıca, bir eş olarak da son derece sadık birisidir. Beraber olduğunda son derece duygusal ve gizemli olarak yöneleceği bir eş arayışındadır. Aslında tam olarak peşinde olduğu şey ebediyen sürecek yüce ve ruhsal bir birleşmedir. İlişkilerinde beklentisi yüksek düzeydedir. Ama, bunlar çoğunlukla saf ve temiz fanteziler,romantik edebiyattan ve filmlerden etkilenen hayaller şeklindedir.

Bu insan mükemmellik simgesi olduğundan kendine de aynı vasıflara sahip bir eş arayacaktır. Eğer, sahip olduğu eş ideal olandan daha az özelliklere sahip birisi çıkarsa, bu insana hayalinde yaşattığı imajı yerleştirip fantezi dünyasında yaşamaya devam edecektir. O, her yönden güzel bir eş istemektedir. Sıkça bu özelliklere tam sahip olamayan insanlar tanıyacağından hayal kırıklığı yaşamaya hazır bir ruh haline de hazırdır.  Gerçeklerden yara aldığı zaman gerileyecek, eşini kırılmış bırakarak kendi özel düş dünyasına geri dönecektir. Bazen içsel dünyasında hayalleri ile o kadar dalgın olur ki, eşine sanki bir sis perdesinin ardında ve her şeyden kopmuş olarak görünür. Partneri onun uzaklaşmak ve güç toplamak için yalnızlığa ihtiyacı olduğunu anlamazsa, yanlış olarak zalim veya duygusuz birisi olduğunu bile düşünebilir. Bu insan bazen kaçış noktası olarak alkol veya ilaçlar gibi bağımlılık maddelerinden medet umabilir.

Agape sitiline giren bu tarz bencil olmayan, cömert bir sevgi yönelimidir. Başka insanların iyiliği ve mutluluğu için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışmaktadır. Fedakar birisi olup aslında herkesin sevilmeye hakkı olduğunu düşünmektedir. Böyle olan birisi her çeşit insan ile mantıksal bir beraberlik kurabilir. Yakınlarında hazır bulunan, tanıdığı ve sevilmeye gerek duyan birisi ile ilişkiye başlayabilir. Aşkın sakinleştirici,yatıştırıcı ve iyileştirici etkisinden zevk alacaktır. Aşkını, partnerinin istenmek ve sevilmek ihtiyaçlarını karşılamaya adayacaktır. Onun için aşkın gücü sihir gibidir. Barış ve içsel huzur vererek umutsuzluğa düşmenin getireceği acıları yok eder.

 

 Başa Dön